Wniosek o kredyt i wpisanie jako koszty utrzymania 0 zł

Forum prawneKategoria: DługiWniosek o kredyt i wpisanie jako koszty utrzymania 0 zł
AvatarMateusz K. zapytał 10 miesięcy temu

Witam,

złożyłem w banku Santander wniosek o kredyt w rachunku płatniczym na kwotę 1200 zł. Podałem jako źródło dochodu stypendium naukowe, oraz utrzymanie przy rodzinie oraz swoje koszta utrzymania wpisałem jako 0 zł.

Wniosek został przyjęty pozytywnie.

Jednak mam pytanie, czy dobrze zrobiłem wpisując 0 zł jako koszta utrzymania? czy z tego względu Bank nie będzie chciał dokładniej zweryfikować moich dochodów (posiadam oświadczenie o przyznaniu stypendium) czy też tego z jakich pieniędzy żyję na co dzień?

Dziękuję za informację,
pozdrawiam

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

wydaje mi się, że jeżeli wniosek został przyjęty pozytywnie przez bank i został Ci przyznany kredyt na rachunku płatniczym, we wnioskowanej kwocie, to weryfikowanie przez bank danych wpisanych we wniosku, nie będzie już miało miejsca.

Zwróć uwagę na okoliczność, że bank mógł odmówić Ci pożyczki, uznając złożone oświadczenie za mało wiarygodne lub też uznając, że nie posiadasz zdolności kredytowej. Bank mógł również zastosować własne przeliczniki utrzymania osoby samotnie gospodarującej. I właśnie w ten sposób ustalić Twoją zdolność kredytową.

Niektóre banki przyjmują, że koszt utrzymania jednej osoby, to wydatek rzędu od 300 do 800 zł miesięcznie, w zależności od tego, czy wnioskodawca posiada własne mieszkanie, auto, dodatkowe zobowiązania.

Wydaje mi się, że w Twoim przypadku na przyznanie pożyczki pozwolił czysty BIK oraz wpływ stypendium na rachunek, który posiadasz w przedmiotowym banku. Pytałeś jeszcze, czy bank może weryfikować przychody i wydatki swoich klientów.

Przyznam szczerze, że jak z taką sytuacją się nigdy nie spotkałam. Zazwyczaj wystarczy zaświadczenie o dochodach lub wpływ stałych dochodów na konto przez określony okres czasu np. 5 miesięcy, oświadczenie o ponoszonych kosztach utrzymania oraz zgoda na zweryfikowanie zdolności kredytowej w BIK, by bank podjął decyzję kredytową.

Twoja odpowiedź