Czy komornik dowie się o testamencie?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik dowie się o testamencie?
Holistyczna kosmetyka zapytał 4 lata temu

Czy komornik dowie się o mieszkaniu, które mam zapisane w testamencie? Mam kilka pożyczek do spłacenia, wpłacam ile tylko mogę na poczet spłaty długów, ale już mnie straszą sądem. Pożyczki łącznie to około 30 tys.

Moim jedynym majątkiem jest umowa o pracę, a mieszkam u narzeczonego w jego mieszkaniu – on mnie zameldował, a sam mieszka za granicą. Ja opłacam czynsz.

Moje pytanie to obawa czy np. komornik będzie mógł sprawdzić, że to nie moje mieszkanie, a jednocześnie straszyć mnie, że poinformuje narzeczonego o moich długach? dodatkowo od 2014 mieszkanie to jest zapisane na mnie w zwykłym testamencie u notariusza. Jest to testament, że po śmierci narzeczonego ja stanę się właścicielem jego mieszkania. Czy komornik może dotrzeć do tego testamentu?

Zastanawiam się, czy nie iść do notariusza i zrzec się testamentu, aby mój partner nie miał przeze mnie problemów? Czy mogę zrzec się testamentu bez wiedzy mojego partnera? Bardzo proszę o pomoc, bo jestem załamana moją sytuacją finansową.

Najważniejszy w zasadzie, to jest ten testament, czy on widnieje w systemie jako mój majątek i czy komornik może go namierzyć? Bo jeśli tak, to ja się chce go zrzec bez wiedzy narzeczonego.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

widzę, że problemy z długami bardzo Panią męczą, bowiem buduje Pani nierealne scenariusze. Radzę na spokojnie poczytać naszego bloga i wpisy dotyczące dziedziczenia, radzenia sobie z windykacją, komornikiem i rady jak wyjść z długów.

A odpowiadając na Pani pytania, to na chwilę obecną nie jest Pani właścicielem przedmiotowego mieszkania i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie. Po pierwsze Pani narzeczony może Panią przeżyć.

Po drugie może zmienić testament, bo ma takie prawo – w każdym momencie może zlikwidować lub zmienić testament.

Po trzecie może Pani odrzucić spadek, jeśli narzeczony umrze, a Pani nie będzie chciała po nim dziedziczyć. Przedmiotowe mieszkanie nie jest więc Pani własnością.

A odnośnie samego testamentu – nie ma żadnej bazy testamentów. Nikt o testamencie nie ma prawa się dowiedzieć. I jak napisałam na chwilę, obecną nie ma Pani prawa do mieszkania narzeczonego i nie będzie miała, dopóki narzeczony żyje.

Tak więc komornik nie dowie się o testamencie, ani też nie zajmie mieszkania i nie będzie miał prawa informować osób trzecich, w tym Pani bliskich o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym.

Jednak przedmiotowy lokal jest Pani adresem zamieszkania, dlatego przy ewentualnej egzekucji, komornik ma prawo udać się w Pani miejsce zamieszkania, w celu wyszukania majątku.

Ale jest Pani jeszcze na etapie miękkiej windykacji, sprawy nie trafiły do sądu, dlatego radzę skupić się raczej nad spłatą rat i znalezieniem porozumienia z wierzycielami.  Najlepiej jeśli uda się Pani regulować raty w ustalonej wysokości. Warto zadbać również o to, by pożyczki nie zostały wypowiedziane.

Na koniec dodam, dla podniesienia na duchu, że nawet zawiśnięcie sprawy w sądzie, nie musi skończyć się komornikiem. Proszę pamiętać na przyszłość, że ma Pani prawo prosić sąd o rozłożenie należności na raty. Jeśli otrzyma Pani nakaz zapłaty, należy złożyć sprzeciw, a następnie już na rozprawie wnosić o rozłożenie należności na raty, w których będzie Pani w stanie się wywiązać.

Jeśli sąd przychyli się do Pani wniosku, i będzie Pani regulować ustalone raty, to sprawy nigdy nie trafią do komornika.

Ewa odpowiedział 4 lata temu

Dziękuję :) pożyczki mam już wypowiedziane, ale spłacam – ile mogę i nie uchylam się.