Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak wygląda dziedziczenie długów spadkowych, oraz jak sprawdzić długi zmarłego

Witam, nie cały rok temu zmarł mój teść w wyniku wypadku, brat teścia twierdzi że ten był zadłużony i ze musimy z żoną i synem zrzec się spadku i długów po teściu. A my byśmy chcieli się najpierw dowiedzieć czy teść był zadłużony, a problem jest taki, że nie wiemy gdzie i jak to zrobić?

Niestety jest już za późno na podejmowanie jakiekolwiek decyzji, albowiem oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, powinno być złożone w Twoim sądzie rejonowym lub przed notariuszem, w terminie do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, czyli Twojego teścia.

prawo-spadkowe-dziedziczenie-dlugow-po-zmarłym

Co, jeśli spadkobierca w terminie 6 miesięcy nie złoży oświadczenia?

Kodeks cywilny jasno mówi, że brak złożenia oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od daty śmierci spadkodawcy, jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to spadków otwartych od daty – 18 października 2015 r. Jest to efekt wejścia w życie ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539)

Kiedyś nie złożenie oświadczenia spadkobiercy, skutkowało prostym przejęciem spadku, czyli spadkobierca odpowiadał swoim prywatnym majątkiem za długi spadkowe.

Podsumowując:

Jeśli więc Ty i żona nie złożyliście żadnego oświadczenia o dziedziczeniu spadku zmarłego, to ustawowo odziedziczyliście spadek automatycznie z dobrodziejstwem inwentarza.

Czyli odpowiadacie za długi Twojego teścia, tylko do wysokości wartości inwentarza, który także odziedziczyliście po zmarłym.

Jeśli np. teść zostawił po sobie samochód VW Golf 4, który warty jest 6.000 zł, a długi teścia sięgają kwoty powiedzmy 20.000 zł, to odpowiadacie za długi do wartości inwentarza (Golfa 4), czyli do kwoty 6 tys zł.

Zgodnie z tą zasadą, jeśli teść nie zostawił po sobie absolutnie nic, czyli w skład spadku nie wchodzą żadne aktywa, tylko same zaległe pożyczki i kredyty, to Ty jako spadkobierca nie musisz ich w ogóle spłacać.

Dobrodziejstwo inwentarza nie rozwiązuje niestety wszystkich problemów, bo jeśli teść miał nieruchomość obciążoną hipoteką, to bank może domagać się zaległości w spłacie kredytu i jeśli nie wpłyną one na czas do banku, to nieruchomość może zostać przejęta przez komornika i zostać poddana licytacji komorniczej.

…co dalej należy zrobić?

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jest równoznaczne z obowiązkiem oszacowania wartości aktywów wchodzących w skład masy spadkowej.

Zanim nastąpiła zmiana przepisów prawa spadkowego, to spadkobierca był zobowiązany za pomocą komornika, taki spis inwentarza sporządzić.

Nowelizacja jednak wprowadziła zmiany i w tej płaszczyźnie, teraz możecie przygotować i sami złożyć pozasądowy wykaz inwentarza, składa go się przed notariuszem lub w sądzie. Czy zrobicie to sami, czy skorzystacie z usług komornika – tu wybór należy do Was…

Ja bym poleciła skorzystanie z usług komornika przy oszacowaniu inwentarza, ponieważ, wierzyciel może zakwestionować wykaz inwentarza który przygotowaliście i w zamian zażądać sporządzenia spisu przez komornika.

Jeśli wtedy sąd dopatrzy się rażących niedociągnięć z Waszej strony, może zasądzić, że Wasza odpowiedzialność za długi spadkobiercy zwiększy się. Dlatego nie warto ryzykować. Niech całą odpowiedzialność przejmie wtedy komornik.

Jak sprawdzić czy spadkodawca miał długi?

Żeby sprawdzić długi zmarłego, będziecie potrzebować poświadczenie dziedziczenia od notariusza, lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Wtedy mając taki dokument w ręku, możecie ustalić ewentualne zadłużenie osoby zmarłej, udając się do banku w którym zmarły zaciągnął pożyczkę.

Nie posiadając ww dokumentów, nie warto nawet iść do banku bo i tak Wam nic nie powiedzą, bank obowiązują przepisy o udostępnianiu danych.

Mając zatem poświadczenie dziedziczenia od notariusza, lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bank będzie miał podstawę, aby udzielić Wam informacji na temat zadłużenia zmarłego, lub zgromadzonego majątku na jego koncie bankowym.

Kolejny sposobem, żeby sprawdzić długi zmarłego, jest przejrzenie wszystkich dokumentów, które zmarły po sobie pozostawił, jeśli zmarły zaciągnął jakieś pożyczki czy kredyty, to na pewno znajdziecie umowy pożyczkowe i umowy kredytowe.

Tak samo sprawa się ma z majątkiem jaki zmarły może posiadać na kontach bankowych, tutaj warto poszukać wyciągów z konta, które co jakiś czas banki wysyłają na adres zmarłego.

Jak jeszcze można sprawdzić długi zmarłego?

bik-kontakt

BIK – kontakt

Trzeba pobrać raport BIK dla osoby zmarłej, aby to uczynić, należy złożyć wniosek w Centrum Operacyjnej Obsługi Klienta BIK, który będzie zawierał dane zmarłego takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • adres zameldowania,
 • seria i numer dowodu tożsamości,
 • PESEL.

Do wniosku który będziecie składać, należy też dołączyć odpis aktu zgonu, oraz odpis postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia w formie oryginału lub kopii, której zgodność potwierdził notariusz.

Mając w ręku raport z BIK osoby zmarłej, dowiecie się o wszystkich jego zobowiązaniach, które kiedyś zaciągnął.

Wniosek taki można złożyć osobiście w siedzibie BIK, lub za pomocą Poczty Polskiej – czyli korespondencyjnie.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam zrozumieć pewne kwestie w kwestii dziedziczenia długów. Trzymam kciuki, abyście zamknęli ten rozdział życia szybko i bezboleśnie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...


23 komentarzy

 1. Alek K.

  Szukam właśnie informacji jak sprawdzić, czy spadek jest zadłużony, a to nie spadek się sprawdza tylko spadkodawcę… mam taką sytuację, że dostałem w spadku z tego co wiem na dzień dzisiejszy 18 tys zł długu w banku i ruchomość. Próbuję to wszystko poskładać do kupy. Swoją drogą, to bardzo dobrze że nastąpiła nowelizacja ustawy o dziedziczeniu długów z automatu bo to nie było fair.

  • Maciej

   No generalnie nie odpowiada Pan za długi większe niż wysokość aktywów w spadku (tylko do ich wysokości), jak Pan nie jest pewny jak to działa, to najlepiej zapytać się o poradę prawnika. Ja korzystam z porad radcy prawnego…

 2. Marcin W.

  Prawdziwą zmorą jest kredyt hipoteczny bo jego nie chroni nawet przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Ponieważ wedle art. 74 ustawy o księgach wieczystych, odpowiedzialność spadkobiercy jest zupełnie nieograniczona. Więc taki bank na pewno będzie dochodził zaspokojenia swoich roszczeń z tej własnie kredytowanej nieruchomości. Szkoda że w takich sytuacjach, odpowiedzialność za długi tylko do wysokości aktywów nie może być również zastosowana. Ja rozumiem, że przy sprawach hipotecznych, gra się zawsze to czy o dość duże pieniądze. Ale co ma zrobić np. żona, która zajmowała się domem, nie ma żadnych dochodów tylko mąż pracował i spłacał kredyt na dom? jak ją będzie teraz stać utrzymać taki domek + zapłacić ratę za kredyt na dom?

 3. on58

  No ja miałem taką sytuację, gdzie musiałem spadek odrzucić bo jedyne co zostawiono mi, to same długi i zero aktywów (ruchomości, nieruchomości). Spadek odrzuciłem u notariusza, ale można też to zrobić w sądzie, tyle że odrzucenie spadku w sądzie trwa wiele dłużej, i jesli ktoś nie zdąży w terminie przepisowych 6 miesięcy, to może automatycznie odziedziczyć długi z inwentarza, a po co skoro nie ma żadnego majątku? odrzucenie wtedy spadku jest najprostsze i zajmuje najmniej czasu spadkobiorcy. Jaki jest koszt odrzucenia spadku u notariusza? jest to 50 zł plus VAT taksy notarialnej oraz koszty wypisów. A jak chcecie odrzucić spadek przed sądem, to płaci się tylko 50 zł, tylko tak jak mówię, cała procedura trwa wtedy o wiele dłużej. Jak się odrzuca spadek u notariusza, to potrzebny tylko Wam będzie skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, a w sądzie trzeba chyba najpierw złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku i czekac na rozprawę.

 4. Maja Wł.

  Mógłby ktoś napisać co powinno zawierać oświadczenie o odrzucenie spadku u notariusza?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Maju, oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zawierać takie informacje jak:

    imię i nazwisko spadkodawcy,
    ostatni adres zamieszkania zmarłego,
    miejsce oraz datę śmierci zmarłego,
    tytuł powołania do spadku (czyli czy jest dziedziczenie ustawowe czy np testament)
    dane innych spadkobierców jeśli takowi występują

   Przykładowa treść oświadczenia:

   Oświadczam, który mi przypada na podstawie ustawy po zmarłym …..(ojcu, mężu), odrzucam w całości. Oprócz mnie nie ma żadnych spadkobierców. Oświadczam także, że nie mam dzieci, które mogłyby dziedziczyć za mnie. Według wiedzy którą posiadam, spadkodawca nie pozostawił żadnego testamentu.

   I wtedy czas na dołączenie załączników, czyli skrócony odpis aktu zgonu, albo prawomocne orzeczenie o uznaniu za zmarłego i dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 50 zł.

   Następnie czekać trzeba na list polecony z sądu.

 5. Kasia

  Mam pytanie. Zmarł mój dziadek. Mój rodzic, który ma długi komornicze, otrzymał informację z banku, że przysługują mu pieniądze z konta dziadka. Rodzic chce podać bankowi moje konto do przelania na nie tych pieniędzy. Czy komornik/ inna instytucja może wejść na moje konto i zająć te pieniądze?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Może tak być, że komornik dowie się o Twoim numerze konta bankowego i może dochodzić od Ciebie spłaty kwoty, która na to konto wpłynęła.

 6. Ala

  Witam. Mój dziadek miał brata który ma dług i zmarł. Jego siostry dzieci się zrzekają tego. Mój dziadek nie żyje. Czy ja też muszę iść do notariusza i złożyć odpowiednie pismo żebym później nie spłacała jego długów i moje dziecko? Ja mam w ogóle coś z nim wspólnego? On żadnego testamentu nie zostawił. A ja żadnego pisma też nie dostałam. Proszę o pilną odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Co innego gdyby Twój dziadek miał długi, a jego dzieci (któryś z Twoich rodziców) zrzekł by się dziedziczenia, wtedy byłabyś zstępną i dziedziczenie przeszło by na Ciebie. Jeśli jednak mamy do czynienia z dziedziczeniem przez brata Twojego dziadka, to nie ma między wami żadnych więzów, które pozwalałby na dziedziczenie. W moim mniemaniu nie musisz nic z tym robić. Zresztą nie dostałaś z sądu żadnego powiadomienia więc i to potwierdza moje zdanie.

 7. Anna

  Jestem podobno (ponieważ nie dostałam żadnego pisma) spadkobierczynią długów bankowych (kredyt) mojego wujka z którym nie miałam kontaktu od około 30 lat. Wujek zmarł w styczniu 2013 roku. Moje przyrodnie rodzeństwo dostali pismo z sądu na rozprawę 28 września 2018.

  Ja jak już pisałam, niczego nie dostałam, gdyż ani bank ani sąd nie posiadają mojego adresu. On ponad 20 lat mieszkam za granicą. Czy jest taka możliwość, ze dług ten jest przedawniony?

  Z tego co czytałam w internecie, to podobno po 3 czy 5 latach ulega on przedawnieniu. W jaki sposób mam rozwiązać ten problem, aby nie być obciążona tym długiem? Dziękuje z góry za poradę. Anna

 8. Marta

  W wyniku przyjęcia przez sąd (w 2018 roku) mojego oświadczenia o odrzuceniu spadku po mojej mamie, zmarłej w 2008 roku, mój dziadek (zmarły w 2010 roku) dziediczy po niej na starych czy nowych zasadach? w całości czy z dobrodziejstwem inwentarza??

 9. Joanna

  Witam, mam takie pytanie, miesiąc temu zmarł mój ojciec z którym nie miałam kontaktu od małego. Dziś zadzwoniła jego siostra, ze mam czas 6 miesięcy, abym ja i moje dzieci zrzekły się spadku bo ojciec miał długi. Tylko nie mówiła jakie to długi i gdzie, wiec chciałabym to jakoś sprawdzić, czy to prawda…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   To prawda, że masz 6 miesięcy na podjęcie decyzji czy zamierzasz spadek po ojcu przyjąć lub odrzucić. Jest też coś takiego, że jeśli w ciągu tych 6 miesięcy nie podejmiesz żadnej decyzji, to automatycznie odziedziczysz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc jeśli nawet Twój ojciec miał jakieś długi, to odziedziczysz je w stopniu adekwatnym do wartości pozostawionego przez ojca spadku. Dla przykładu wyglądać to będzie tak: Twój ojciec miał 10.000 zł długu, ojciec pozostawił po sobie także samochód warty 20.000 zł, jeśli zdecydujesz się na dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, to w dużym uproszczeniu odziedziczysz po ojcu jedynie 10.000 zł, ponieważ samochód zostanie sprzedany na aukcji komorniczej i z kwoty uzyskanej ze sprzedaży auta, dług w wysokości 10.000 zł zostanie spłacony, a reszta trafi do Ciebie.

   Podam też inny przykład:

   Twój ojciec miał dług na 30.000 zł, ojciec pozostawił po sobie także motor wart 10.000 zł, jeśli zdecydujesz się na dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, to komornik sprzeda motor na aukcji komorniczej, i kwota za która motor się sprzedał, posłuży spłacie długu. Reszta zadłużenia zostanie umorzona i nie będziesz musiała spłacać długu ojca ze swoich pieniędzy.

 10. Sławek

  Witam, 5 miesięcy temu zmarła moja siostra, która była wdową i nie miała swoich dzieci. Mieszkała w mieszkaniu komunalnym i żyła bardzo skromnie. W Jej dokumentach znalazłem informację o niespłaconym kredycie z 2015r. Mogę domniemywać, że obecnie długu nie ma, ale podejrzewam że dług dalej istnieje. Trudno mi podjąć decyzję czy spadek odrzucić czy nie. Mam z siostrą we współwłasności działkę rolną, mało atrakcyjną, bo szeroka 11m a długą, nieoficjalnie oszacowaną na 18 tys. Z dokumentów wynika że dług w 2015r. wyniósł niecałe 50 tys. Jeżeli przyjmę spadek z dobrodziejstwem inwentarza to wydaje mi się wszystko jasne.

  Po upływie 6 miesięcy udaję się do komornika z wnioskiem o spis inwentarza. Martwią mnie tylko koszty spisu dokonanego przez komornika, które podejrzewam, będę ponosić ja i nie będą potrącone z majątku siostry. Martwi mnie jedynie sytuacja gdy odrzucę spadek i jak wówczas będzie wyglądała moja sytuacja. Chodzi o współwłasność działki rolnej. Ja dalej będę współwłaścicielem, a co z udziałami mojej siostry? Czy nowy spadkobierca może ode mnie żądać partycypowania w kosztach związanych z tą działką, np przy wycenie do sprzedaży czy odrolnienia? Czy lepiej tego spadku nie odrzucać? Proszę o pomoc. Sławek

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Sławku, nie jestem niestety specjalistą od spraw spadkowych, ale jeśli miałabym Ci coś poradzić, to może przedstawię dwie wersje jakie masz do rozważenia, czyli odrzucenie spadku lub przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli odrzucisz spadek po siostrze, to dług na 50.000 zł nie będzie Cie w ogóle interesował, wtedy to komornik na własną rękę będzie musiał dokonać wszelkich czynności na koszt skarbu państwa, wliczając to również opis i oszacowanie gruntu, którego również i Ty jesteś współwłaścicielem. A więc komornik nie będzie miał prawa wystawić całej działki na licytację komorniczą, a jedynie jej część należącą do zmarłej dłużniczki, czyli na sprzedaż trafi udział w 1/2-giej powierzchni działki, przyznam, że rzadko kiedy znajdują się kupcy na tak małą działkę.

   Jeśli przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to odziedziczysz po siostrze dług w wysokości wartości spadku jaki po sobie zostawiła Twoja siostra. Tylko, że na Twojej głowie będzie sporządzenie spisu inwentarza lub zapłacenie za jego sporządzenie. Poza tym 1/2 udziału siostry w działce również trafi na aukcję komorniczą i również nie przewiduję, aby znalazł się na nią kupujący.

   Według mnie, wiele nerwów zaoszczędzisz sobie odrzucając spadek w całości niż przyjmując go z dobrodziejstwem inwentarza. A jeśli zależy Ci na tej działce, to dlaczego by nie wziąć udziału w licytacji komorniczej i odkupić ją od komornika? pewnie będziesz mieć szansę kupić ją dość tanio… oczywiście jeśli tylko na tej działce Ci zależy. Pozdrowienia.

 11. Agnieszka

  Dzień dobry. Zmarł mój były mąż. Mamy dwójkę niepełnoletnich dzieci poniżej 12 roku życia. Prawdopodobnie ojciec dzieci miał tylko dług u komornika w sprawie niepłacenia alimentów (podobno nie są one dziedziczone? ). Pewności co do długów nie mam, tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat pracował i mieszkał na terenie 3 różnych państw UE, ale nie w Polsce.

  Mąż nie posiadał nic oprócz pieniędzy zgromadzonych na zagranicznym koncie bankowym. Na podstawie tych informacji myślałam, aby nic nie robić i w myśl nowych przepisów dzieci powinny dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza.

  Jak wygląda to praktycznie po 6m-cach? Czy ktoś mnie wezwie jako prawny opiekun dzieci? Co będę musiała zrobić, gdy jednak okaże się, że ojciec dzieci pozostawił długi? Czy muszę wtedy składać jakieś oświadczenie w ich imieniu?
  Proszę o poradę.

 12. Dawid M24

  Witam, potrzebuję jakiś sposób jak sprawdzić długi osoby zmarłej, nie wiemy czy dziedziczyć spadek czy go odrzucić bo nie znamy długów zmarłej osoby, to ryzykowne przyjąć spadek jeśli długi byłyby większe niż wartość pozostawionych przez zmarłego przedmiotów.

 13. kato49

  Też szukamy sposobów jak sprawdzić czy spadkodawca miał długi, z tego co wyczytałem, można zrobić wywiad wśród rodziny, można popytać krewnych i przyjaciół, często sama rodzina wie mniej niż dobry przyjaciel zmarłego… warto też przewertować dokumenty który osoba zmarła ma w domu, często można znaleźć jakieś umowy pożyczkowe, czy listy od firm windykacyjnych, z sądu lub od komornika, wtedy informacje na temat zadłużenia zmarłego mamy jak na dłoni.

  Warto też sprawdzić rejestry dłużników jak KRD, BIG czy BIK. Trzeba pamiętać, żeby do wniosku dołączyć akt zgonu zmarłego spadkodawcy i powołać się na postępowanie spadkowe w którym jesteśmy jedną ze stron postępowania. Czasami rejestry mogą odmówić udzielenia informacji na temat zmarłego, bo nie przyjęliśmy jeszcze spadku po nim.

  Można też złożyć do sądu wniosek o dokonanie spisu inwentarza zmarłego, wtedy z tego co wiem to komornik dokonuje oceny pozostawionego przez zmarłego majątku, komornik ma pod ręką narzędzia, dzięki którym jest to możliwe.

  Mając wszystkie możliwe informacje na tema majątku i zadłużenia osoby zmarłej, łatwiej jest podjąć decyzję czy spadek przyjąć, czy odrzucić, lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Powodzenia wszystkim stojącym przed takim właśnie wyborem.

 14. fenix

  Przyjęliśmy spadek po ojcu, był to dom, teraz zaczynają przychodzić do nas pisma z banków i od komornika, że jako spadkobiercy, jesteśmy zobowiązani do spłaty długów zmarłego ojca. Chcieliśmy wystąpić do sądu o uchylenie się od skutków prawnych przyjęcia spadku po ojcu, bo nie wiedzieliśmy że ojciec miał tyle długów. Prawnik doradził nam że nie mamy szans na uchylenie się od spłacenia długów ojca, bo naszym obowiązkiem było sprawdzenie czy zmarły ojciec miał jakieś długi, nie sprawdziliśmy tego.

  Można się uchylić od dziedziczenia długów po kimś, ale tylko wtedy kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nastąpiło pod wpływem groźby lub błędu, wtedy ma zastosowanie przepis o wadach oświadczenia woli. Nas to niestety się nie tyczy bo żadne z nas nie sprawdziło długów zmarłego ojca. Teraz musi spłacać długi bo inaczej komornik będzie zajmował składniki naszego majątku osobistego :/

 15. Maja W.

  Są zmiany w prawie spadkowym, do tej pory majątek zmarłego ustalał komornik sądowy, poprzez sporządzenie spisu inwentarza, dla spadkobiercy często były to kilkutysięczne wydatki, bo komornik korzystał jeśli musiał z usług rzeczoznawców (a to nie jest tanie). Nowa ustawa pozwala spadkobiercom by Ci sami mogli składać w sądzie lub u notariusza – wykaz inwentarza sporządzony własnoręcznie, oczywiście wszystko wg wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości.

 16. Marian

  W 2018 roku zmarł mój ojciec pozostawiając po sobie budynki po firmie i dom jednorodzinny oraz 2 kredyty na ok. 600 000 zł które nie płacił na nieruchomości po ojcu jest już 4 licytacja komornicza lecz chętnych na kupno nie ma. Moje pytanie brzmi następująco , jeżeli przyjmę spadek z dobrodziejstwem inwentarza to bank/ komornik może ściągać ze mnie pieniądze z mojego konta i zając mój osobisty majątek dom? Czy nie?

 17. Stanisław

  Witam. Moi dziadkowie powodu podeszłego wieku i zadłużenia córki, chcą zapisać wnuką w spadku nieruchomość – mieszkanie w którym aktualnie mieszkają, ponieważ jeden z bezpośrednich spadkobierców jest zadłużony – córka. Czy to na pewno uchroni przed zajęciem nieruchomości przez komornika po ich śmierci?

NAPISZ KOMENTARZ