Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego WZÓR pdf doc

Kategoria: Wzór pismaWniosek o przerwanie urlopu wychowawczego WZÓR pdf doc
Iza F. zapytał 9 miesięcy temu

Dzień dobry!

potrzebuję szybko napisać i złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego, 4 miesiące temu złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, maż zaczął pracować zdalnie (ma taką możliwość) i może zostać z dzieckiem i nim opiekować się. Czy mimo tego, złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, mogę ten urlop przerwać na własne życzenie? czy złożenie wniosku załatwi sprawę? proszę o szybką poradę jeśli to możliwe. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

każdy z rodziców ma prawo skorzystać z urlopu wychowawczego, jeśli tylko jego staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy. Pełny urlop wychowawczy na jedno dziecko to aż 36 miesięcy, czyli 3 lata.

Dodatkowo urlop wychowawczy musi zostać w całości wykorzystany. To od rodzica zależeć będzie, jaką części urlopu wychowawczego chce wykorzystać. Co więcej, rodzic może „podzielić” urlop wychowawczy.

Czyli wspomnienie 36 miesięcy wykorzystać do czasu, aż dziecko nie skończy 6 roku życia (mam na myśli dziecko zdrowe – inne zasady obowiązują bowiem rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych).

Powyższe przekłada się na to, że w praktyce rodzic ma prawo wykorzystać część urlopu wychowawczego, a następnie wrócić do pracy, by po jakimś czasie znów przejść na urlop wychowawczy.

W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że urlop wychowawczy może być dzielony na maksymalnie 5 części, które nie muszą następować po sobie. Jeśli rodzic wrócił do pracy po urlopie macierzyńskim lub części urlopu wychowawczego, aby skorzystać z niewykorzystanej części urlopu wychowawczego, musi złożyć odpowiedni wniosek, nie później niż na 21 dni przed przejściem na planowany urlop.

Jeśli z jakichś przyczyn rodzic zmieni zdanie może w terminie do 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, złożyć pisemny wniosek o wycofanie wcześniejszego podania. Natomiast już w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, pracownik może zrezygnować z urlopu, składając pracodawcy oświadczenie o chęci powrotu nie później niż na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, można napisać, że nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że zmieniła Pani zamiary i chce przerwać urlop wychowawczy. Jeśli więc chce Pani wrócić do pracy, należy skontaktować się z pracodawcą i złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór załączam poniżej:

Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego wzór

Proszę pamiętać o obowiązującym 30-dniowym terminie – jeśli chce Pani wrócić do pracy jeszcze w lutym, należy na dniach złożyć rezygnację z urlopu wychowawczego. Niemniej jednak jeśli pracodawca wyrazi taką chęć, przywrócenie do pracy może nastąpić wcześniej.

Dodam jeszcze, że jeśli Państwa sytuacja ulegnie zmianie, będzie Pani mogła wykorzystać pozostałą część urlopu wychowawczego w przyszłości!

Twoja odpowiedź