Wzór wniosku o przywrócenie terminu do odrzucenia spadku przez małoletniego

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówWzór wniosku o przywrócenie terminu do odrzucenia spadku przez małoletniego
Marcin R. zapytał 3 lata temu

Czy możliwe jest przywrócenie terminu do odrzucenia spadku przez małoletniego? sytuacja jest trochę dziwna, bo mieszkamy za granicą i rodzina w Polsce wprowadziła nas w błąd. Nie chcę opisywać całej sytuacji i stosunków rodzinnych, bo to dość skomplikowane.

Chcę tylko wiedzieć, czy przywrócenie terminu do odrzucenia spadku przez małoletniego jest możliwe z prawnego punktu widzenia? a jeśli by się okazało, że to możliwe, to czy mogę prosić o gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przywrócenie terminu do odrzucenia spadku przez małoletniego?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

niestety ustawodawca nie przewidział możliwości przywrócenia terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego. Niemniej wspominasz, że rodzina, która mieszka w Polsce, wprowadziła Was w błąd.

Z uwagi na powyższe można starać się uregulować sprawę spadkową, powołując się właśnie na błąd.

Niestety i w tym przypadku obowiązywać będzie termin zawity. Zgodnie z art. 88 ustawy kodeks cywilny termin ten wynosi rok od daty wykrycia błędu.

Warto więc dokładnie przeanalizować Państwa sprawę, celem zastanowienia się, czy istnieje możliwość złożenia wniosku o zatwierdzeniu uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o odrzuceniu spadku, potocznie wniosku o przywrócenie terminu zawitego do złożenia oświadczenia woli o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

Na koniec zaznaczę, że w obecnym stanie prawnym, po upływie sześciu miesięcy do daty powołania do spadku dochodzi do nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, dlatego Państwa dziecko co do zasady nie ponosi odpowiedzialności za długi zmarłego ponad wartość nabytego spadku.

Aby jednak wierzyciele zmarłego nie męczyli Państwa nadmiernie wezwaniami do zapłaty, warto zadbać o złożenie wykazu inwentarza po zmarłym.