Wzór odwołania od decyzji ZUS z omówieniem

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór odwołania od decyzji ZUS z omówieniem
AvatarPatryn zapytał 2 miesiące temu

Witam, jak napisać odwołanie od decyzji ZUS? jakiś czas temu uległem wypadkowi, po rehabilitacji, po dłuższym okresie przebywania na L4, otrzymałem listowne wezwanie na komisję lekarską Orzecznika ZUS.

Lekarz stwierdził bez żadnych słów wyjaśnienia, że jestem zdolny do pracy. Co z tego jeśli cały czas odczuwa ból? miałem Skręcenie Szyjne z odrętwieniami kończynowymi.

Czy mogę prosić o wzór odwołania od decyzji ZUS z omówieniem? nigdy takiego pisma nie pisałem, proszę o pomoc!

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Tak już jest, że większość decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie przypada płatnikom do gustu z różnych powodów. Mogłoby się wydawać, że ZUS często interpretuje przepisy prawa jakby na swoją korzyść, poszkodowanym jest wtedy płatnik, który na szczęście może odwołać się od decyzji ZUS.

Jak się odwołać od decyzji ZUS? odwołanie składa się w oddziale ZUS, który wydał zaskarżoną decyzję. Gotowy do pobrania wzór odwołania od decyzji ZUS załączam poniżej:

Odwołanie od decyzji ZUS wzór PDF

Wzor-odwolania-od-decyzji-ZUS-z-omowieniem-pdf-doc-przyklad
Wzór odwołania od decyzji ZUS z omówieniem

Jakie elementy musi zawierać pismo odwoławcze? w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego, w piśmie powinny znaleźć się minimum:

 • oznaczenie decyzji, którą skarżymy,
 • dane osoby wnoszącej zaskarżenie,
 • nagłówek informujący, że jest to odwołanie od decyzji ZUS,
 • uzasadnienie postawionych zarzutów,
 • własnoręczny podpis,
 • i ewentualnie spis załączników, jeśli takowe załączam do odwołania.

Jao dodatkowy element odwołania, warto wnieść o opinię biegłych, jeśli sprawa dotyczy odwołania od decyzji orzeczenia ZUS bądź renty. W innych przypadkach takich jak:

 • odszkodowania,
 • ponowne przeliczenie emerytury,
 • zasiłek chorobowy,
 • wysokość emerytury,
 • renta rodzinna,
 • czy np. zwrot zasiłku chorobowego.

nie wnosi się o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych.

Jaki jest termin na złożenie odwołania od decyzji ZUS? termin ten jest dość długi i wynosi jeden miesiąc (30 dni). Termin oczywiście liczy się od dnia, w którym płatnik otrzymał skarżoną decyzję z ZUS.

UWAGA: odwołać się od decyzji ZUS można także wtedy, gdy ZUS nie wydał w ciągu 2 miesięcy żadnej decyzji na nasz wniosek.

Jakie są terminy na odwołanie się od decyzji ZUS

Ja przebiega proces odwołania się od decyzji ZUS? mniej więcej wygląda to tak:

 1. Najpierw odwołanie trafia do ZUS-u,
 2. Tam jeszcze raz sprawdzają szczegóły sprawy (bywa, że już na tym etapie ZUS wydaje prawidłową decyzję, jeśli doszło do pomyłki).
 3. Jeśli ZUS nadal nie dopatrzy się uchybienia w swojej decyzji, to będzie mieć 30 dni na skierowanie sprawy do sądu i przekazanie mu akt sprawy.
 4. Teraz czas na decyzję sądu I instancji.
 5. Jeśli decyzja ta nadal będzie dla Ciebie niezadowalająca, będziesz mógł wnieść apelację do sądu drugiej instancji.
 6. Jeśli decyzja sądu drugiej instancji też Cię nie zadowoli, będziesz mógł wnieść skargę kasacyjną. Skargę taką składa się w sądzie najwyższym i jest to ostateczna decyzja.

Ile kosztuje odwołanie od decyzji ZUS? ani ZUS, ani sąd zgodnie z prawem nie pobierają żadnych opłat – odwołanie do ZUS-u jest całkowicie bezkosztowe dla płatnika, ale uwaga:

ile-kosztuje-odwolanie-od-decyzji-zus

Jak widzisz, decyzja ZUS nie zawsze musi być tą ostateczną, walka o swoje prawa nie jest wcale tak bardzo trudna, jakby mogło się na początku wydawać. Nie trzeba posiadać wiedzy z dziedziny prawa, aby poradzić sobie z kilkoma formalnościami. Wielu osobom udało się odwołać od decyzji ZUS, mam nadzieję, że i Ty trafisz do tego grona!

Twoja odpowiedź