Wykonawca nie chce usunąć usterek

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWykonawca nie chce usunąć usterek
Wojtek zapytał 2 lata temu

Mamy problem z wykonawcą, wykonawca nie chce usunąć usterek, zleciliśmy firmie budowlanej remont całego piętra domu jednorodzinnego. Wykonawca nie zrealizował prac w terminie, poza tym w każdym pokoju są jakieś niedoróbki. Nie odebraliśmy piętra, gdyż jest po prostu niedokończone i kiepsko wykonane.

Wykonawca (firma budowlana z mojego miasta) nie chce nic więcej robić, żądają zapłaty reszty kwoty za remont, bez wpłaty nie ruszą dalej palcem. Co robić w takiej sytuacji? gdy wykonawca nie chce usunąć usterek? bo żąda zapłaty reszty kwoty? czy musimy płacić mimo usterek i nieterminowości?

Nie podpisaliśmy niestety żadnej umowy, wszystko ustalane było słownie. Czy jeśli zapłacimy, to możemy starać się o usunięcie wad na koszt wykonawcy?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

zapłata całej ustalonej kwoty, kiedy remont nie został zakończony, nie jest wskazana. Wydaje mi się, że należy na spokojnie porozumieć się z firmą remontową, tak by móc dokonać rozliczenia za pracę faktycznie wykonane. Te, które pozostały do zrobienia, warto dodatkowo wycenić i zlecić ich wykonanie tej samej firmie lub wynająć inną.

Natomiast w kwestii usterek, to jest to roszczenie, które Państwu przysługuje na zasadzie tzw. gwarancji wykonawczej, bez względu na pracę, które pozostały jeszcze do wykonania.

Jeśli wykonawca wzbrania się z usunięciem usterek, należy wystosować do niego oficjalne pismo, wyznaczając mu krótki np. 14 – dniowy termin po upływie którego skierujecie Państwo sprawę na drogę postępowania sądowego. Być może takie stanowisko z Państwa strony zmobilizuje wykonawcę.

Dodam jeszcze, że jeśli nie rozliczyliście się Państwo z firmą remontową za zamknięty już etap, można domagać się obniżenia ceny w związku z wykrytymi usterkami. Istnieje wówczas nadzieja, że dojdzie do rozliczenia i zakończenia współpracy, a różnicy ceny pozwoli na zlecenie dokończenia prac innemu wykonawcy.

Natomiast w kwestii ewentualnych sporów sądowych to mogę napisać, że powinny być one ostatecznością. Sprawy roszczeń z gwarancji ciągną się często latami.

Dodatkowo są kosztowne, bo wiążą się z potrzebą powoływania biegłych sądowych. Dlatego jeśli istnieje choć mała szansa na znalezienie porozumienia z wykonawcą, należy do niego dążyć.

Życzę powodzenia!

swiq odpowiedział 1 rok temu

Jak zmusić wykonawcę do usunięcia usterek? Mam problem z wykonawcą. Otóż zleciłam zrobienie bram. Nie było między nami umowy. Podczas robót zwracałam uwagę na różne niedoróbki, ale Pan powiedział, że kosmetyka będzie na końcu. Nie wypłaciłam wszystkich pieniędzy. Bramy nadają się do ponownego wykonania. Wypadają śruby, odpadł zamek. Te prace były wykonywane w listopadzie i grudniu. Proszę o pomoc.

Twoja odpowiedź

3 + 18 =