Wykaz majatku dla komornika jak napisać?

Forum prawneKategoria: KomornikWykaz majatku dla komornika jak napisać?
AvatarPan T. zapytał 2 miesiące temu

Dzień dobry!

Jak napisać wykaz majątku dla komornika? czy możecie mi dostarczyć wzór takiego wykazu? otrzymałem list od komornika, żebym właśnie przesłał mu wykaz mojego majątku. Jeśli nie wyślę mu wykazu, to grozi mi grzywna albo areszt więc chyba nie ma żartów…

Czytałem na innym forum, że komornik nałożył 2 tys. zł grzywny na dłużnika za niedostarczenie wykazu majątku. Tylko jak to napisać, żeby komornik był „usatysfakcjonowany” ??

wyjawienie-majatku-pismo-od-komornika

wyjawienie-majatku-pismo-od-komornika-2

13 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Jeśli Twój wierzyciel nie wskazał we wniosku o wszczęcie egzekucji żadnych konkretnych składników Twojego majątku, to komornik ma obowiązek wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku.

Źródło: Art. 801. Ustalanie majątku dłużnika

[Dz.U.2019.0.1460 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego]

§ 1. Jeżeli wierzyciel albo sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji, albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik z urzędu:
1) ustala majątek dłużnika w zakresie znanym mu z innych prowadzonych postępowań albo na podstawie publicznie dostępnych źródeł informacji, albo rejestrów, do których ma dostęp drogą elektroniczną;
2) wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku.

Co warto także wspomnieć, dłużnik ma obowiązek złożyć wykaz majątku pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Ponadto za zignorowanie pisma od komornika, dłużnik może spodziewać się kary grzywny lub kary aresztu do jednego miesiąca.

Jasno o tym mówi:

Art. 916. środki przymusu w razie niewykonania przez dłużnika obowiązków związanych z ujawnieniem majątku

§ 1. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie albo odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie oraz może zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca

Wiesz już więc, że wykaz majątku musisz złożyć, inaczej grożą Ci niemiłe konsekwencje. Wykaz należy złożyć pisemnie, poniżej znajduje się gotowy do wydrukowania i wypełnienia formularz:

Wykaz majątku dla komornika – wzór

Wykaz majątku dla komornika – wzór

Wydrukowany i wypełniony wzór wykazu majątku możesz dostarczyć do kancelarii komorniczej osobiście lub wysłać listem poleconym. Część komorników honoruje wykazy majątku sporządzone w formie papierowej.

Warto na formularzu odręcznie napisać zdanie:

Jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Koniecznie przeczytaj także:

AvatarKlauss odpowiedział 2 miesiące temu

Witam, pobrałem właśnie druk wykazu majątku, mam nadzieję, że to wystarczy. Nie mam zbyt wielu rzeczy na siebie, nie mam nieruchomości, nie mam samochodu i mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, mam rozumieć, że jeśli w mieszkaniu które wynajmuję nic nie należy do mnie tylko do właściciela mieszkania, to nic w wykazie majątku nie wymieniam? chodzi mi o TV, pralkę, lodówkę itd. Będę wdzięczny za pomoc!

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Druk wykazu majątku jest bardzo prosty w wypełnieniu, wystarczy go wydrukować a resztę wypełnić danymi zgodnie z prawdą. Jeśli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, w którym znajdują się nie Twoje przedmioty (ruchomości), to nie wymieniasz ich w wykazie.

Tak samo w wykazie nie wymieniamy innych drobnych przedmiotów niemających jakiejś znacznej wartości. Nie wymieniamy więc odzieży, jaką posiadamy, okularów, plecaków, obuwia, czy produktów spożywczych. Komornikowi raczej chodzi o takie przedmioty, które będzie mógł zająć i zlicytować, a więc mogą to być np.:

  • samochód,
  • skuter,
  • telefon,
  • tablet,
  • laptop,
  • TV,
  • biżuteria,
  • itd.

AvatarKeto odpowiedział 2 miesiące temu

Otrzymałam dziś od komornika pismo o treści:

wzywam dłużnika do stawienia się do kancelarii komorniczej w celu złożenia wykazu majątku oraz odebrania przyrzeczenia w terminie 7 dni.

Do komornika mam 120 km i nie mam naprawdę ani czasu, ani chęci, ani nawet środków, by osobiście stawić się u komornika.

Dlatego zrobię wykaz majątku pisemnie, mam nadzieję, że to komornikowi wystarczy, ogólnie i tak nie posiadam żadnych wartościowych przedmiotów…

Nie wiem, po co to przyrzeczenie? czy to chodzi o wypowiedzenie tej formułki:

„Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny.”

Napiszę to zdanie na wykazie, podpiszę z datą i tyle.

Avatarbarwiak odpowiedział 2 miesiące temu

W marcu 2014 roku dałem w darowiźnie dom wnukowi. Dziś, to jest 30.12.2019, otrzymałem wezwanie do wykazu majątku od komornika. Czy mam wykazać darowiznę mieszkania? Okres 5 lat już minął, czy w myśl prawa jest inaczej. Dziękuję za poradę.

AvatarGusia odpowiedział 2 miesiące temu

Dostałam dziś wezwanie do wykazania majątku i nakaz zapłaty do wyroku z lipca. Wyrok był z próbą doręczenia na mój stary adres, pod którym nie mieszkam już 4 lata. Nakaz dotyczy wypowiedzianej umowy karty kredytowej. Co teraz? Próbować dogadać się z komornikiem? Próbować ugody z bankiem? Składać sprzeciw od nakazu zapłaty? Do oddania było 11 tys. zł, teraz, od komornika 17 tys. Nie miałam pojęcia, że był nakaz zapłaty, bo wszystko szło na zły adres. Czy jest szansa rozmawiać? Nie chce dopuścić do zajęcia komorniczego. Bardzo proszę o pomoc!

AvatarDorod. odpowiedział 2 miesiące temu

 Gdzieś minął mi rok od wzięcia pierwszej pożyczki/chwilówki, po której było jeszcze kila „pomysłów”. Wszystkie wyszły słabo. Moje pytanie w wykazie majątku na wezwanie komornika w punkt trzeci najkorzystniej dla mnie będzie wpisać prawdę, jeżeli mieszkam z rodzicami (do których się nie udałem, bo całe życie zbierali z najniższych krajowych, żeby dzieci miały lżej) mi ta lekkość zaciążyła. Nie mam pojęcia, jak i od czego zacząć, to moja pierwsza stacja a na forach ludzie straszne rzeczy piszą. Co tu robić? Podać prawdę/wymeldować się czy nie odpowiadać komornikowi na wezwanie do wykazu majątku i czekać na rozwój wydarzeń jak dotąd?

AvatarAesthi odpowiedział 2 miesiące temu

Witam, muszę zrobić wykaz majątku do komornika, ponieważ nie mam z czego go płacić. Nie wiem jak napisać takie pismo. Komornik kazał napisać wykaz majątku. Mam 22 lata, cierpię na schizofrenię-paranoidalną i nie mam z czego opłacać rat. Udokumentowane od mojego prywatnego psychiatry. Jak złożyć wniosek o wykaz majątku.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witaj Aesthi,

komornik zwykle prosi dłużnika o złożenie wykazu majątku, gdy wierzyciel nie wskaże konkretnego składnika majątku, który komornik miałby zająć. Prawo wtedy nakazuje komornikowi, by ten wezwał dłużnika do wyjawienia majątku, informując go stosownym pismem.

Jasno o tym mówi Art. 801. Ustalanie majątku dłużnika.

§ 1. Jeżeli wierzyciel albo sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji, albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik z urzędu:
2) wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku.

Jako dłużnik nie możesz ignorować pisma od komornika, ponieważ grozić Ci może wtedy odpowiedzialność karna, a więc grzywna lub areszt. Pobierz poniższy wzór formularza, wydrukuj i wypełnij swoimi danymi, a następnie wykaz prześlij do komornika listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, lub dostarcz komornikowi osobiście do kancelarii komorniczej.

Wykaz majątku dla komornika – wzór

Wykaz majątku dla komornika – wzór

AvatarOlka odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam, piszę w sprawie mojej koleżanki. Chciałbym się dowiedzieć, jak napisać do komornika pismo o braku majątku, o braku pracy,  jest jako jest bezrobotna i wychowuje jedno dziecko i nie posiada żadnych nieruchomości oraz pojazdów mechanicznych, proszę o wzór pisma do komornika. Z góry bardzo dziękuję dziękuję.

AvatarMops odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam. Jeżeli mieszkanie i wszystko w nim należy do teściów i napisałam to w oświadczeniu tzn. w wykazie majątku, to może komornik nachodzić męża w domu i straszyć dzieci? Komornik ma wpłacane raty, a mimo to straszy, że wejdzie do ich mieszkania, nawet jak ich nie będzie. Mąż wyjechał za granicę, żeby cokolwiek zarobić, żeby każdemu wpłacać po trochę, bo przez to, że stracić kiedyś pracę, a ja choruje i składałam trzy lata temu wniosek o upadłość. Zostałam źle poprowadzona, kazano mi nic nie wpłacać dla wierzycieli i sznurek na szyi zaciśnięty. Prawnik kazał nam się wymeldować, ale czy to coś da?

AvatarEryk K. odpowiedział 1 miesiąc temu

Dziękuję za formularz wykazu majątku, zakupiłem go, wydrukowałem i będę wypełniał. Mam nadzieję, że wszystko dobrze zrobią, nie przewiduję jakichś problemów, mam jeszcze dwa dni na wysłanie wykazu do kancelarii komorniczej, niestety nie mogę doręczyć wykazu osobiście, bo kancelaria znajduje się jakieś 200 km ode mnie i wykaz majątku zamierzam wysłać listem poleconym. Dziękuję za formularz i pozdrawiam serdecznie!

AvatarDorota odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam. Jak mam napisać wykaz majątku dla komornika którego nie posiadam? mieszkam u chłopaka i jestem zameldowana, bo do tej pory byłam bez meldunku, dostałam pismo od komornika, że mam mu przedstawić wykaz majątku, ale ja nie pracuję i nie posiadam żadnego majątku, a tym bardziej w miejscu, gdzie teraz jestem zameldowana. Nic nie posiadam, ani rzeczy ruchomych ani nieruchomych, także żadnych sprzętów nie mamy… nawet ślubu… żyjemy w konkubinacie. Jak mam to napisać nie wiem… proszę o pomoc na forum.

Twoja odpowiedź