Czy warto oszczędzać w kryptowalutach?

Warto zacząć pytanie od tego – co to są te kryptowaluty, np. Bitcoin? Aby nie wdawać się w techniczne szczegóły – możemy je porównać do złota, tyle że istniejącego tylko wirtualnie, w sieci Internet. Ktoś kiedyś „stworzył” takie złoto (jego tożsamość do dziś nie jest znana) i umieścił je w sieci.

Zatem – rodzi się pytanie–kto je może otrzymać? I znów możemy porównać do złota – setki lat temu, mógł je wydobyć lub znaleźć praktycznie każdy – wystarczyło je odkopać w ziemi. Podobnie Bitcoin – wiele lat temu wystarczył zwykły, domowy komputer i uruchomienie na nim specjalnego programu, który „odkrywał” w sieci cyfrowe złoto.

Podobnie jak w erze gorączki złota wiele osób w ten sposób zdobyło cyfrowe waluty dziś warte setki milionów dolarów. I podobnie jak ze zlotem – dziś jego znalezienie czy też wydobycie jest bardzo trudne, wymaga dużych nakładów finansowych i jest skomplikowane – oraz jest go coraz mniej.

Jednak nadal każdy może kupić sztabkę złota i w ten sposób ulokować swoje środki licząc, ze w przyszłości zdrożeje –i dokładnie tak samo jest z walutami wirtualnymi.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Pod względem bezpieczeństwa waluty cyfrowe są tak samo bezpieczne jak złoto, srebro czy inne aktywa. Kupujemy, jesteśmy ich posiadaczem, możemy w dowolnej chwili sprzedać. Natomiast niebezpieczeństwem, na które musimy zwrócić uwagę – jest duża zmienność ceny, a co za tym idzie wartości kryptowalut.

Jednego dnia wahania ich kursu mogą zmienić się o dziesiątki procentów – a w efekcie możemy zarówno tyle stracić jak i zyskać. Biorąc pod uwagę np. Bitcoin – zysk za ostatnie 3 miesiące wyniósł 253%, w ostatnim rok 474% a za ostatnie 3 lata aż 520%. Natomiast zdarzały się również duże spadki wartości, np. o 75%. W ciągu kilku miesięcy.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Każdy musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Na pewno nie warto inwestować wszystkich swoich wolnych środków czy też zaciągać kredytu na zakup kryptowalut – jest to zdecydowanie bardzo ryzykowne.

Jednak, jeśli posiadamy jakieś wolne środki, warto się zastanowić, czy nie warto ich małej części zainwestować w ten sposób. Co raz więcej osób co miesiąc przeznacza na ten cel kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, sukcesywnie dokupując cyfrowe waluty takie jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple.

Również co raz więcej dużych inwestorów finansowych czy też firm (np. Tesla) kupuje kryptowaluty, inwestując w ten sposób posiadane środki.

Jak i gdzie kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty możemy kupować na „giełdach kryptowalut”. Działają one tak jak każda inna giełda, czyli gromadzą kupujących i sprzedających, którzy na platformie internetowej dokonują pomiędzy sobą wymiany.

Natomiast osoby dopiero wchodzące na ten rynek powinny bardziej zwrócić uwagę na kantory internetowe – które są znacznie prostsze w obsłudze – prowadzony przez Polska firmę, która spełnia wszystkie wymogi prawne i jest bezpiecznym miejscem, gdzie możemy kupić i bezpiecznie przechować nasze pierwsze cyfrowe aktywa.

Zgodnie z przepisami musimy się zarejestrować podając podstawowe dane o osobie, oraz zweryfikować online nasza tożsamość. Cala rejestracja zajmuje kilka minut i już możemy kupić nasze pierwsze cyfrowe aktywa – Bitcoina, Ethereum lub Ripple, płacąc online karta lub przelewem bankowym.

Również w dowolnej chwili możemy je sprzedać a środki otrzymać online bezpośrednio na kartę, lub przelewem na rachunek bankowy.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze