Zaległy abonament radiowo telewizyjny od roku 2016

Forum prawneKategoria: Abonament RTVZaległy abonament radiowo telewizyjny od roku 2016
wert zapytał 3 lata temu

Witam, otrzymałem z urzędu skarbowego o zajęciu rachunku bankowego na kwotę 1270,00 zł za pięć lat zaległości w płaceniu abonamentu RTV, tylko że ja od 4 lat już nie mieszkam na poprzednim adresie, bo komornik sprzedał mieszkanie na poczet długów, a ja zapomniałem wyrejestrować odbiornik RTV, czy mogę teraz wyrejestrować RTV? Za poradę dziękuję.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli nie korzysta Pan z żadnego odbiornika radiowo-telewizyjnego w tym komputera, służącego do odtwarzania programów radiowych i telewizyjnych, może Pan w każdym czasie udać się do wybranej placówki Poczty Polskiej i złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Formalności związanych z wyrejestrowaniem z abonamentu RTV może Pan dochować również elektronicznie.

Natomiast odnośnie płatności zaległych opłat, to niestety sama okoliczność, że zapomniał Pan wyrejestrować odbiornik, nie będzie miała znaczenia dla dalszego biegu postępowania egzekucyjnego w administracji.

Oczywiście może Pan złożyć wniosek do KRRiT o umorzenie naliczonej opłaty, powołując się na fakt, że od daty przeprowadzki, która miała miejsce po licytacji komorniczej nieruchomości, nie posiadał Pan żadnego odbiornika, od którego należy opłacać abonament. Ubocznie może Pan podnieść trudności materialne i innych np. zdrowotne, jeśli takowe występują.

Należy jednak mieć świadomość, że decyzja KRRiT będzie decyzją uznaniową, nie ma więc pewności. że Pana wniosek zostanie uwzględniony, a przy tym należy dołożyć starań w jego przygotowaniu, tak by treść „wpłynęła” na decyzję osoby, do której trafi.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli przez lata, których egzekucja dotyczy, korzystał Pan z innych odbiorników radiowo-telewizyjnych, to wniosek o umorzenie nie będzie zasadny. Opłaty abonamentowe dotyczą bowiem konkretnej osoby, nie zaś adresu.

Dlatego jeśli jest Pan posiadaczem telewizora, a inna osoba, z którą Pan stale zamieszkuje, nie jest zarejestrowanym abonentem, opłaty RTV należy nadal wnosić. Można jedynie rozważyć zasadność złożenia wniosku o zwolnienie z płatności za abonament RTV, jeśli zachodzą przesłanki do zwolnienia, o których mowa w ustawie abonamentowej.