Zajęcie wynagrodzenia przez komornika po spłacie całości długu?!

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie wynagrodzenia przez komornika po spłacie całości długu?!
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Chodzi o zajęcie komornicze a spłata zadłużenia w całości. W październiku otrzymałam pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia na poczet długu w firmie windykacyjnej BEST. Zadzwoniłam do tej firmy, gdzie konsultantka podała mi kwotę do zapłaty, po czym sprawa miała zostać zamknięta.

Pożyczyłam pieniądze od rodziny i dług w firmie windykacyjnej BEST w zeszłym tygodniu spłaciłam w całości. Zadzwoniłam ponownie do firmy BEST, aby potwierdzić wpłatę zobowiązania i okazało się, że 29.10. 2019 pieniądze zaksięgowali i wysyłają wniosek do komornika o wstrzymanie egzekucji komorniczej.

W poniedziałek tj.04.11.2019 r. poszłam do Pani komornik, gdzie okazało się, że żadnego wniosku od wierzyciela o wstrzymanie egzekucji jeszcze nie otrzymała.

Ponownie zadzwoniłam do firmy windykacyjnej BEST, gdzie poinformowano mnie, iż wniosek wyślą. Dzisiaj otrzymałam pasek od wypłaty i okazało się, że pomimo moich starań i spłacie długu w całości – komornik i tak potrącił mi pieniądze z wypłaty.

Po telefonie do BEST okazało się, że wniosku do komornika jeszcze nie wysłali, a dopiero go przygotowują. Na moje pytanie, kto mi teraz odda odsetki za bezprawnie zatrzymane pieniądze z wypłaty, pani z firmy windykacyjnej BEST nie potrafiła mi odpowiedzieć.

Co zrobić, żeby przyspieszyć tę sprawę? dlaczego zawiadomienie komornika o spłacie zadłużenia przez firmę BEST nie zostało wysłane natychmiast po spłaceniu przeze mnie długu w całości?

Jak odzyskać pieniądze od komornika?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

niestety uważam, że popełniłaś jeden znaczący błąd, a mianowicie po wszczęciu egzekucji komorniczej dokonałaś spłaty długu nie na konto organu egzekucyjnego, a na konto wierzyciela, który zwleka teraz z poinformowaniem o tym fakcie komornika.

Dodatkowo musisz wiedzieć, że wpłacona do BEST kwota stanowiła jedynie należność główną. Po cofnięciu wniosku egzekucyjnego na skutek zaspokojenia wierzytelności komornik obowiązany jest wydać postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, rozliczając jednocześnie egzekucję.

Musisz liczyć się więc z tym, że z pobranej z wynagrodzenia kwoty komornik potrąci jeszcze opłatę stałą i koszty egzekucji.

Skoro jednak doszło do nadmiernej egzekucji – potrącenia pomimo spłaty – zasadnym będzie wniosek do komornika o szybkie rozliczenie postępowania i zwrot pieniędzy.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Upominaj się o swoje pieniądze, bowiem znam przypadki, że na zwrot nadpłaty dłużnicy musieli czekać nawet kilka tygodni, nim komornik dokonał zwrotu.

Pytasz, kto zapłaci Ci odsetki.

Co do zasady przysługuje Ci roszczenie do wierzyciela, czyli do firmy BEST, bo to ona dopuściła się zwłoki w informowaniu komornika o dokonanej przez dłużnika wpłacie, jednak nie wiem, czy Twój wniosek będzie przez BEST potraktowany poważnie.

Odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą obecnie 7% w skali roku. Kwotę odsetek możesz wyliczyć, korzystając z kalkulatora odsetek, który można znaleźć w internecie.

Sama sprawdź, o jakiej kwocie mowa i zastanów się, czy warto się o nią spierać.