Zajęcie wierzytelności pracownika

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie wierzytelności pracownika
Dorota zapytał 4 lata temu

Witam.

Pracownik zarabia 2250 zł brutto, pracownik otrzymuje również dodatek w wysokości 250 zł za nieodpłatne użytkowanie samochodu służbowego.

Razem jego zarobek brutto wynosi 2500 zł, ale po odprowadzeniu składek ZUS i podatku dochodowego pracownik otrzymuje kwotę 1599,35 zł.

Proszę o odpowiedź czy w tej sytuacji zarobki pracownika są wolne od potrącenia komorniczego? Komornik przysłał do firmy siedem zajęć wynagrodzenia tego pracownika, każde ma swój nr. sygnatury akt.

Czy muszę odpowiadać na każdą sprawę osobno, czy też wystarczy jedno pismo do komornika uwzględniające wszystkie zajęcia?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeżeli postępowania egzekucyjne dotyczą innych długów niż alimentacyjne, a chyba tak jest w tym przypadku, to rzeczywiście wynagrodzenie Twojego pracownika w kwocie 1 599 zł na rękę wolne jest od zajęcia.

Proszę zwrócić uwagę, że przy egzekucji długów alimentacyjnych kwota wolna od zajęcia nie występuje, lecz pracodawca zobowiązany jest dokonać potrącenia należnego dłużnikowi wynagrodzenia za pracę w danym miesiącu do wysokości 60%.

Przy egzekucji długów niealimentacyjnych występuje kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę. Jest to kwota płacy minimalnej ustalonej na dany rok – obecnie 1 634 zł netto. Od 2020 roku będzie, to kwota 1 876 zł.

Odnosząc się do pisma do komornika, to wydaje mi się, że możesz udzielić jednej odpowiedzi, podając na górze pisma wszystkie siedem sygnatur akt spraw egzekucyjnych.

W odpowiedzi na zajęcie wskazać należy, że potrącenia nie mogą być realizowane z uwagi na wysokość wynagrodzenia.

Dodatkowo do pisma dołączyć należy zestawienie dochodów dłużnika za ostatnie trzy miesiące – zestawienie periodyczne, za każdy miesiąc oddzielnie z wyszczególnieniem wszystkich składników wynagrodzenia.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Odpowiedź do komornika na zajęcie minimalnej krajowej pracownika

odpowiedz-do-komornika-na-zajecie-minimalnej-krajowej

Odpowiedź do komornika na zajecie minimalnej krajowej

Pismo do komornika, że pracownik już nie pracuje wzór

pismo-do-komornika-ze-pracownik-juz-nie-pracuje-wzor-doc-pdf

Pismo do komornika, że pracownik już nie pracuje wzór