Jestem za granica a komornik dostarczył wezwanie do stawiennictwa osobistego

Forum prawneKategoria: KomornikJestem za granica a komornik dostarczył wezwanie do stawiennictwa osobistego
Olgiert zapytał 4 lata temu

Witam serdecznie,

Od 8 lat mieszkam za granicą, mam w Polsce komornika sądowego w związku z kredytem bankowym.

Ostatnio komornik pojawił się u mojej Mamy, zostawiając jej wezwanie do osobistego stawiennictwa, a w razie niewykonania w terminie 7 dni, komornik zagroził użyciem Policji w celu uzyskania dostępu do mieszkania oraz wydaniem listu gończego i zatrzymaniem na granicy w razie powrotu do kraju.

Czy to, czym komornik mi grozi – ma uzasadnienie prawne? Czy komornik może wejść do mieszkania mojej mamy bez jej wiedzy/zgody jeśli nie mieszkam pod tym adresem od 8 lat, ale wciąż jestem zameldowany? Czy mogę zostać zatrzymany podczas przekraczania granicy? ignorować wezwanie do stawienia się u komornika?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

uważam, że aby nie narobić sobie i mamie większych problemów i przykrości, zasadnym będzie kontakt z komornikiem i wyjaśnienie, że przebywasz za granicą, a w Polsce nie mieszkasz od 8 lat, w związku z czym nie posiadasz tu adresu zamieszkania i majątku.

Nadto warto wystosować i przesłać na adres kancelarii komorniczej pismo wyjaśniające. Oczywiście pierwszą rzeczą jest podniesienie, że nie mieszkasz w Polsce, oraz że nie posiadasz w Polsce majątku, który komornik mógłby zająć.

Oczywiście już sama ta okoliczność powinna zatrzymać komornika, który po ustaleniu przez system OGNIVO, że nie masz w Polsce rachunku bankowego, oraz że nie otrzymujesz tu wynagrodzenia za pracę  i innych świadczeń powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne, jako bezskuteczne.

Mając jednakże na myśli zasadę, że długi spłacać należy, możesz wystąpić do komornika z propozycją dokonywania comiesięcznych wpłat, w określonej kwocie.

Decyzja, jednak należy do Ciebie. To Ty musisz zdecydować, czy chcesz dług spłacić, czy wolisz czekać, aż sprawa się rozwinie.

Niemniej jednak musisz mieć świadomość, że komornik może wykazać się jeszcze większym zaangażowaniem i zrealizuje swoje groźby. Oczywiście, nie ma on prawa wejść do mieszkania Twojej mamy, jeżeli ta poda, że w mieszkaniu tym nie przebywasz od dobrych ośmiu lat. Komornik może jednak zwrócić się do Policji o ustalenie Twojego miejsca pobytu i zatrudnienia.

Powyższe uprawnienie daje komornikowi regulacja przepisu art. 1086 kodeksu postępowania cywilnego.
Jeśli komornik wystąpi do organów ścigania z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia, rzeczywiście możesz być poszukiwany listem gończym w celu złożenia zeznań. Niespodziewany areszt nie jest Ci potrzebny, zatem radzę kontakt z komornikiem i wyjaśnienie sprawy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły: