Dzień dobry, jak napisać uzasadnienie wniosku o rozłożenie na raty? mam ogromne długi, przestaję nadążać ze spłatą rat. Boję się, że firmy pożyczkowe i bank wkrótce wypowiedzą mi umowy pożyczkowe i będę musiał od razu spłacić całość.
Czy wniosek o rozłożenie długu na raty to dobry pomysł? czy wierzyciele zgodzą się na mniejsze raty?
Wpadłem w długi, ponieważ straciłem dobrą pracę, w której zarabiałem znacznie więcej niż teraz. Obecnie nie stać mnie na spłatę wszystkich rat pożyczek i kredytów terminowo.
Proszę Panią o podpowiedź, czy prośba o rozłożenie długu na raty tu zadziała? jak napisać uzasadnienie wniosku o raty, żeby to przeszło? jak wyjść z długów? Z góry dziękuję za podpowiedź!
Oczywiście, że warto spróbować rozłożyć pożyczki czy kredyty na raty. Jest to ostatnia szansa na polubowną spłatę zadłużenia i uchronienie się od wypowiedzenia pożyczki czy kredytu.
Nie wiem, czy wiesz, ale jeśli firma pożyczkowa czy bank wypowiedzą Ci umowę pożyczkową, to w ciągu 30 dni będziesz musiał oddać całą pozostałą do spłaty kwotę. Ja to wiem i Ty to wiesz, że spłata tak dużej kwoty nie będzie możliwa, skoro już teraz brakuje Ci na spłatę rat zobowiązań.
Wiedz, że jeśli nie spłacisz całej kwoty pożyczki w ciągu 30 dni, ruszy windykacja długu, która wiązać się będzie z poniesieniem dodatkowych kosztów windykacyjnych.
Jeśli firma windykacyjna nie ściągnie długu, sprawa zostanie oddana do sądu, gdzie poniesiesz koszty sądowe, a następnie wierzyciel (firma pożyczkowa) skieruje sprawę do komornika, gdzie także po raz kolejny obciążony zostaniesz kosztami egzekucji komorniczej.
Jak widzisz, próba rozłożenia długu na raty, to ostatnia szansa na uniknięcie tych wszystkich dodatkowych kosztów, dlatego przyłóż się do wniosku o rozłożenie długu na raty bardzo starannie – bo to nie są żarty.
Wzór pisma o rozłożenie długu na raty
Wniosek o rozłożenie długu na raty – wzór
Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?
Uzasadnienie nie ukrywam, będzie tu grało kluczową rolę podczas rozpatrywania Twojego wniosku. Do wniosku należy też dołączyć dokumenty oraz zaświadczenia, które potwierdzają ciężką sytuację życiową i materialną.
Mowa tu o kopiach rachunków z tytułu opłat stałych, wycinki z pensji, emerytury czy renty, warto też dołączyć dokumentację lekarską albo chociaż potwierdzenie przelewu wynagrodzenia na konto. Takie załączniki mocno uwiarygodnią wniosek o rozłożenie długu na raty i znacznie zwiększą szansę na jego pozytywne rozpatrzenie przez wierzyciela. We wniosku należy też wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Uzasadnienie wniosku o rozłożenie na raty przykład:
Jeśli masz problemy ze sformułowaniem uzasadnienia do wniosku, to poniżej załączę kilka przykładów:
- Prośbę o rozłożenie długu na raty motywuję nagłą utratą pracy i niemożnością dalszego terminowego spłacania rat pożyczki. Pracę straciłem (data) z powodu…….. W chwili obecnej jestem w trakcie poszukiwania nowej pracy. (Warto tu załączyć wypowiedzenie od pracodawcy).
- Nie jestem w stanie dalej spłacać pożyczki/kredytu, ponieważ uległem wypadki na wskutek którego możliwości zarobkowania są w chwili obecnej mocno ograniczone aż do czasu pełnego powrotu do zdrowia. Zwracam się do Państwa z prośbą o rozłożenie długu na raty, na które będzie mnie stać. (Tutaj dołącz dokumentację za szpitala).
- Jako że w chwili obecnej moje zarobki uległy znacznemu obniżeniu z przyczyn ode mnie niezależnych, wnioskuję o rozłożenie długu na mniejsze raty, które będę w stanie systematycznie spłacać. W dniu podpisania umowy pożyczki zarabiałem (kwota), a teraz po zmianie pracy zarabiam (kwota).
W jakiej formie złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty?
Wniosek/prośbę można dostarczyć wierzycielowi na kilka sposobów:
- Osobiście
- Listownie (Pocztą Polską z potwierdzeniem odbioru)
- E-mailowo (tej formy nie pochwalam, bo e-maile często giną w gąszczu innych e-maili).