Zajęcie faktury zagranicznej przez komornika

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie faktury zagranicznej przez komornika
Natalia zapytał 6 miesięcy temu

Prowadzę firmę za granicą i wystawiam faktury polskiej firmie. Czy komornik ma prawo zająć należność z tych faktur? Faktury wystawiam jako forma holenderska dla polskiej firmy. Komornik w Polsce. Pół roku temu przeprowadziłam się za granicę, jeżeli komornik zabierze mi należność faktury, to nie będę miała za co żyć z synem, a do Polski nie mam gdzie wrócić. Urządzenie się tu pochłonęło dość czasu i finansów. Jeszcze miesiąc – dwa i będę w stanie zadłużenie spłacać.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety istnieje takie ryzyko. Musisz mieć świadomość, że jeśli sprawę egzekucyjną prowadzić będzie polski komornik, to będzie miał on możliwość zajęcia przysługujących Ci wierzytelności, a do takich zaliczyć należy należności z faktur.

Niemniej myślę, że komornik będzie miał utrudnione możliwości dotarcia do Twoich kontrahentów. Podajesz bowiem, że firma jest zarejestrowana za granicą. Powyższe przekłada się na okoliczność, że nie rozliczasz się w Polsce – nie wykazujesz tu dochodu. Komornik będzie miał więc trudności ze znalezieniem majątku do zajęcia. Wątpliwe również, że dotrze do Twoich kontrahentów i do faktur, jeśli nie zostaną one wskazane bezpośrednio przez samych wierzycieli.

Myślę więc, że masz szansę uniknąć zajęcia. Sprawa wydaje się być jeszcze bardziej na Twoją korzyść, jeśli przyjmiemy, że już w ciągu najbliższych tygodni odzyskasz płynność finansową i zyskasz możliwość spłaty długów.

Dodam więc na koniec, że jak tylko wyjdziesz na prostą, rozsądne będzie podjęcie kontaktu z wierzycielami celem zawarcia odpowiednich ugód w przedmiocie ratalnej spłaty długów. Pamiętaj, że takie porozumienie może pozwolić Ci uniknąć zarówno egzekucji komorniczych, jak i dodatkowych kosztów.

Twoja odpowiedź

16 + 19 =