Czy komornik może zająć dom za granicą?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć dom za granicą?
AvatarBona zapytał 11 miesięcy temu

Czy komornik może zająć dom za granicą za długi w Polsce? komornik pobiera na konto wierzyciela zadłużenie z mojej emerytury 25%. Mieszkam w Holandii, emeryturę mam polską i z emerytury polskiej komornik pobiera mi zadłużenie na poczet wierzyciela.

Mam pytanie, czy komornik może zająć dom kupiony na raty za granicą? Czy wierzyciel może zlecić komornikowi znalezienie domu dłużnika za granicą?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam,

jeżeli o egzekucję długu wierzyciel zwrócił się do Polskiego Komornika, to ten może podejmować czynności egzekucyjne, jedynie na terenie naszego kraju. Jurysdykcja polskiego komornika rozciąga się, zgodnie z zasadą terytorialności na majątek i prawa wykonywane na terenie RP.

Polski komornik nie posiada prawnych narzędzi, by odszukać, a następnie zająć majątek dłużnika znajdujący się w innym kraju, dlatego nie musisz martwić się o dom, który posiadasz w Holandii, komornik nie dokona jego zajęcia, ani nie wystawi na sprzedaż.

Myślę również, że skoro egzekucja z emerytury jest skuteczna – Zus przekazuje do komornika 25% świadczenia, to ewentualny wniosek wierzyciela o rozszerzenie postępowania egzekucyjnego na nieruchomość nie będzie zasadny i będzie można go zaskarżać.

Muszę jeszcze dodać, że nawet jeśli nieruchomość dłużnika znajduje się w Polsce, to nie każdy komornik może dokonać jej zajęcia.

Egzekucję z nieruchomości może prowadzić jedynie komornik działający przy sądzie, w okręgu którego nieruchomość jest położona. Powyższe wynika z regulacji zawartej w art. 921 kpc.

Wybrane specjalnie dla ciebie:

Twoja odpowiedź