Zadłużenie z Avonu po 15 latach

Kategoria: DługiZadłużenie z Avonu po 15 latach
Małgorzata B. zapytał 5 miesięcy temu

Witam nie dawno, bo w poprzednim tygodniu otrzymałam lis z firmy windykacyjnej EOS Investment Poland GmbH z siedziba w Hamburgu, że odbyła się sprawa i mam komornika bezmala za drzwiami za zadłużenie z Avonu w wysokości: moje zadłużenie to 420,29 zł odsetki 621,59 razem 1042,01 zł. Zadłużenie to powstało we wrześniu 2006 r.

Po otrzymaniu tej wiadomości zadzwoniłam do tej firmy i pan bardzo mile powiedział, że postara mi się obniżyć odsetki, ale zeszli tylko o 156 zł. Powodem tego jest to, że chciałam spłacać to w ratach, gdyż obecnie jestem na zasiłku, nie pracuję i nie mam takich pieniędzy.

Postanowiłam porozmawiać z synem na ten temat i on pokierował mnie do was, proszę o pomoc, tym bardziej że ja się nigdzie nie ukrywałam, cały czas pracowałam w Polsce i tutaj tez nigdy się nie chowałam i po takim czasie niespodzianka. Co mam zrobić? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuje i pozdrawiam. Małgorzata B.

2 odpowiedzi
MB odpowiedział 5 miesięcy temu

Co mam zrobić z listem z którym otrzymałam od firmy windykacyjnej? W poprzednim tygodniu dostałam list od firmy windykacyjnej EOS KSI Polska. W liście tym poinformowano mnie ze mam zadłużenie w Avon Polska z września 2006, zadłużenie to wynosi 420,42 zł do dnia dzisiejszego doszły odsetki 621,59 zł, czyli łączna suma do zapłaty wynosi 1042,01 zł.

Po tym liście skontaktowałam się z tą firmą celem wyjaśnienia całej sprawy i uzgodniłam, że ze względu na to, że jestem na zasiłku, mogę to spłacać w ratach, ale czy mogą umorzyć mi odsetki. Otrzymałam drugi list, że umorzono mi 156,30 zł, czyli nadal moja suma do spłaty wynosi 885,71 zł.

Teraz chciałabym się dowiedzieć czy moje zadłużenie z Avon Polska nie jest przypadkiem przedawnione z powodu tego ze do Anglii wyjechałam w roku 2008 a przez wcześniejsze dwa lata mieszkałam nadal w Polsce i nikt przez ten czas się ze mną nie kontaktował z sprawie tego zadłużenia.

Obecnie mieszkam w Anglii od 13 lat i niespodziewanie po tylu latach dostałam list od tej firmy na mój adres w UK i chciałabym prosić o poradę w tej sprawie.

Z góry dziękuję

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

oczywiście sprawa starego długu może być już dawno przedawniona. Wszystko zależy od tego, czy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. Dlatego ja na Twoim miejscu podjęłaby jeszcze jeden kontakt z przedstawicielem firmy windykacyjnej i poprosiła o przesłanie drogą elektroniczną kserokopii nakazu zapłaty wraz z klauzulą wykonalności.

Jeśli windykacja odpowie, że nie jest w posiadaniu takich dokumentów, bowiem sprawa nie oparła się o sąd, będziesz mieć możliwość uchylenia się od zapłaty, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia. Wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Natomiast jeśli windykacja przedstawi nakaz zapłaty, który został wydany nie później niż 10 lat temu, przed dokonaniem zapłaty należy zastanowić się nad zasadnością uiszczania tak dużych odsetek od należności głównej.

Trzeba pamiętać, że odsetki przedawniają się z upływem lat trzech, dlatego co do zasady wierzyciel może żądać zapłaty odsetek jedynie za trzy ostatnie lata. Biorąc pod uwagę stopę odsetkową z tego okresu wychodzi mi znacznie niższa kwota niż ta której zapłaty żąda wierzyciel – odsetki ustawowe za trzy ostatnie lata liczone od kwoty 420 zł wynoszą jedynie 66 zł.

Twoja odpowiedź