Wpłaty na poczet alimentów, które nie są zaliczane przez komornika

Forum prawneKategoria: AlimentyWpłaty na poczet alimentów, które nie są zaliczane przez komornika
Avatarireneusz k. zapytał 2 miesiące temu

Witam!
Chodzi o wpłaty na poczet alimentów, które nie są zaliczane przez komornika. Sprawa wygląda w ten sposób: od 2008 roku mam zasądzone alimenty na poczet dzieci i to jest ok.

Natomiast problem polega na tym, że od tego okresu pieniądze dla matki były przekazywane poczta, bądź za pomocą WesterUnion, jak również przez 2 miesiące pobierała z funduszu alimentacyjnego, czy tez komornik pobierał mi z pracy wykonywanej legalnie w Polsce, śmieszne jest też, że wielokrotnie dobrowolnie przekazywałem przekazy. Dodatkowo przez 2 lata moi rodzice płacili alimenty zasądzone przez sąd, Na mój rozum naliczane były dodatkowo podwójne alimenty ( moje+ rodziców).

Takich wpłat jest wiele wszystkie dokumenty posiadam. obecnie znowu pracuję w Polsce i na egzekucji komorniczej -pismo, widnieje cała kwota bez zaliczonych wpłat.

Proszę o pomoc bo nie potrafię zrozumieć dlaczego płacąc tyle pieniążków komornik nadal twierdzi ,że moje zadłużenie jest tak wysokie. Proszę o pomoc ew, kontakt

Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam Pana,

być może matka dzieci, która otrzymywała dobrowolne wpłaty, nie zgłaszała ich komornikowi, dlatego należność główna też nie malała.

Aby okoliczność tę stwierdzić, należałoby udać się do komornika i zapytać o szczegóły rozliczenia postępowania egzekucyjnego.

Warto mieć przy sobie potwierdzenia wpłat, tak by komornik mógł je porównać z wyliczeniami prowadzonymi w księdze rachunkowej prowadzonej w danej sprawie.

Na kartach rozliczeń powinny znaleźć się wszystkie wpłacone lub przymusowo wyegzekwowane kwoty. Jeśli nadal będzie Pan miał wątpliwości, można zwrócić się do Sądu Rejonowego, przy którym działa komornik, by ten dokonał kontroli prowadzonej egzekucji.

Musi Pan jednak wiedzieć, że długi alimentacyjne sukcesywnie rosną i każde opóźnienie powoduje naliczanie kosztów, w tym odsetek.

Zasadnym więc byłoby przygotowanie własnego zestawienia:

  • należnych od 2008 roku alimentów
  • wypłaconych świadczeń dobrowolnie do rąk matki dzieci (w tym wpłat dokonanych przez rodziców)
  • przymusowo wyegzekwowanych świadczeń
  • wysokości długu wobec Funduszu Alimentacyjnego – za czas, kiedy matka dzieci pobierała tzw. alimenty zastępcze.

Do pozostałej do uregulowania kwoty dodać Pan musi odsetki i koszty egzekucyjne, być może nawet 30-40% całego zadłużenia.

Przy wyliczeniu warto podeprzeć się kartą rozliczeń prowadzoną przez komornika. Może Pan poprosić o wydanie kserokopii akt sprawy egzekucyjnej.

I tak jak napisałam, jeśli sprawa nie będzie nadal dla Pana jasna może Pan złożyć wniosek do sądu o sprawdzenie prawidłowości prowadzonego postępowania komorniczego – wniosek może przybrać formę skargi na czynność komornika. Powodzenia!

Twoja odpowiedź