Zajęcie komornicze na rencie rodzinnej a praca na etat

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie komornicze na rencie rodzinnej a praca na etat
Avatarafryka@ zapytał 3 miesiące temu

Córka ma rentę po ojcu zajętą w 25% przez komornika, będzie się uczyć zaocznie i chce podjąć pracę na etat lub jego część przypuszczalnie za minimalne wynagrodzenie.

Czy komornik może zająć to wynagrodzenie, czy też pozostanie wolne od zajęcia i dochód, który będzie miała co miesiąc, będzie sumą wynagrodzenia za pracę i 75% renty?

Aldona B.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam,

na szczęście Pani córki, dochody z dwóch różnych źródeł nie sumują się. Komornik będzie więc egzekwował dług z renty rodzinnej w taki sposób jak dotychczas, a odrębnie dokona zajęcia wynagrodzenia za pracę córki.

Przy zajęciu wynagrodzenia za pracę obowiązują jednak kwoty wolne od zajęcia. Wolna od zajęcia jest m.in. płaca zasadnicza, wynosząca obecnie 2 6000 zł brutto, czyli 1 878 zł na rękę. Kwoty tej komornik zająć może przy egzekucji innych długów niż alimentacyjne.

Przy zmniejszonym etacie, kwotę wolną od zajęcia należy podzielić proporcjonalnie. Jeśli będzie to połowa etatu, kwota wolna od zajęcia wyniesie 50% płacy minimalnej i itd.

Mając powyższe na uwadze, można stwierdzić, że pensja Pani córki będzie bezpieczna przy umowie o pracę.

Jednak muszę napisać, aby córka uważała na pracę na podstawie umowy zlecenia, bowiem ta może zostać jej zajęta przez komornika w 100%.

Jeśli wynagrodzenie z pracy zleconej jest dodatkowych dochodem dłużnika, to nie jest chronione i może być w całości zajęte na poczet prowadzonej egzekucji.

Twoja odpowiedź