Co zrobić, aby komornik traktował umowę zlecenie jak umowę o pracę?

Forum prawneKategoria: KomornikCo zrobić, aby komornik traktował umowę zlecenie jak umowę o pracę?
Marta G zapytał 4 lata temu

Jak skutecznie porozumieć się z komornikiem, aby traktował umowę zlecenie jak umowę o pracę i żeby przy zajęciu wynagrodzenia pracodawca miał możliwość wypłacić pracownikowi kwotę wolną?

Mój Tata pracuje na umowie zlecenie. Wynagrodzenie to kwota minimalna, tj. 2 600 zł brutto. Oprócz tego otrzymuje zapłatę za przepracowane nadgodziny i premie. Jest to Jego jedyne źródło dochodu.

Wynagrodzenie ma charakter powtarzalny. Umowa obowiązuje do 31.12.2020 r. i zostanie przedłużona. Niestety Tata otrzymał pismo od komornika z decyzją zajęcia wynagrodzenia za pracę i wierzytelności pieniężnych.

Wiem, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów jest możliwość uznania umowy zlecenie jak UoP. Uprzejma prośba o pomoc, jak skutecznie można załatwić tę sprawę i porozumieć się z komornikiem.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta G

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Marto,

jeżeli sprawy przedstawiają się właśnie w taki sposób, jak je opisujesz, to pracodawca/zleceniodawca ojca również otrzymał od komornika zobowiązanie do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia z pracę dłużnika.

Teraz w gestii pracodawcy (zleceniodawcy) leży udzielenie komornikowi odpowiedzi na zajęcie wynagrodzenia dłużnika z podaniem, iż potrącenia nie mogą być realizowane z uwagi na wysokość wynagrodzenia za pracę oraz jej charakter.

To zleceniodawca ojca zobowiązany jest przekazać komornikowi kartę płac, wskazując wysokość wynagrodzenia oraz powtarzalny charakter zlecenia przy założeniu, że stanowi ono jedyny dochód ojca. I co najważniejsze pracodawca ojca nie powinien dokonać żadnych potrąceń.

Natomiast Twój ojciec wraz z informacją od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i zajęciu wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych i innych składników majątku otrzymał zobowiązanie do złożenia tzw. wykazu majątku na załączonym formularzu.

Właśnie w jego treści ojciec powinien ująć wysokość dochodu z pracy zleconej, zaznaczając, że jest to jego jedyny dochód.

Przyda Ci się poniższy wzór pisma, należy wysłać je do komornika lub zanieść osobiście:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Koniecznie przeczytaj poradnik: Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, co robić?