Zbieg egzekucji, dwóch komorników zajmuje konto bankowe?!

Forum prawneKategoria: KomornikZbieg egzekucji, dwóch komorników zajmuje konto bankowe?!
Andrzej zapytał 2 lata temu

Mam jednego komornika (pierwszego), który prowadzi sprawę alimentacyjną. Pobiera z tego postępowania egzekucyjnego z pensji i konta bankowego. Z pensji pobiera 60% pensji. I taka kwota do tej pory była odblokowywania przez bank. Więcej, bo po 1960 zł.

Dołączył się drugi komornik. Tym razem też z konta pobiera 450 zł. Wskazuje też większe zajęcia. W listopadzie 450,26. Czy w takim przypadku mogę napisać skargę na drugiego komornika? Pozdrawiam

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

przede wszystkim musisz wiedzieć, że to egzekucja długów alimentacyjnym w najwyższym stopniu obciąża dłużnika. Przy żadnym innym długu komornik nie może pobrać, aż tyle, co przy długu alimentacyjnym.

Jeśli więc pierwszy komornik dokonał już maksymalnego „okrojenia” i pensji i rachunku bankowego, to drugi komornik nie ma już możliwości prowadzenia egzekucji.

Aby uniknąć nadmiernego zajęcia, zasadne będzie skierowanie wniosku o przekazanie nowej sprawy egzekucyjnej do komornika, który egzekwuje zaległości alimentacyjne. Co więcej, jeśli na zajęty rachunek bankowy wpływa jedynie zajęte już przez komornika wynagrodzenie za pracę, zasadnym będzie wniosek o zwolnienie konta.

W przypadku, kiedy drugi komornik zajął kwotę wolną od zajęcia – pieniądze, które co prawda trafiły na zajęty rachunek bankowy, ale stanowiły 40% pensji, należy domagać się ich zwrotu.

Aby odzyskać pieniądze, które nie powinny trafić do komornika, należy złożyć pismo z żądaniem ich zwrotu.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Do przedmiotowego wniosku załączyć trzeba wydruk z rachunku wskazujący na potwierdzenia tytuł wpływu oraz pasek z wypłaty z wyliczeniem potrącenia na rzecz pierwszej egzekucji.

Ola P. odpowiedział 2 lata temu

Witam, wplatałam się w spiralę zadłużenia, mam już przeterminowane pożyczki i 2 komorników, trzeciego już spłaciłam, bo była niska kwota. Moje pytanie to: czy jeśli jeden komornik zajął mi wynagrodzenie za pracę, które będzie jeszcze około 6 miesięcy, a z drugim komornikiem porozumiałam się i wpłacam co miesiąc ustaloną kwotę, to jeśli będzie jakoś kolejny komornik, to będzie czekał, aż zakończy się poprzednia egzekucja? czy po prostu przyjdzie mi do domu i zabierze wszystko?

Regina D. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Jeżeli mogę, chciałabym zasięgnąć porady p. Mecenas. Jestem emerytką, pobieram co miesiąc emeryturę, która po potraceniu komorniczym wpływa mi na konto. Od ponad dwóch lat spłacam dług komorniczy. Niestety od trzech miesięcy drugi komornik zablokował moje konto zupełnie i pobiera zadłużenie. Nie mam w ogóle dostępu do swojego konta. Jestem obecnie w Anglii u syna i żadnej możliwości powrotu do kraju przez epidemię. Dzwoniłam do komornika, wyjaśniając sprawę i prosząc o odblokowanie mojego konta. Niestety odmówiono mi, twierdząc, że mogę sama osobiście iść do Banku i pobrać resztę pieniędzy. W tej chwili nie mam takiej możliwości to raz, a po drugie wie, że z emerytury można pobrać tylko 20 procent kwoty i może To wykonywać jeden komornik poprzez ZUS. Proszę o ile to możliwe poradzić mi, jak mam w tej sytuacji postąpić. Na chwilę obecną zostałam bez jakichkolwiek pieniędzy.
Z Uszanowaniem Regina D.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Pani Regino,

jeżeli na zajęte przez drugiego komornika konto wpływa Pani emerytura już potrącona przez ZUS, to nie może być ona drugi raz zajęta na poczet kolejnego postępowania egzekucyjnego, a dokładanie kwota wypłacana przez ZUS po potrąceniu wolna jest już od zajęcia.

To, co może Pani w tym momencie zrobić, to kontakt z infolinią banku i złożenie reklamacji w przedmiocie dokonywanych potrąceń. Proszę spróbować wyjaśnić, że jest to druga egzekucja z emerytury i że ZUS już dokonuje potrąceń, natomiast kwota, która wpływa na zajęte konto, jest kwotą wolną od potrąceń z mocy ustawy.

Być może bank zobowiąże Panią do wykazania swoich racji poprzez przedłożenie dokumentów z ZUS, ale wydaje mi się, że składając reklamację w banku, najszybciej rozwiąże Pani problem nadmiernej egzekucji.

Jeśli się na uda należy złożyć skargę na czynność komornika, powołując się na podwójne zajęcie tego samego składnika majątku, czyli emerytury.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Dodatkowo zasadnym będzie wniosek do komornika, by ten zwolnił rachunek bankowy. Tu należy powołać się na okoliczność, że na zajęte konto wpływa już potrącona emerytura, dlatego zajęcie nie powinno i nie może być realizowane.

Jest Pani w Anglii i ma ograniczone pole działania, dlatego skargę na komornika i wniosek o zdjęcie zajęcia z rachunku bankowego proszę złożyć drogą elektroniczną.

Regina odpowiedział 2 lata temu

Witam Państwa ponownie i serdecznie dziękuję za poradę.Bede działała według  Państwa wskazówek i mam nadzieję że mi to pomoże odzyskać pieniądze,oraz dostęp do mojego konta
 
         Z Uszanowaniem 
                         Regina D.

Regina odpowiedział 1 rok temu

Witam ponownie Panią. Pragnę poinformować, że zastosowałem się do Pani porady. Niestety zostałam, zupełnie zlekceważona przez komornika i cała kancelarie komornicza w Mieście Świdnica Sl. Nie wiem  jak mam dalej postępować, aby uzyskać dostęp do swojego konta. Jeżeli to możliwe bardzo proszę o poradę, jak mam dalej postępować.

Z Uszanowaniem  R.Dominik.

Bernadeta odpowiedział 6 miesięcy temu

Syn ma egzekucję komorniczą (60 procent alimenty) i oprócz tego ma też inne długi ściągane przez komornika, od 3 miesięcy komornik synowi zajął konto i syn dostaje ok. 500 zł, jak ma za to żyć? co musi zrobić, żeby komornik zszedł z konta? syn nie ma za co żyć, już zgłaszał ten fakt komornikowi i nic… czy jak jest 2 komorników to każdy może mu zabrać pieniądze?

Twoja odpowiedź

2 + 15 =