Wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia wzór

Kategoria: Wzór pismaWniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia wzór
Krysti zapytał 6 miesięcy temu

Chcę złożyć wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia, ale nie jestem pewny, czy sąd przychylnie na mnie spojrzy, czytam art. 320 Kpc., który mówi, że:

W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia – wyznaczyć odpowiedni termin do spełnienia tego świadczenia.

Czy termin: “w szczególnie uzasadnionych przypadkach” dotyczyć będzie także mojej ciężkiej sytuacji finansowej? mamy z żoną dziecko, pracuje tylko żona, ja szukam pracy, ale w tych czasach naprawdę jest ciężko. Do zapłaty mam 13 000 zł, nie będę w stanie wyczarować sobie takiej kwoty ot tak.

Jedyna szansa na spłatę długu, to rozłożenie jej na raty. Czy jeśli nie zapłacę na czas zasądzonego wyrkiem świadczenia, grozi mi komornik i dodatkowe koszty związane z egzekucją tej kwoty? jeśli okazałoby się, że mogę złożyć wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia, to czy obowiązują mnie jakieś terminy? i czy wniosek składa się do Sądu Rejonowego?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia należy złożyć w toku sprawy, czyli do sądu, który zajmuje się sprawą.

W zależności od wybranego przez powoda trybu postępowania, wniosek o rozłożenie na raty należy złożyć w sprzeciwie lub zarzutach od nakazu zapłaty bądź w odpowiedzi na pozew. Natomiast jeśli sąd wyznaczył już rozprawę, wniosek należy podtrzymać w toku sprawy.

Odnośnie samej zasadności wniosku o rozłożenie płatności długu na raty, to kolokwialnie rzecz ujmując – gra jest warta świeczki. Sam wniosek jest wolny od opłat. Dodatkowo wstrzymuje wierzyciela w możliwości skierowania długu do komornika – o ile dłużnik realizuje spłatę ratalną.

Płatność ratalna nie generuje też tak wysokich kosztów, jak to miałoby miejsce przy obowiązku natychmiastowej spłaty należności – inaczej liczone są odsetki.

Natomiast wyrok bez rozłożenia świadczenia na raty to tykająca bomba – po uprawomocnieniu się wyroku i otrzymaniu klauzuli wykonalności (postępowanie to trwa nie więcej niż kilka tygodni) wierzyciel może skierować sprawę do komornika, co bezwzględnie generuje ogromne, dodatkowe koszty po stronie dłużnika.

Zatem jak widzisz, wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia jest jak najbardziej zasadny. Czy zostanie uwzględniony przez sąd – tego nie można być pewnym na 100%. Będzie to bowiem decyzja uznaniowa sądu – dużo zależy od tego, jak dany sędzia oceni postawę samego pozwanego.

Wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia wzór

Wniosek-o-rozlozenie-na-raty-zasadzonego-swiadczenia-wzor-pdf-doc
Wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia wzór

Warto więc przyłożyć się do przygotowania przedmiotowego wniosku. Podjąć w nim problemy finansowe, opisać rodzinę i jej potrzeby. W Twoim przypadku będzie to m.in. pozostawanie bez pracy. Musisz napisać, że macie dziecko, a jedynym żywicielem rodziny jest żona. Do wniosku należy dołączyć zestawienie stałych kosztów, rachunków i faktur.

Następnie na rozprawie należy podtrzymać swoje stanowisko, dodając, że postępowanie egzekucyjne będzie dla Ciebie i Twojej rodziny „miażdżące” dlatego rozłożenie długu na raty daje Ci jedyną realną szansę na spłatę wierzyciela.

Dodam jeszcze, że należy zastanowić się nad odpowiednimi ratami, tak by mieć możliwość ich spłaty. Warto również podjąć spłatę długu w określonych ratach już teraz by potwierdzić swą dobrą wolę.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź