Zajęcie komornicze mojej przyczepy na poczet długu wcześniejszego właściciela

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie komornicze mojej przyczepy na poczet długu wcześniejszego właściciela
Ania zapytał 5 lat temu

Witam, jestem w uciążliwej i nieprzyjemnej sytuacji, a chodzi o zajęcie komornicze mojej przyczepy na poczet wcześniejszego właściciela. W 2007 roku kupiłam przyczepę kempingową, która stała nad jeziorem gdzie przez następne 12 lat spędzałam wakacje z rodziną. Posiadam umowę kupna naczepy.

Poprzedni właściciel jej nie wyrejestrował, a ja również jej nie zarejestrowałam na siebie. W tym roku w sierpniu przyczepę sprzedałam i nowy właściciel chciał ją zarejestrować i tu się okazało, że w 2011 roku doszło do zajęcia komorniczego – widnieje taki wpis w wydziale komunikacji. Ale nie jest to moje obciążenie, tylko sprzedawcy, który mi sprzedał tę przyczepę.

Z przepisów, które wyczytałam, sprawa powinna być przedawniona, znam nr sprawy i wiem, jaki komornik to zajął. Niestety mój sprzedawca pofatygował się tylko do wydziału komunikacji i podał mi nr sprawy i który komornik i na tym chce skończyć pomoc.

Co mam robić jak to można rozwiązać? jak pomóc nowemu właścicielowi. Sprzedając przyczepę, nie miałam o tym pojęcia, że jest obciążona zajęciem komorniczym.

Ania.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witam,

przede wszystkim należy wystąpić z wnioskiem do komornika, który prowadził postępowanie egzekucyjne przeciwko poprzedniemu właścicielowi przyczepy.

Wniosek o zdjęcie zajęcia z ruchomości, jaką jest przyczepa, może złożyć Pani, nowy właściciel lub poprzedni, podnosząc oczywiście argument przeniesienia prawa własności.

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Do wniosku o zdjęcie zajęcia z przyczepy załączyć należy umowę kupna- sprzedaży, a w uzasadnieniu wniosku podnieść okoliczność, że pomimo niedokonania wyrejestrowania przyczepy w wydziale komunikacji, do przejścia prawa własności faktycznie doszło.

Ubocznie może Pani podnieść, że dalsze zajęcie przyczepy nie jest zasadne z uwagi na upływ czasu.

Chcę dodać, że kiedy zacznie Pani wyjaśniać sprawę, może okazać, że postępowanie egzekucyjne z 2011 roku już dawno zostało przez komornika umorzone.

Zamykając postępowanie egzekucyjne, komornik powinien zdjąć wszelkie zajęcia, jednak mógł “przegapić” sprawę przyczepy i dlatego pomimo upływu lat w urzędzie widnieje wpis o zajęciu.

Jeśli nie uda się Pani znaleźć porozumienia z organem egzekucyjnym, zasadna będzie skarga na czynność komornika. Wierzę jednak, że składając wniosek, o którym pisałam wyżej szybko i łatwo uda się Pani rozwiązać problem zajęcia.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór