Czy komornik może zająć całe wynagrodzenie?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć całe wynagrodzenie?
AvatarMonika zapytał 1 rok temu

Czy komornik może zająć całe wynagrodzenie? Komornik dziś zajął mi całą wypłatę, nie mam nawet na życie, co mogę zrobić, żeby jakoś to cofnąć?

Czy komornik może zająć całe wynagrodzenie? Nie dostałam żadnej informacji, że takie zajęcie nastąpi, przyszedł tylko SMS z banku, że pieniądze zostały zablokowane.

Proszę o pomoc i poradę czy można jakoś to cofnąć i czy to zgodne z prawem? Pracuje na umowę o pracę w Niemczech, ale mam polskie konto bankowe.

2 odpowiedzi
AvatarKatarzyna odpowiedział 2 miesiące temu

Komornik zabrał mi całą wypłatę. Jestem osobą zatrudnioną na 3/4 etatu z minimalnym wynagrodzeniem. Obecnie otrzymuje 1501 zł miesięcznie jako wynagrodzenie. W obecnej pandemicznej sytuacji pozostałam jedynym żywicielem rodziny, oprócz mnie i partnera jest jeszcze 2 niepełnoletnich dzieci.

Komornik zwrócił się do pracodawcy o przekazanie pensji na spłatę zadłużenia. Proszę o informacje czy komornik/pracodawca może zabrać mi całe wynagrodzenie?

Ile maksymalnie komornik może ściągnąć z mojego wynagrodzenia? Na kim ciąży obowiązek informacji komornika o wysokości mojego wynagrodzenia na mnie czy pracodawcy? Czy komornik może zająć całą wypłatę

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

niestety trudności, które podnosisz, nie będą interesować komornika, który po otrzymaniu zlecenia egzekucyjnego musi podjąć odpowiednie kroki celem wyegzekwowania długu.

Niemniej jednak jego starania mogą okazać się mało wydajne. Musisz bowiem wiedzieć, że wynagrodzenie, które otrzymujesz, jest wolne od zajęcia. Piszesz, że pracujesz za najniższą krajową, dlatego chronią Cię kwoty wolne od potrąceń. Dlatego przy etacie ¾ i wynagrodzeniu netto 1 500 zł pracodawca powinien wypłacić Ci całą pensję.

Zastosowanie odpowiedniego wyliczenia jest obowiązkiem pracodawcy. Co więcej, po otrzymaniu informacji o zajęciu pensji, pracodawca powinien poinformować komornika o niemożności realizacji zajęcia z uwagi na uzyskanie przez dłużnika wynagrodzenia w kwocie wolnej. Pracodawca powinien udzielić pisemnej odpowiedzi komornikowi, a w niej zawrzeć informacje o wysokości etatu oraz uzyskanej pensji.

Natomiast Twoim obowiązkiem będzie złożenie wykazu majątku. Powinnaś otrzymać korespondencje od komornika, a w niej formularz wykazu i zobowiązanie do jego złożenia w terminie 7 dni.

Jeśli złożysz przedmiotowy wykaz majątku, a w nim komornik nie znajdzie majątku nadającego się do zajęcia i nie będzie mógł też prowadzić egzekucji z wynagrodzenia za pracę, będzie musiał umorzyć postępowanie egzekucyjne z uwagi na jego bezskuteczność. Może więc zdarzyć się tak, że niebawem komornik umorzy postępowanie egzekucyjne bez ściągnięcia długu.

Najważniejszą jednak dla Ciebie kwestią jest to, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę nie może być przeprowadzona. Dodam jeszcze, że wolne od zajęcia są również pieniądze na dzieci w postaci świadczenia 500 plus.

Twoja odpowiedź