Zbieg egzekucji, dwóch komorników zajmuje konto bankowe?!

Forum prawneKategoria: KomornikZbieg egzekucji, dwóch komorników zajmuje konto bankowe?!
AvatarAndrzej zapytał 2 miesiące temu

Mam jednego komornika (pierwszego), który prowadzi sprawę alimentacyjną. Pobiera z tego postępowania egzekucyjnego z pensji i konta bankowego. Z pensji pobiera 60% pensji. I taka kwota do tej pory była odblokowywania przez bank. Więcej, bo po 1960 zł.

Dołączył się drugi komornik. Tym razem też z konta pobiera 450 zł. Wskazuje też większe zajęcia. W listopadzie 450,26. Czy w takim przypadku mogę napisać skargę na drugiego komornika? Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam,

przede wszystkim musisz wiedzieć, że to egzekucja długów alimentacyjnym w najwyższym stopniu obciąża dłużnika. Przy żadnym innym długu komornik nie może pobrać, aż tyle, co przy długu alimentacyjnym.

Jeśli więc pierwszy komornik dokonał już maksymalnego „okrojenia” i pensji i rachunku bankowego, to drugi komornik nie ma już możliwości prowadzenia egzekucji.

Aby uniknąć nadmiernego zajęcia, zasadne będzie skierowanie wniosku o przekazanie nowej sprawy egzekucyjnej do komornika, który egzekwuje zaległości alimentacyjne. Co więcej, jeśli na zajęty rachunek bankowy wpływa jedynie zajęte już przez komornika wynagrodzenie za pracę, zasadnym będzie wniosek o zwolnienie konta.

W przypadku, kiedy drugi komornik zajął kwotę wolną od zajęcia – pieniądze, które co prawda trafiły na zajęty rachunek bankowy, ale stanowiły 40% pensji, należy domagać się ich zwrotu.

Aby odzyskać pieniądze, które nie powinny trafić do komornika, należy złożyć pismo z żądaniem ich zwrotu.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy - wzór
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Do przedmiotowego wniosku załączyć trzeba wydruk z rachunku wskazujący na potwierdzenia tytuł wpływu oraz pasek z wypłaty z wyliczeniem potrącenia na rzecz pierwszej egzekucji.

Twoja odpowiedź