WZÓR pisma do sądu o przymusowe leczenie narkomana

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWZÓR pisma do sądu o przymusowe leczenie narkomana
Majka R. zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, potrzebuję wzór pisma do sądu o przymusowe leczenie narkomana. Mój niepełnoletni syn zażywa narkotyki – ma 16 lat i kontakt z nim jest bardzo utrudniony. Nie pomaga nic, prośby, zakazy, rozmowa z jego rówieśnikami, rozmowy z nim samym – wypiera się wszystkiego. Jeśli syn nie przestanie brać narkotyków, może się to dla niego skończyć bardzo źle.

Chcę jako matka samotnie wychowująca dziecko od go na przymusowe leczenie od narkotyków. Nie wiem tylko od czego mam zacząć, jeśli chciałabym załatwić sądowe przymusowe leczenie syna to od czego zacząć?

3 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

zacznę od tego, że jeśli syn skończył 16 lat, to do umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym czy placówce zajmującej się leczeniem uzależnień, niezbędna jest jego zgoda (zgoda na leczenie).

Piszę Pani jednak, że relacje z synem są utrudnione, dlatego nie pozostaje Pani nic innego, jak zwrócenie się do sądu rodzinnego z wnioskiem o skierowanie syna na leczenie odwykowe. Wzór takiego wniosku zamieszczam poniżej:

Wzór pisma do sądu o przymusowe leczenie narkomana

wzor-pisma-do-sadu-o-przymusowe-leczenie-narkomana-pdf-doc

Wzór pisma do sądu o przymusowe leczenie narkomana

Wyjaśnię, że wniosek o leczenie nie wymaga szczególnego uzasadnienia. We wniosku należy jedynie wskazać, że syn jest osobą zażywającą narkotyki i inne środki odurzające, kontakt z nim jest utrudniony, sprawia trudności wychowawcze zarówno w domu, jak i w szkole.

Na potwierdzenie podnoszonych okoliczności może Pani załączyć zaświadczenie ze szkoły lub od lekarza rodzinnego.

Dodam, że jeśli chce Pani pomóc synowi, należy jak najszybciej zająć się sprawą. Pisze tak dlatego, że kiedy syn skończy 18 lat, nikt nie przymusi go do podjęcia leczenia, a ewentualne postępowanie sądowe będzie znacznie trudniejsze, niż to, które może Pani wszcząć dziś, składając wniosek o skierowanie na leczenie odwykowe małoletniego syna.

Zaznaczę również, że placówki terapeutyczne są bardzo przepełnione, dlatego im szybciej dostanie Pani odpowiednie orzeczenie, tym szybciej syn zostanie wpisany na listę dzieci oczekujących na przyjęcie.

Na koniec dodam, że w międzyczasie może Pani zwrócić się o pomoc do psychologa lub pedagoga szkolnego, by objął syna terapią. Powinna Pani również zwrócić się o pomoc do Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, w której również prowadzone są zajęcia i terapie dla dzieci z problemami.

Jadwiga odpowiedział 2 lata temu

Potrzebuję złożyć wniosek o przymusowe leczenie narkomana, którym jest mój pełnoletni syn. Syn jakieś 2 lata temu wpadł w nieciekawe towarzystwo, zaczynało się od alkoholu i niewracania na noc do domu, 2 miesiące temu okazało się, że bierze narkotyki, dowiedzieliśmy się o tym, gdy trafił do szpitala z przedawkowania. Nie możemy sobie z nim poradzić, chyba jedyne wyjście to przymusowe wysłanie syna na leczenie.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Jadwiga,

poniżej pobierzesz gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przymusowe leczenie narkomana, w piśmie znajduje się też gotowe do przerobienia uzasadnienie, także nasz wzór wniosku znacznie ułatwia złożenie w sądzie takiego pisma!