Czy komornik może ściągać długi za granicą?

Forum prawneKategoria: DługiCzy komornik może ściągać długi za granicą?
Avatartomciow zapytał 3 tygodnie temu

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć jak w tytule czy komornik może ściągać długi za granicą? Czy częsta zmiana banków w celu unikania, chociażby kosztów komorniczych nie przysporzy dłużnikowi dodatkowych problemów?

Ostatnie pytanie: Jestem obywatelem RP, ale nie mam meldunku w kraju, co ewentualnie grozi za podanie wcześniejszego adresu zameldowania przy otwieraniu nowego konta i niepodaniu numeru podatkowego Tin (Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP))?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 tygodnie temu

Witam serdecznie,

Polski komornik nie ma kompetencji, by „ścigać” dłużnika za granicą. Dlatego, jeśli przebywasz poza Polską i w innym kraju uzyskujesz dochód lub masz majątek, nie musisz  obawiać się Polskiego organu egzekucyjnego. Wierzyciel może jednak uzyskać właściwy tytuł wykonawczy i do ściągnięcia długów zaangażować zagraniczny organ.

Mając dochód poza Polską i chcąc go ukryć przed Polskim komornikiem, należy uważać, by nie trafiał on na Polskie konto bankowe, bo to już komornik ma prawo zająć.

Natomiast w kwestii częstej zmiany rachunków bankowych, to nie ma żadnych przepisów ograniczających limity kont. Zatem, jeśli tylko chcesz lub potrzebujesz, w jednym czasie możesz mieć nawet 20 rachunków bankowych, lub jeden rachunek zamykać, by otworzyć kolejny.

Takie działanie jednak nie ochroni Cię przed komornikiem i nie wpłynie na koszty ewentualnych postępowań egzekucyjnych.

Musisz bowiem wiedzieć, że odszukanie rachunków bankowych to rutynowe działanie każdego komornika zaraz po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego. Komornik, korzystając z systemu OGNIVO wysyła zapytanie i otrzymuje aktualną wiadomość o rachunkach prowadzonych w Polskich oddziałach banków dla wybranego dłużnika.

Informacja, którą otrzymuje komornik, jest bieżąca, czyli aktualna na dany moment. Komornik zyskuje wiedzę na temat aktywnych rachunków bankowych i jeśli będzie ich kilka, dokona zajęcia wszystkich.

Co do samego meldunku, to jeśli takiego nie masz, podajesz w banku jedynie miejsce zamieszkania, ewentualnie adres do korespondencji.

Jeśli podasz nieaktualny adres zameldowania, nie poniesiesz raczej żadnej odpowiedzialności, bo kwestia ta nie będzie weryfikowana przez bank, jednak taki krok niczemu nie służy, nie wiem więc jaki jest Twój zamiar z tym związany.

Natomiast co do numeru NIP, to zakładając rachunek bankowy w Polsce, banki nie wymagają jego podania. Jednak brak NIP nie stanowi dla komornika przeszkody w odszukaniu dłużnika. Komornik otrzymuje od wierzyciela tytuł wykonawczy z numerem PESEL dłużnika i właśnie na jego podstawie przesyła zapytania do banków, Urzędu Skarbowego i ZUS.

Numer PESEL jest numerem indywidualnym, dlatego posługując się nim, komornik jest w stanie otrzymać wszelkie niezbędne narzędzia do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź