Zajęcie kwoty wolnej przez komornika

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie kwoty wolnej przez komornika
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam. Mam pytanie odnośnie działań komornika. Na rachunku bankowym jest blokada – zajęcie komornicze w wysokości ok. 6 tys. Na koncie widnieje zapis kwota wolna 1687,50 zł. Dług nie jest alimentacyjny.

Do tej pory komornik nic nie pobierał z konta, ponieważ wpływały tam tylko świadczenia socjalne + sporadycznie niewielkie kwoty mieszczące się w granicach kwoty wolnej. Sytuacja zmieniła się w listopadzie, na koncie został zwiększony debet do 1 tys. zł. Do listopada debet wynosił 500 zł.

Nie wiem, czy to ma wpływ na sytuację. Stan konta na dzień 1.11 1 590,75 zł. Brak wpływów, jedynie obciążenia do dnia 5.11 – wtedy przychodzi wpłata z ZUS – zasiłek chorobowy w wysokości 859,52 zł. Stan konta po wpłacie 1922,54 zł. Na drugi dzień bank blokuje dla komornika 690,18 zł.

Chciałabym się dowiedzieć czy jest to prawidłowo wykonana czynność? Jeśli na koncie została kwota niewypłacona z zeszłego miesiąca, to wchodzi ona w skład wolnej kwoty w nowym miesiącu, nawet jeśli pochodzi ze świadczeń socjalnych?

Czy kwota wolna liczy się jedynie od nowych wpłat? Wykorzystana kwota wolna od zajęcia sprawdzona 2 dni później wynosiła 737 zł, więc nie została przekroczona. Zasiłek jest wypłacany na podstawie umowy o pracę na pełny etat, kwota wypłaty 100%. Jest to jedyne źródło dochodu.

Pomijając kwotę wolną, doczytałam, że z l4 pobrane może zostać max. 25%. Jak to się ma do mojej sytuacji? Podsumowując – w listopadzie sytuacja wygląda tak, że jedyny wpływ na konto to l4 w wysokości 859,52 zł, a kwota pobrana przez komornika 690,18 zł. Czyli pobrane zostało 80%. Czy jest to działanie prawidłowe?

Imię:
Aleksandra

12 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy na zajęty rachunek wpływają środki, których komornik zająć nie może jest wystąpienie do komornika z wnioskiem o zwolnienie rachunku bankowego. Do wniosku należy przedłożyć historię wpływów.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Jeśli zostawisz sprawę bez zmian, może dojść do podwójnego potrącenia świadczenia – raz przez ZUS, a drugi raz przez bank.

Odnośnie wolnego salda na zajętym rachunku, to rzeczywiście wynosi ono lekko 1 600 zł miesięcznie. Kwota niewykorzystana nie przechodzi na kolejny miesiąc, zwiększając środki wolne od zajęcia, lecz jest jedynie odnawiana w nowym okresie rozliczeniowym.

Zatem mogło dojść do sytuacji, kiedy po wystąpieniu większych wpłat, bank całą nadwyżkę przekazał komornikowi, pomimo tego, że pochodziła ze środków wolnych od zajęcia.

Chcę zwrócić jednak Twoją uwagę na okoliczność, że saldo dla dłużnika powinno być automatycznie zwiększane o kwoty, których komornik zająć nie może.

W praktyce wygląda to tak, że kiedy na rachunek dłużnika wpływa np. świadczenie 500+, bank do kwoty 1687,50 dodaje 500 zł i dłużnik uzyskuje możliwość obracania środkami w pełnej kwocie (1 687,50 + 500).

Pamiętaj:

  • saldo wolne na zajętym przez komornika rachunku bankowym to 1687,50 zł – odnawia się ono w każdym nowym miesiącu.
  • zasiłki rodzinne, świadczenie 500 plus i inne dodatki na dzieci w tym renta rodzinna i alimenty nie podlegają zajęciu, a zwiększają kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym
  • z zasiłku chorobowego komornik zająć może do 25% świadczenia – uważaj aby nie doszło do podwójnego potrącenia raz przez ZUS, a drugi raz przez bank.

Jeżeli z Twojego konta komornik pobrał więcej, niż mógł, to powinnaś zwrócić się do niego z wnioskiem o zwrot niesłusznie pobranych środków, ewentualnie złożyć skargę na czynność komornika.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór
AvatarAleksandra odpowiedział 1 rok temu

Nadal nie bardzo rozumiem. Tzn., że jeśli w dniu 1.11 na koncie były środki, które jakby to określić ‚przeszły’ z października (pochodziły z wpłat w październiku tj. najniższej krajowej + świadczenia na dziecko + 190 zł przelewu od rodziny) w wysokości 1590,75 zł to nie wchodzą w skład kwoty wolnej w listopadzie? Tzn nie zmniejszają jej na listopad o blisko 1600zl? Czyli mimo ich obecności na koncie, nadal moge otrzymać wpływy w wysokości ok 1600, mimo, że razem na koncie widnieć będzie blisko 3200 zł? Czy co miesiąc powinnam wypłacać środki i zostawiać 0 zł, aby stan konta nie przekraczał 1687,50 + ewentualne świadczenia na dziecko? 

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,
zgadza się, powinnaś zawsze na koniec miesiąca wypłacać z konta bankowego dostępne środki, aby nie pomniejszać kwoty wolnej w przyszłym miesiącu.

AvatarPatrycja odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam problem z komornikiem, a mianowicie wpłaciłam na swoje konto 1800 zł 01.10, by babci zrobić przelewy za opłaty i komornik pobrał 113 zł, a w dniu wczorajszym wpłynęła mi pensja, lecz okazuje się, że komornik mi ją zajął i w tym momencie zostawił mnie bez grosza do życia i chciałabym się dowiedzieć, co mogę zrobić, by komornik mi nie zabrał całej pensji

AvatarIlona G. odpowiedział 1 rok temu

Dobry wieczór.
Dzisiaj komornik bez uprzedzenia zajął nasze konta, a właściwie „ogołocił” nie zostawiając nic zupełnie, czy ma do tego prawo? Dodam, że na moje konto wpływa jedynie 500+ (teraz doczytałam, że trzeba założyć konto socjalne). Komornik zostawił nas bez jakichkolwiek środków do życia mamy małe dziecko.

AvatarJulek odpowiedział 1 rok temu

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, jak to jest, dostałam od kogoś przelew na moje konto 1400 zł. A mam komornika i zabrał mi on z tego 900 zł, chciałabym się dowiedzieć czy miał do tego prawo, czy nie. Bo nie wiem, czy kwota, którą nie podlega zajęcia komorniczym to tylko pensja, która nie przekracza najniższej krajowej czy inne wpływy na konto też. A w momencie, w którym komornik zabrał mi taką kwotę wcześniej nie było żadnych wpływów na moje konto.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Julka,
Kwota wolna dotyczy wszystkich wpływów na konto, oprócz jedynie tych, które wyłączone są spod zajęcia, w takim przypadku bank musi zwiększyć kwotę wolną na koncie o wysokość świadczeń niepodlegających egzekucji.
W przypadku każdego innego wpływu na zajęte konto bankowe następuje pomniejszenie kwoty wolnej. Jeśli więc otrzymałaś przelew od znajomego, to przelew ten także pomniejsza kwotę wolną i nie ma różnicy czy jest to przelew od znajomego, czy przelew od pracodawcy.

Avatarf.u. odpowiedział 1 rok temu

Witam – posiadam egzekucję komorniczą z wynagrodzenia w kwocie 3450 zł, komornik zajmuje mi w cudzysłowie 50 procent – czy jest to możliwe, aby otrzymać z umowy o pracę na cały etat kwotę tylko 1134 zł? o co dokładnie chodzi w tej egzekucji, gdyż – byłam z pytaniem u komornika sądowego, dlaczego kwota jest tak wysoka, to stwierdził, że i tak mnie oszczędził, a teraz w listopadzie zostałam bez środków do życia. Czy ma prawo do tak drastycznych zmian ? Nie płacę alimentów to 1 – jestem u komornika sądowego raz na tydzień, a 2 nie podpisywałam zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.

Avatarpiotrek odpowiedział 1 rok temu

Czy w przypadku zajęcia komorniczego konta osobistego kwota wolna od zajęcia komorniczego jest miesięczna przez cały okres zajęcia, czy jednorazowe w miesiącu, w którym powstało zajęcie, bo tak to tłumaczy mBank.
Przykład: Kilka lat temu nastąpiło zajęcie komornicze konta bankowego. W pierwszym miesiącu objęła mnie kwota wolna od zajęcia, ale w kolejnym już nie ponieważ bank twierdzi, iż jest to kwota jednorazowa, a nie miesięczna.
W kolejnym miesiącu wpłynęło ponad dwa tysiące złotych, ale 300 zł mniej niż zajęcie. Nie udało mi się spłacić długu ani wypłacić gotówki. Na jedzenie musiałam pożyczyć, bo nie miałam środków.
Kolejnego miesiąca myślałam, że wszystko zakończę, ale przeszłość znów się odezwała. Kolejne zajęcie na dwadzieścia tysięcy. Bank powiedział, że tym razem ani danego miesiąca, ani następnego nie obejmie mnie kwota wolna od zajęcia.
Że nie należy mi się z kolejnego zajęcia, bo ono nastąpiło w chwili kolejnego. Czy faktycznie tak jest?

AvatarWioleta odpowiedział 1 rok temu

Witam, czy można sprawdzić u komornika, ile z zajętych pieniędzy poszło na poczet długu, a ile na koszty komornicze? po przeliczeniu wychodzi mi, że wziął o 2 000 za dużo.

AvatarD. Ryszard odpowiedział 1 rok temu

Witam, chodzi o zajęcie wynagrodzenia, chciałbym się dowiedzieć, ponieważ pracuję na umowę o pracę na cały etat, ale dopiero 19 grudnia 2019 podpisałem umowę i przepracowałem 7 dni i mam zajęcie komornicze z tytułu alimentów. Pracodawca wyliczył mi, że zarobiłem tysiąc złotych i potrącił mi z pensji 500 zł, dostałem wynagrodzenie wysokości 351 zł, moje pytanie brzmi: czy pracodawca miał prawo zabrać mi taka dużą kwotę z wynagrodzenia, zwłaszcza że przepracowałem tylko 7 dni i moje wynagrodzenie jest niskie? proszę o pomoc D. Ryszard

AvatarJacek odpowiedział 1 rok temu

Od stycznia wpływa mi na konto (z zajęciami komorniczymi) 1950,00 zł. Jeśli w którymś miesiącu nie wykorzystam całej kwoty i zostanie np. 300,00 zł, to po następnym wpływie będę miał 2250,00 zł. Czy te niewykorzystane 300,00 zł komornik ma prawo zabrać, czy też mogę nie korzystać ze zgromadzonych na koncie pieniędzy, ale ze względu na fakt, że wpływy miesięczne będą dokładnie kwotą wolną od zajęć, to środki będą na koncie bezpieczne?

Twoja odpowiedź