Zmiana pracodawcy a komornik

Forum prawneKategoria: KomornikZmiana pracodawcy a komornik
Monika zapytał 11 miesięcy temu

Zmieniłam prace, w poprzedniej pracy miałam już zajęcie komornicze u komornika A. Do obecnego zakładu wpłynęło zawiadomienie o zajęciu, ale od innego komornika B. Poprzednie zajęcie nie było spłacone w całości.

Który komornik ma pierwszeństwo? Czy w tym przypadku zachodzi zbieg egzekucji? I sprawa od komornika A idzie do komornika B? Konta miałam w pierwszej kolejności zajęte przez komornika A. Więc jakby zachodzi rozbieżność.

W zakładzie pracy informują mnie, że ich nie obchodzi to co było na świadectwie pracy oni odpisują na informację komornikowi B, bo jakby od niego mieli pierwszą informację o zajęciu.

I jeszcze jedno pytanie u komornika B również mam zajętą 1/4 nieruchomości czy jeśli egzekucja z wynagrodzenia faktycznie zostanie u niego i jakby będzie skuteczna, czyli co miesiąc będą wpływy, komornik może uchylić zajęcie z nieruchomości czy to zależy od wierzyciela?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

z podanych informacji wynika, że na chwilę obecną nie ma zbiegu egzekucji co do samej pensji. Wynagrodzenie za pracę zajmuje drugi komornik, podobnie nieruchomość w przysługującym Pani udziale.

Być może inaczej jest z rachunkiem bankowym, bowiem nie do końca rozumiem czy został on zajęty przez pierwszego komornika, czy również przez drugiego. Niemniej jednak domyślam się, że i drugi komornik zajął Pani konta bankowe.

Jeśli tak jest, to w tym przypadku mamy do czynienia ze zbiegiem. Ten powinien zostać rozstrzygnięty przez samych komorników, w ten sposób, że postępowanie wszczęte później zostanie przekazane komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję.

Jeśli obie sprawy trafią do jednego komornika, to Pani plany związane ze spłatą drugiego długu z części egzekwowanej pensji mogą się nie ziścić. Muszę bowiem napisać, że mało prawdopodobne by pierwszy komornik nie dokonał w najbliższym czasie ponownego zajęcia Pani pensji u nowego pracodawcy.

Mając powyższe na uwadze, mogę Pani poradzić podjęcie kontaktu z pierwszym komornikiem i zaproponowanie mu dobrowolnych wpłat jeśli ten odstąpi od zajęcia. Natomiast co do drugiego komornika to należy rozmawiać z wierzycielem, by zawiesił egzekucję z nieruchomości, powołując się na zajęcie pensji.

Rozmowa z samym komornikiem nie przyniesie skutku, ponieważ jest on związany wnioskiem wierzyciela. Radze wiec jak najszybciej podjąć rozmowy z pierwszym komornikiem lub wierzycielem oraz zleceniodawcą drugiej egzekucji.

Twoja odpowiedź

15 + 17 =