Zajęcie komornicze a dzieci na utrzymaniu

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie komornicze a dzieci na utrzymaniu
AvatarMradwan zapytał 1 rok temu

Pracuje na cały etat. Moje wynagrodzenie netto to ok. 3000 zł. Otrzymuje świadczenie 500+ na dwoje dzieci oraz zasądzone alimenty od męża na dwójkę dzieci w wysokości łącznie 1000 zł. Czy komornik, wykonując zajęcie komornicze, musi wziąć pod uwagę to, że mam na utrzymaniu dwójkę dzieci?

Rozumiem, że zajmując mi pensję, komornik musi zostawić mi wysokość pensji minimalnej netto. Ale czy bierze się pod uwagę dzieci? Czy ta kwota „wolna od zajęcia” zwiększa się z racji opieki nad dziećmi?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, niestety kwota wolna od zajęcia jest jedna i niezmienna bez względu na sytuację majątkową i rodzinną dłużnika.

Jeśli więc komornik dokona zajęcia Twojego wynagrodzenia za pracę, przy dochodzie lekko ponad 2 200 zł na rękę, bo tyle masz, komornik zajmie Ci troszkę więcej niż 300 zł miesięcznie. Na rok 2020 kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wynosi 1 877 zł netto.

Jak widzisz, kwota podlegająca zajęciu w Twoim przypadku wcale nie jest wysoka i jeśli dobrze zagospodarujesz swój miesięczny budżet, przyzwyczaisz się i dasz radę żyć z okrojonej pensji. Jesteś w dużo bardziej komfortowej sytuacji niż np. dłużnik emeryt, czy rencista – pobierasz pieniądze na dzieci w formie alimentów i świadczenie 500 plus, które nie podlegają zajęciu.

Jeśli doszłoby do sytuacji, kiedy komornik dokonał zajęcia alimentów lub świadczenia 500 plus należy złożyć skargę na czynność komornika.

Na koniec dodam, że być może warto zatrzymać wierzyciela w kolejnych działaniach windykacyjnych. Musisz liczyć się z faktem, że kiedy sprawa trafi do komornika, wzrosną koszty po Twojej stronie. Dokonując potrąceń w kwocie 300 zł miesięcznie, komornik policzy sobie opłaty, a dopiero z reszty zaspokoi wierzyciela. Co prawda nie podajesz wysokości zadłużenia, ale bez względu na to, jaki jest dług, wpłaty w niewielkiej wysokości zawsze przedłużają postępowanie.

Dlatego radzę Ci podjąć negocjacje z wierzycielem. Być może propozycja ratalnej spłaty długu, po przedstawieniu sytuacji materialno-bytowej spotka się z akceptacją ze strony wierzyciela.

Pamiętaj, że egzekucja komornicza powinna być ostatecznością, z którą nie trzeba się godzić, a tym bardziej, na którą nie należy wyczekiwać.

Twoja odpowiedź