AOK żąda zwrotu pieniędzy – co robić?

Kategoria: RóżneAOK żąda zwrotu pieniędzy – co robić?
D.R.77 zapytał 4 miesiące temu

Do 30.07.2012 pracowałem legalnie w Niemczech. Byłem ubezpieczony w AOK plus. Od grudnia 2019 jestem na polskiej emeryturze i mój pracodawca o tym wiedział. W Niemczech pracowałem legalnie na cały etat. Od grudnia do 28.06.2021 byłem na chorobowym. AOK wypłacał mi chorobowe, a teraz chce zwrotu pieniędzy, jako że jestem polskim emerytem i mi niemieckie chorobowe się nie należy. To kwota 4200 euro.

Pieniądze wydane. Co robić? Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,
niestety nie znam się na prawie niemieckim dotyczącym prawa do świadczeń chorobowych, dlatego nie jestem w stanie Panu pomóc. Niemniej jednak kwota do zwrotu jest dość duża, a na pewno trudna do zebrania przez emeryta.
Z uwagi na powyższe radzę podjąć kontakt z niemieckim prawnikiem, który będzie wiedział, co można zrobić. Być może powołując się na jakiś przepis lub błąd urzędnika (wypłata świadczenia nastąpiła na podstawie decyzji), można będzie wnosić o umorzenie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Dodam jeszcze, że zawsze można starać się o umorzenie zobowiązania, powołując się na zasady współżycia społecznego. W Pana przypadku będzie to okoliczność, że pozostawał Pan w nieświadomości, że świadczenie jest nienależne, wydatkował Pan pobrane środki na zapewnienie sobie utrzymanie, wypłata świadczeń wynikała z problemów zdrowotnych.

Zawsze można podnosić trudności finansowe – brak wystarczających środków na zgromadzenie żądanej kwoty. Dodatkowo warto wskazać wysokość polskiej emerytury w przeliczeniu na euro.

Trzeba jednak mieć świadomość, że wnioski o umorzenie są zazwyczaj rozpoznawane dowolnie, dlatego nie można mieć pewności co do ostatecznej decyzji. Z uwagi na powyższe najrozsądniej będzie najpierw skontaktować się z kompetentną osobą znającą przepisy, a dopiero w razie konieczności wystąpić z wnioskiem uznaniowym o umorzenie nienależnie pobranego zasiłku chorobowego.

Twoja odpowiedź