Zwrot pieniędzy od komornika – jak napisać wniosek?

Forum prawneKategoria: KomornikZwrot pieniędzy od komornika – jak napisać wniosek?
AvatarŁukasz P. zapytał 1 rok temu

Witam, jak odzyskać pieniądze zabrane przez komornika? W grudniu 2017 r. dostałem mandat za przekroczenie prędkości w wysokości 200 zł, nie płaciłem go, pod koniec tego roku dostałem upomnienie do zapłaty mandatu z odsetkami, czyli 211,60.

Postanowiłem mandat zapłacić, przelew zrobiłem 17.01.2020 r., po czym dostałem zawiadomienie, ze sprawa została skierowana do komornika i koszt do zapłaty 228,80 zł. Po czym dnia 05.02.2020 została ta kwota ściągnięta mi z konta przez komornika.

Czy komornik może oddać pieniądze? jeśli tak, to po jakim czasie komornik zwraca pieniądze?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

egzekucją mandatów zajmują się urzędy skarbowe i tzw. komornicy skarbowi, na podstawie przepisów ustawy o egzekucji w administracji,  nie zaś komornik sądowy, o którym myślisz.

Jeśli doszło do zajęcia środków z rachunku bankowego pomimo wpłaty, to zapewne wpłata nie została zaksięgowana. Wydaje mi się, że procedura egzekucji mandatu była już w toku, kiedy dokonałeś wpłaty, dlatego US dokonał zajęcia rachunku bankowego, a bank przelał żądaną kwotę.

Aby odzyskać potrącone z konta środki, należy zwrócić się do I Urzędu Skarbowego w Opolu, który od 2016 roku, jako jedyny urząd w Polsce, zajmuje się ściągalnością nieuregulowanych mandatów drogowych.

Zachęcam Cię do wejścia na stronę internetową urzędu i podjęcie kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.

Zapewne sprawę uda się szybko wyjaśnić. Przed rozmową z urzędnikiem przygotuj niezbędne informacje o mandacie np. z upomnienia, dane o przelewie, numer rachunku do zwrotu oraz dane na temat swojej osoby z dowodu osobistego, przede wszystkim numer PESEL.

Myślę, że po złożeniu reklamacji, w przeciągu kilku dni pieniążki z mandatu zostaną Ci zwrócone.

Wniosek o zwrot niesłusznie pobranej kwoty, możesz przesłać do urzędu listem poleconym, jednak myślę, że reklamacja telefoniczna i złożenie wniosku drogą elektroniczną (wiadomość e-mail) przyspieszy zwrot pieniążków.

Twoja odpowiedź