Darowizna mieszkania – skarga pauliańska – przedawnienie długu i windykacja [PROBLEM]

Dostałem nakaz zapłaty długu wujka, który zrobił darowiznę mieszkanie na siostrę (moją mamę), a mama dokonała darowizny na mnie (syn). Mieszkanie nie było obciążone długami, nakaz sądowy do spłaty długu jest z 2007.4.12.

Pismo dostałem z kancelarii, która jest też windykacją, opisując w nakazie zapłaty, że wujek działał na szkodę z pokrzywdzeniem, że zrobił darowiznę mieszkania (2012 r.), wiedząc o swoim długu.

Czy Ja muszę płacić nie swój dług, pomimo że mieszkanie jest moją własnością, którą wujek darował ? I czy on czasem nie został przedawniony, bo już minęło 10 lat?

Mieszkam w mieszkaniu, które dostałem w darowiźnie od wujka (2012) mieszkanie bez zadłużeń. Nie wiedziałem o prywatnych długach wujka. Dostałem pismo od kancelarii/windykacji wezwanie do zapłaty długu przyznanego sądownie do spłaty z 2007 r.

Uznając, że wujek działał na szkodę pokrzywdzonego, że wiedział, że ma dług, a mieszkanie oddał w darowiźnie (Z tym że nastąpiło to po 5 latach) Czy ja jestem z automatu obciążony tym długiem 10.000 zł, gdy nie jest to mój dług ?


Sądowy nakaz zapłaty a przedawnienie

darowizna-mieszkania-skarga-pauliańska-przedawnienie

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że dług potwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu lub nakazem zapłaty, ulega przedawnieniu po 10 latach. Termin przedawnienia takiego długu liczy się od daty prawomocności orzeczenia.

Traci też wtedy ważność co do tego, na podstawie jakiego rodzaju długu, zapadło sądowe postanowienie, czyli po 6 latach przedawni się jednakowo dług z niezapłaconej faktury za abonament TV, nieuregulowanej pożyczki, czy niezapłaconego mandatu.

Myślę więc, że skoro mamy 2018, a Ty jak piszesz:

Dostałem pismo od kancelarii/windykacji wezwanie do zapłaty długu przyznanego sądownie do spłaty z 2007 r.

…to powinieneś podjąć próbę podniesienia zarzutu o przedawnieniu długu. Możesz w tym celu skierować do firmy windykacyjnej pismo informujące ich, że dług przedawnił się.

Podniesienie zarzutu przedawnienia – wzór pisma

Odpowiadając na Państwa korespondencję, którą otrzymałem dnia …… informuję, że nie uznają zadłużenia, o którym mowa w tym piśmie, jednocześnie oświadczam, iż długu tego nie ureguluję.

Jeśli takowe roszczenie nawet kiedyś istniało, to uległo ono przedawnieniu.

Jednocześnie pragnę Państwa poinformować, że jeśli nie zaprzestaniecie wysyłać do mnie kolejne wezwania do zapłaty przedawnionego długu, to poinformuję o tym organy ścigania do tego wyznaczone, ponieważ zachodzi podejrzenie popełnienia przez Państwa przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego.

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Według mnie jest to pierwszy krok, jaki powinieneś zrobić, podnieść zarzut przedawnienia długu stwierdzonego sądowym nakazem zapłaty.

Co w ogóle próbuje zrobić firma windykacyjna?

Próbują oni się powołać na skargę pauliańską, jeśli nie wiesz, czym jest skarga pauliańska i na czym polega <— to zapraszam Cię koniecznie do przeczytania tego poradnika, który niedawno napisałam.

Art. 527 Actio Pauliana

§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

Mogłoby się wydawać, że skarga pauliańska w przypadku, który opisujesz, mogłaby trochę namieszać, bo dłużnik (Twój wujek), dokonał darowizny na kogoś z rodziny, sąd wtedy z automatu bierze pod uwagę unieważnienie takiej transakcji.

Ale tutaj znów mam dla Ciebie dobrą wiadomość, ponieważ skarga pauliańska (czyli żądanie, by dana czynność prawna, jako dokonana z pokrzywdzeniem wierzyciela, została uznana za bezskuteczną) ulega przedawnieniu po upływie 5 lat od daty, w której czynność prawna nastąpiła (przekazanie darowizny).

Czyli, jeśli Twój wuja przekazał mieszkanie jako darowiznę w 2012 roku, a mamy rok 2018, to możliwość użycia skargi pauliańskiej przeciw Wam, nie jest już możliwe.

I kolejna już ostatnia rzecz, jaką mam do omówienia, to kwestia spłacenia samego długu. Musisz być świadomy, że jeśli będziesz chciał walczyć z firmą windykacyjną przed sądem, to raczej pewne jest, że będziesz musiał skorzystać z pomocy prawnika, bo sam możesz nie dać rady w gąszczu licznych przepisów.

Dlatego musisz się liczyć z poniesieniem pewnych kosztów na prawnika. Jest też inne rozwiązanie, możesz też dla świętego spokoju spłacić dług swojego wuja i mieć cały problem z głowy, jest to tylko 10.000 zł, w obliczu wartości mieszkania, jakie otrzymałeś i tak jest to kwota nieporównywalnie mała…

Mam nadzieję, że podejmiesz właściwą decyzję, jeśli tylko masz środki i ochotę na walkę z firmą windykacyjną, to walcz o swoje prawa. Umów się wtedy z prawnikiem, który zajmuje się takimi sprawami i poproś o wycenę jego działań.

Wybrałam dla Ciebie artykuły do przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Darowizna mieszkania – skarga pauliańska – przedawnienie długu i windykacja [PROBLEM]”
  1. Witam. Mam podobna sytuacje co wyżej opisana. Ojciec przepisał mi mi mieszkanie w darowiźnie 7 lat temu mając 30 tys długu . Czyli skarga paulinska odpada. Moje pytanie brzmi czy ewentualnie po śmierci ojca ma zrobić odrzucenie spadku, bo wiem, ze po tym czasie wziął dwie małe pożyczki które spłaca z emerytury tzn. komornik sobie bierze z emerytury. Czy mogę zrobić odrzucenie spadku za życia ojca. Mieszkanie które dostałem w darowiźnie było moich rodziców, byli w tamtym czasie po rozwodzie ale nie wiem czy ma to znaczenie. Jeśli sprawa jest u komornika to kto występuje ze skarga komornik czy bank?

Comments are closed.