Wykonawca nie chce usunąć usterek

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWykonawca nie chce usunąć usterek
AvatarWojtek zapytał 2 miesiące temu

Mamy problem z wykonawcą, wykonawca nie chce usunąć usterek, zleciliśmy firmie budowlanej remont całego piętra domu jednorodzinnego. Wykonawca nie zrealizował prac w terminie, poza tym w każdym pokoju są jakieś niedoróbki. Nie odebraliśmy piętra, gdyż jest po prostu niedokończone i kiepsko wykonane.

Wykonawca (firma budowlana z mojego miasta) nie chce nic więcej robić, żądają zapłaty reszty kwoty za remont, bez wpłaty nie ruszą dalej palcem. Co robić w takiej sytuacji? gdy wykonawca nie chce usunąć usterek? bo żąda zapłaty reszty kwoty? czy musimy płacić mimo usterek i nieterminowości?

Nie podpisaliśmy niestety żadnej umowy, wszystko ustalane było słownie. Czy jeśli zapłacimy, to możemy starać się o usunięcie wad na koszt wykonawcy?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

zapłata całej ustalonej kwoty, kiedy remont nie został zakończony, nie jest wskazana. Wydaje mi się, że należy na spokojnie porozumieć się z firmą remontową, tak by móc dokonać rozliczenia za pracę faktycznie wykonane. Te, które pozostały do zrobienia, warto dodatkowo wycenić i zlecić ich wykonanie tej samej firmie lub wynająć inną.

Natomiast w kwestii usterek, to jest to roszczenie, które Państwu przysługuje na zasadzie tzw. gwarancji wykonawczej, bez względu na pracę, które pozostały jeszcze do wykonania.

Jeśli wykonawca wzbrania się z usunięciem usterek, należy wystosować do niego oficjalne pismo, wyznaczając mu krótki np. 14 – dniowy termin po upływie którego skierujecie Państwo sprawę na drogę postępowania sądowego. Być może takie stanowisko z Państwa strony zmobilizuje wykonawcę.

Dodam jeszcze, że jeśli nie rozliczyliście się Państwo z firmą remontową za zamknięty już etap, można domagać się obniżenia ceny w związku z wykrytymi usterkami. Istnieje wówczas nadzieja, że dojdzie do rozliczenia i zakończenia współpracy, a różnicy ceny pozwoli na zlecenie dokończenia prac innemu wykonawcy.

Natomiast w kwestii ewentualnych sporów sądowych to mogę napisać, że powinny być one ostatecznością. Sprawy roszczeń z gwarancji ciągną się często latami.

Dodatkowo są kosztowne, bo wiążą się z potrzebą powoływania biegłych sądowych. Dlatego jeśli istnieje choć mała szansa na znalezienie porozumienia z wykonawcą, należy do niego dążyć.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź