Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Dziedziczenie długów po zmarłym – JAK tego UNIKNĄĆ?

Zmarła moja mama. Nie zostawiła nic, poza rozlatującymi się meblami, ubraniami i kilkoma rzeczami osobistymi w socjalnym mieszkaniu, które jest zadłużone. Nie wiem dokładnie jakie jeszcze długi mama posiadała, ale po pismach windykatorów myślę, że jest ich wiele. Co robić?

18 października 2015 roku, weszła w życie całkiem rewolucyjna zmiana przepisów na temat dziedziczenia spadków. Nowe przepisy znacznie ograniczają odpowiedzialność za długi spadkodawcy.

W myśl nowych przepisów o prawie spadkowym, jeśli spadkobierca nie złoży w ciągu 6 miesięcy żadnego oświadczenia, że przyjmuje lub odrzuca spadek, to automatycznie nastąpi przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza!

To znaczy, że spadek zostanie nabyty tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

A jeszcze prościej, spadkobierca czyli Ty, odpowiesz tylko za długi w wysokości spadku jaki zostawiła po sobie Twoja mama.

Czyli, wierzyciel nie będzie miał prawa dochodzić zaspokojenia długów z Twojego własnego majątku.

art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (czyli w dniu śmierci Twojej mamy).
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Skoro już wiesz, co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to nie musisz robić nic. Możesz także oczywiście odrzucić spadek, ale w tym przypadku, jeśli masz dzieci, to sprawa trochę bardziej się komplikuje…

Koniecznie przeczytaj teraz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...


7 komentarzy

 1. Monika

  Witam zmarł 3 tygodnie temu ojciec mojego męża, wiem że miał długi komornicze które za życia spłacał, teraz teściowa dostanie rentę po teściu, ale boimy się, że cześć długu przejdzie na nas. Teść nie zostawił żadnego majątku typu auto, mieszkanie. Proszę o pomoc, potrzebuję porady bo miesiąc minął, a chyba z tego co się orientuję jest sześć miesięcy na dokonanie formalności odnośnie dziedziczenia długów.

 2. Magdalena

  Rodzice wzięli kredyt w BPH. Nie był obsługiwany od pewnego czasu. Wszczęto egzekucję komorniczą. Bank sprzedał dług. Rodzice zmarli. Odziedziczyłam cały spadek – zadłużone mieszkanie i długi. W związku z czym mam kilka pytań:

  – czy w przypadku gdyby kredyt był ubezpieczony – dług względem banku zniknie?
  – co ze sprzedażą długu kiedy już go nie będzie?
  – czy BPH jako wierzyciel względem komornika wyda zgodę na umorzenie egzekucji czy to wystarczy do zamknięcia sprawy tego długu?

 3. Klaudia

  Miesiąc temu przyszedł list do mojej mamy ze szukają spadkobierców mojego zmarłego ojca. W tym problem, ze mój ojciec był alkoholikiem i po rozwodzie z mamą, a ja nie miałam z nim żadnego kontaktu. I tak naprawdę nie wiedziałam, że zmarł 2 lata temu.

  Z tego co mama się dowiedziała, jest to dług bankowy który sprzedali firmie windykacyjnej w kwocie około 20 tys.zł. jako ze ja jestem jedyną córką, czyli tez jedynym spadkobierca.

  Czy ja mogę się zrzec jeszcze tego spadku czy niestety jest już za późno? Dodam ze jeszcze żadnego listu adresowanego do mnie nie dostałam, ale podejrzewam ze to kwestia czasu.

  Jak to wygląda z tym terminem do zrzeczenia się spadku? Czy powinnam na razie nie ruszać tej sprawy skoro żadnego listu nie ma jeszcze? Bardzo proszę o pomoc.

 4. Olga

  Olga

  Witam, zmarł mój bratanek, jego żona, dzieci, rodzicie i rodzeństwo zrzekło się długu w sądzie, zostałam podana jako osoba do dziedziczenia, czy jeżeli zrzeknę się teraz dziedziczenia spadku muszę jako kolejno podać do dziedziczenia moje dzieci? Dlaczego muszę dziedziczyć dług po osobie z którą nie mam kontaktu?

 5. Robert

  W 2016 r zmarła moja siostra. Przez ostatnie lata swojego życia nie mieszkała pod adresem gdzie była zameldowana. Nikt z członków rodziny nie wiedział gdzie przebywa. Dostaliśmy informację o jej śmierci i wiemy, że ma długi w postaci dużych kwot kredytów w rożnych instytucjach.

  W rodzinnym domu oprócz niej zameldowany jestem ja i brat. Dom ten prawem własności należy do zmarłych dziadków albo i jeszcze dalej. Więc nikt z rodzeństwa nie odziedziczył spadku łącznie ze zmarłą siostrą. Nie posiadała żadnego majątku.

  A jak jest z długami jeśli nikt z nas w terminie 6 miesięcy nie zrzekł się notarialnie i sądownie majątku (którego nie posiadała chyba, że może jako majątek należy rozumieć jakaś część z tego domu jako spadek? nie wiem).

  Dodam, ze nasi rodzice nie żyją. Mam już swoją rodzinę i nie chciałbym, aby te długi przeszły w przyszłości na nas. Proszę o pomoc co powinienem w tej sytuacji zrobić?

 6. anonim

  Zmarła moja mama, okazało się że ma kredyt w banku i debet na koncie, konto było indywidualne i nikt nie był upoważniony, a kredyt ze względu na wiek mamy (84 lata) nie był ubezpieczony. Opiekowałam się mamą i mieszkała ze mną do dnia śmierci.

  Dom wraz z wszystkim był zapisany na mnie ok.30 lat temu w zamian za rentę rolniczą dla rodziców, oraz mieli oni prawo mieszkania ze mną do śmierci. Nie wiem co powinnam zrobić by uniknąć odpowiedzialności za niespłacony kredyty mamy. Proszę o poradę.

 7. Aleksandra

  Chodzi o pomoc w negocjacjach z bankiem w sprawie spłaty odziedziczonego długu. Moje pytanie jest następujące: czy istnieją w Polsce firmy które mogą mi pomoc w negocjacjach dot. spłaty długu odziedziczonego?

  Sprawa wygląda następująco:

  Wraz z siostrą odziedziczyłyśmy po babci dług w Getin Banku na kwotę zadłużenie na dzień dzisiejszy ponad 51 tyś. Babcia podpisała umowę kredytową w 2013 roku mając 83 lata- kwota została rozbita na 96 rat- czyli w dniu spłaty przekroczyłaby o kilka lat średnią długość życia kobiet w Polsce. Osoba udzielająca kredytu na pewno zdawała sobie sprawę, że ona tego nie spłaci.

  Po przejściu procedur informujących o zgonie oraz o tym, że my to dziedziczymy od razu dostałyśmy wezwanie do natychmiastowej zapłaty długo z informacją, że kierują sprawę do komornika. No chyba tak nie powinno się zastraszać ludzi prawda?

  Wiem od osób trzecich, że jest możliwość negocjacji z bankiem obniżenie kwoty zobowiązania za pośrednictwem profesjonalistów. Czy mogłybyśmy liczyć na pomoc?

NAPISZ KOMENTARZ