Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny?

Witam, uprzejmie proszę o poradę, czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny? chodzi o egzekucję komorniczą za niespłacany kredyt, sprawa ciągnęła się w sądzie w ciągu jednego roku i w tym czasie przepisałam dom na syna, w którym syn samotnie w obawie kłopotów obecnie zamieszkuje.

Jakiego obrotu sprawy możemy się spodziewać? mieszkam na stałe za granicą i otrzymuje z Polski emeryturę poniżej 500 zł. Ze względu na chorobę nie pracuję i nie mam możliwości dalszego spłacania rat, bank podczas brania pożyczki nie wymagał ode mnie żadnego poświadczenia mojego zatrudnienia, jak i również moich dochodów.

Czy komornik może zająć darowiznę? Nie zamieszkuję w tym domu, który przekazałam synowi w darowiźnie, czy muszę w wyjaśnieniu majątkowym wpisać, że posiadałam dom… jak możemy go dalej utrzymać? Po jakim czasie dług bankowy ulega przedawnieniu? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.


Witam, nie wiem jakiej kwoty dług dotyczy, jednak z tego, co Pani napisała o przepisaniu na syna domu, wnioskuje, że zaciągnięty kredyt opiewał na sporą sumę.

Pyta Pani, co może zrobić komornik i czy zajmie dom, który Pani darowała synowi jako darowiznę – wszystko zależy od tego, jak działać będzie wierzyciel, czy będzie zdeterminowany, by odzyskać pieniądze.

Darowizna – ucieczka przed komornikiem

Wielokrotnie nieobeznani w przepisach prawa dłużnicy, jakby na własną prośbę wplątują siebie i swoich bliskich w jeszcze większe tarapaty. Nie będę Pana straszyć, ale zmuszona jestem napisać prawdę, a mianowicie, że przepisanie domu na syna nie dało Panu gwarancji, że nie dojdzie do jego licytacji nieruchomości.

Już tłumaczę, o co chodzi.

Przepisy prawa, a dokładnie kodeks cywilny daję wierzycielowi możliwość dochodzenia zaspokojenia roszczenia także wówczas, gdy dłużnik w celu uniknięcia spłaty długu wyzbywa się swojego majątku na rzecz innych osób, również nieodpłatnie na rzecz osób mu bliskich. Mówię oczywiście o instytucji tzw. skargi pauliańskiej unormowanej w art. 527 kc. i następnych.

Art.527 kc. stanowi, że: Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Skarga pauliańska jest zatem rodzajem powództwa, które przysługuje wierzycielowi przeciwko osobie trzeciej, a nie przeciwko samemu dłużnikowi.

Czy komornik może zająć darowiznę?

Przekazując synowi w darowiźnie dom, miała Pani na uwadze przede wszystkim to, aby nie dopuścić do jego sprzedaży w drodze licytacji komorniczej. Działała Pani z rozmysłem, czyli chodziło Pani przede wszystkim o to, by stać się osobą bez majątku, wobec której egzekucja komornicza będzie nieskuteczna.

Jeśli w taki sam sposób będzie myślał wierzyciel, to może złożyć powództwo o uznanie darowizny za bezskuteczną. Jeśli sąd da wiarę twierdzeniom wierzyciela może cofnąć darowiznę, a kosztami procesu obciążyć Pani syna.

Jeżeli jednak Pani kredytobiorca nie posiadał informacji, że była Pani właścicielem przedmiotowego domu, być może już tej informacji nie uzyska i wówczas będzie mogła Pani spać spokojnie – temat ten jednak rozwinę niżej.

Mam 500 zł emerytury, czy komornik może zabrać mi te pieniądze?

Jeśli nie posiada Pani żadnego majątku, a jedynym dochodem jest emerytura w kwocie 500 zł, egzekucja komornicza zapewne okaże się bezskuteczna. Komornik zobowiązany jest bowiem przepisami prawa i w toku prowadzonej egzekucji musi stosować zasady mówiące o ograniczeniu zajęcia.

Każdego roku ustalane są kwoty, których komornik ruszyć nie może zarówno z pensji, jak i z renty czy emerytury. I w roku obecnym, jeśli emeryt pobiera świadczenie niższe niż 772,35 zł, otrzyma je w całości pomimo zajęcia komorniczego.

W Pani sytuacji, po ustaleniu wszystkich istotnych w sprawie kwestii, prawdopodobnie po upływie kilku miesięcy komornik umorzy postępowanie z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Do tego czasu radzę jednak nie unikać kontaktu z komornikiem, składając odpowiedzi i oświadczenia. 

Miałam dom – już go nie mam, czy pisać o tym komornikowi?

Jeśli chodzi o procedurę wyjawienia majątku, bo zapewne o to Pani pyta, to dokonuje Pani odpowiedzi na poszczególne pytania – składa oświadczenia pod przyrzeczeniem – mówi o tym art. 913 kpc.

Zatem zobowiązana jest Pani wyjawić prawdę również w kwestii rozporządzenia swoim majątkiem o okresie ostatnich 5 lat. Może dojść więc do sytuacji, kiedy  wierzyciel złoży pozew przeciwko Pani synowi, bo informację o tym, że była Pani właścicielem domu komornik uzyska ze złożonego przez Panią wyjawienia majątku.

Przedawnienie długu za kredyt, kiedy nastąpi?

Pyta Pani, kiedy może mieć miejsce przedawnienie długu bankowego. Zasada jest taka, że roszczenie orzeczone prawomocnym wyrokiem sądu – tak jak to ma  miejsce w Pani sprawie – ulega przedawnieniu po upływie lat sześciu.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie można mieć jednak pewności, że do przedawnienia kredytu w ogóle dojdzie – bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany m.in. na skutek złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji, a po jej zakończeniu nawet na skutek tego, że dłużnik nie posiadał majątku wystarczającego na pokrycie zobowiązania, termin sześcioletni rozpocznie swój bieg na nowo.

Może dojść więc do sytuacji, kiedy kredyt nigdy się nie przedawni. Wystarczy, że wierzyciel choćby w odstępach, co kilka lat będzie składał ponowne wnioski egzekucyjne – przerywając tym samym bieg przedawnienia kredytu.

Jak uniknąć egzekucji z nieruchomości?

Pani sprawa nie wygląda najlepiej i jeśli mam szczerze odpowiedzieć na pytanie, jak może Pani uniknąć utraty domu, to jedynie pisząc, że poprzez uregulowanie zadłużenia.

Liczenie, że kredyt się przedawni, to tak jak czekanie na wygraną w totolotka. Być może nie dojdzie do sytuacji, w której wierzyciel złoży powództwo o uznanie darowizny za bezskuteczną, jednak wiem, że niepewność jest dla Pani męcząca. Proszę przemyśleć sprawę. Życzę wszystkiego dobrego!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

9 komentarzy w “Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny?”
 1. Dodałbym jeszcze, że grozi Pani odpowiedzialność karna z art. 300 § 1 kodeksu karnego., który brzmi: Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  1. Janina Gołębiecka

   Zgadam się z Panem, jest to ewidentne działanie na szkodę wierzyciela.

 2. Adam Nowak

  A ja dodam, ze wyjawienie w trybie art 913 odbywa się przed sadem nie zaś komornikiem. Komornik to art 801 i od 2019 roku wypadł z niego zapis o wyjawianiu czynności prawnych za 5 lat wstecz. Tym samym nie mówimy o tym komornikowi.

 3. Adam Nowak

  I dodałbym jeszcze, ze nie działa na szkodę wierzyciela ten, którego majątek pozwala zaspokoić wierzycieli mimo czynności cywilno prawnych. Czyli nie każda darowizna podlega pod 527 kc i okolice 300 kk. Nie wydawałbym wiec tak jednoznacznych ocen.

 4. W sprawie pola danego w darowiźnie od rodziców. Mąż ma dług i ma mieć przepisane pole od rodziców w darowiźnie.. czy komornik może mu to pole zabrać? Czy jeśli nawet było by na mnie i na męża zapisane, czy też ma prawo komornik zabrać to pole? Pytam, bo nie możemy nic znaleźć w tej sprawie na internecie, a jesteśmy teraz w kropce i nie wiemy co dalej mamy zrobić. Proszę o poradę. Z góry dziękuję bardzo.

 5. @Adam Nowak
  “A ja dodam, ze wyjawienie w trybie art 913 odbywa się przed sadem nie zaś komornikiem. Komornik to art 801 i od 2019 roku wypadł z niego zapis o wyjawianiu czynności prawnych za 5 lat wstecz. Tym samym nie mówimy o tym komornikowi.”

  Gdzie można zaleźć taką oficjalną informację?

 6. Chcą mi przepisać mieszkanie, ale mam komornika, co teraz? Mam zadłużenie za mieszkanie z którego zostałam eksmitowana. W chwili obecnej komornik wszedł mi na konto i pobiera pieniądze za zadłużenie. Ono wynosi około 40 tysięcy. Mój dziadek chce przepisać swoje mieszkanie na mnie. Czy komornik może mi zabrać to mieszkanie? Dziadek nie ma żadnych długów, mieszkanie nie jest zadłużone. Czy pomimo tego zachowam je?

 7. Mam bardzo ważne pytanie, ponieważ mój Wujek chce mi przekazać darowiznę w postać mieszkania, ale mam komornika. Jak to wygląda żeby komornik nie mógł mi tego zabrać? co trzeba wpisać w Akt Notarialny aby nie mógł tego ruszyć? A i jak wygląda np darowizna na moją córkę która jeszcze nie jest pełnoletnia, gdyby wujek chciał jej podarować darowiznę co trzeba wpisać na Akt Notarialny aby było zabezpieczone? Mieszkanie jest warte około 200 tyś. Jakie są koszta takiego Aktu Notarialnego. Dziękuję za odpowiedź.

 8. Witam, moja mama chce zrobić darowiznę domu na mnie i moją siostrę, 2 dorosłe osoby i pytanie, czy jeżeli posiadałam kilka lat temu dług w ZUS, który został mi umorzony ponad 10 lat temu. Czy nadal mi cos zagraża? np. że komornik może zabrać mi tę darowiznę? podkreślam, że aktualnie nie mam żadnego komornika.

Comments are closed.