Alimenty na rodzica – jak się bronić?

Forum prawneKategoria: AlimentyAlimenty na rodzica – jak się bronić?
AvatarDaria U. zapytał 12 miesięcy temu

Dzień dobry,

chcę zapytać o alimenty na rodzica. Czy jest coś takiego jak obowiązek alimentacyjny wobec rodziców? matka mojego męża (moja teściowa) właśnie się dowiedzieliśmy stara się, by MOPS przyznał jej alimenty, które my będziemy jej płacić – bo Ona nie ma z czego żyć – jak mówi.

To wielce nie w porządku, bo sami nie mamy lekko, spłacamy duży kredyt na dom i mamy dwójkę dzieci! Teściowa nigdy się pracy nie imała i nie dbała zbytnio o finanse, wszystko było ok, dopóki nie umarł jej mąż, którą ją utrzymywał.

Pierwsze słyszę, że jest coś takiego jak obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców. Czy alimenty dla rodzica będziemy zmuszeni płacić? mamy mieć niebawem wywiad alimentacyjny z GOPS-u – jak się chronić i jak uniknąć płacenia alimentów na rodzica mojego męża? moją teściową?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Dzień dobry,

ustawodawca przewidział obowiązek alimentacyjny zstępnych względem wstępnych, czyli dzieci wobec rodziców. Jednakże zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Dlatego kiedy pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej przyjdzie do Państwa, celem przeprowadzenia wywiadu należy przedstawić swoją sytuację materialno-bytową bez pomijania stałych wydatków, kosztów utrzymania domu, dzieci, zaciągniętych kredytów oraz wspomnieć o trudnościach, z jakimi rodzina się boryka.

Następnie proszę odmówić zawarcia umowy o obowiązku alimentacyjnym wobec teściowej.

Macie Państwo prawo bronić się przed alimentacją na rzecz matki. Powyższe wynika m.in. z regulacji art. 103 punkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej, który wspomina o dobrowolności zawarcia umowy.

”Kierownik ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych – dyrektor centrum usług społecznych, oraz kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie może, w drodze umowy, ustalić z małżonkiem, zstępnymi lub wstępnymi wysokość świadczonej przez nich pomocy na rzecz osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia”

Jeżeli odmówicie Państwo realizacji świadczenia, to do czasu nałożenia przez sąd obowiązku alimentacyjnego nikt Was nie zmusi do uiszczania jakichkolwiek kwot. Proszę jednak nie martwić się na zapas i nie myśleć o sprawach sądowych, bowiem uważam, że teściowa powinna otrzymać z GOPS wsparcie w postaci zasiłku celowego lub stałego i sprawa na tym powinna się zakończyć.

Natomiast w sytuacji ewentualnej sprawy sądowej o alimenty należy podjąć obronę swoich racji, przedstawiając sytuację materialno-bytową rodziny tak samo starannie jak w wywiadzie, który ma mieć miejsce niebawem.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź