Co zrobić, aby nie przejąć długów po śmierci męża i ojca?

Czy żona i córka musi spłacać długi męża po jego śmierci? Jestem z córką spadkobiercą i zostałyśmy z długami. Ja pracuję 7 dni w tygodniu. Córka otrzymuje rentę po zmarłym ojcu.

Gdzie szukać pomocy? Co robić? jak nie odziedziczyć długów po mężu?


Dziedziczenie długów po zmarłym

Czy masz na myśli dziedziczenie długów po zmarłym? Bo jeśli z tego, co piszesz, sądzisz, że odziedziczyłaś WSZYSTKIE długi po zmarłym mężu, to możesz być w błędzie, bo pod koniec 2015 r. miała miejsce nowelizacja ustawy dotyczącej prawa spadkowego.

Nie wiem, jak było przedtem, ale teraz jest tak, że w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, musisz złożyć w sądzie lub u notariusza oświadczenie, czy:

  • Przyjmujesz spadek wprost – czyli, nie stawiasz żadnych wymagań i warunków. Przyjęcie spadku wprost oznacza także, że godzisz się na pokrycie wszystkich długów spadkodawcy z własnych pieniędzy.
  • Przyjmujesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza – a więc zgadzasz się odziedziczyć spadek po zmarłym wraz z jego długami. Odpowiadając tym samym za spłacenie długów po zmarłym, tylko do wysokości wartości inwentarza, który pozostawił po sobie zmarły.

Jeśli natomiast nie złożysz żadnego oświadczenia przed sądem czy notariuszem w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, to odziedziczysz spadek z automatu i będzie to dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Kiedyś dziedziczyło się automatycznie opcję: przyjęcie spadku wprost, jednak tak jak wcześniej pisałam, od października 2015 r., nowelizacja kodeksu cywilnego w prawie spadkowym nakazuje bezpieczniejsze dla spadkobiercy dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

A to znaczy, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe, tylko i wyłącznie w granicach wartości otrzymanego majątku!

Tak więc konieczne jest teraz sporządzanie wykazu inwentarza, jeśli spadkodawca zostawił za sobą jakieś długi. Sąd musi rzecz jasna poznać majątek, który spadkodawca zostawił, aby móc spieniężyć majątek i zaspokoić tym samym wierzycieli spadkodawcy.

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza nie rozwiąże jednak wszystkich problemów spadkobiercy, ponieważ nowelizacja z października 2015 r. nie obejmuje wierzytelności zabezpieczonych hipoteką.

…co to oznacza?

Gdy spadkodawca pozostawił niespłacony kredyt hipoteczny, to wierzyciel, czyli bank, może próbować zaspokoić swoje wierzytelności z nieruchomości, na którą kredyt był zaciągany, mimo że rodzina zmarłego mieszka w tejże nieruchomości. Czyli bank może próbować zająć nieruchomość i sprzedać ją w drodze publicznej licytacji komorniczej.

Nie piszesz zbyt wielu szczegółów, o które zawsze proszę, abym mogła udzielić jasnej i klarownej odpowiedzi. Nie wiem, czy odziedziczyłaś spadek i długi po mężu przed październikiem 2015 r. kiedy miejsce miała nowelizacja ustawy o prawie spadkowym, czy po tej dacie.

Jeśli nie trafiłam z odpowiedzią na Twoje zapytanie, to doprecyzuj je w komentarzu pod tym artykułem.

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

13 komentarzy w “Co zrobić, aby nie przejąć długów po śmierci męża i ojca?”
    1. Janina Gołębiecka

      Możesz spróbować sprawdzić stan zobowiązań zmarłego ojca w takich rejestrach jak KRD czy BIK, aby to zrobić, powołaj się we wniosku na toczące się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Musisz wtedy dołączyć do takiego wniosku pewne dokumenty i są to: odpis aktu zgonu i aktu małżeństwa osoby zmarłej oraz odpis skrócony aktu urodzenia Pana jako uczestniczącego w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, warto też dołączyć do wniosku o sprawdzenie stanu zobowiązań ojca, potwierdzenie złożenia w sądzie wniosku o stwierdzenia nabycia spadku i uiszczenia opłaty, można również dołączyć wezwanie z sądu na posiedzenie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.

  1. Mojego chłopaka ojciec narobił długów, planujemy wspólne życie już od długiego czasu, jednak cały czas zastanawiam się co będzie później, czy długi przejdą na nas po ślubie? Wiem, że jego mama się rozwodzi z ojcem, żeby w razie czego uniknąć przejęcia długów na siebie. Ale czy pchać się dalej w takie coś? Jak to będzie wpływać na wniosek kredytowy, jeżeli będziemy chcieli dostać kredyt na mieszkanie?

    1. Janina Gołębiecka

      Myślę, że nic Wam nie grozi, ponieważ to osoba która zaciągnęła dług, odpowiada za jego spłatę. A w razie śmierci ojca Twojego chłopaka, zawsze można spadek odrzucić. Lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.

  2. Witam serdecznie. W ostatnim czasie został ujawniony mój spadek w 1/8 części budynku po zmarłym Ojcu. Obecnie w budynku zamieszkują trzy rodziny to jest: dwóch braci wraz ze mną oraz nasza mama. Każdy z wymienionych osób otrzymał spadek w 1/8 części. Obecnie jest to wszystko wspólne i niema określonego pomieszczenia które decydowałoby o mojej własności i nie mam notarialnie wyodrębnionego mieszkania. Moje pytanie brzmi czy komornik może zlicytować mój spadek gdy nie jest on wyszczególniony które to miejsce w domu skoro każdy może korzystać ze wszystkiego w danej chwili i jak to określi komornik ?

    1. Janina Gołębiecka

      Komornik może po prostu oddać część Twojego spadku na licytację komorniczą. Nie musi to być specjalne wydzielone Twoje miejsce w odziedziczonym budynku. Komornik przeznacza w takiej sytuacji na licytację Twój udział w nieruchomości, a więc na aukcji komorniczej może się znaleźć: udział w 1/8 nieruchomości położonej przy ulicy….. Praktycznie wygląda to tak, że komornik wystawiając 1/8 udziału w nieruchomości, nie ma co raczej liczyć, że znajdzie się jakiś chętny na zakup takiego małego udziału. Więc niemal z 100% pewnością, śmiem twierdzić, że nie znajdzie się nabywca na tak mały udział w nieruchomości. Co innego gdyby to była cała nieruchomość… ale nie 1/8 udziału :-). Ludzie chcą mieć 100% możliwość dysponowania nieruchomością, dlatego decydują się tylko na zakup całej nieruchomości.

      Możecie też zrobić tak, że gdy dojdzie do licytacji 1/8 udziału w nieruchomości, to wszyscy z Twojej rodziny zrzucą się na wykup tego udziału, jednocześnie pozbawiając Ciebie prawa do jej części. Wtedy spadek na 100% zostanie w rodzinie, a Ty spłacisz część swojego długu.

  3. Pani Janina, moja mama miała nieślubnego syna, odebrano jej prawa rodzicielskie i został on umieszczony w rodzinie zastępczej dziadków. Dziadkowie mieli mieszkanie własnościowe które przepisami wnuków, a synowi mojej mamy. Dziadkowie zmarli został sam syn kawaler bez dzieci. Zmarł w kwietniu 2018r., moja mam nic nie wiedziała, gdyż syn został całkowicie odseparowany. Niedawno bo 5 lipca 2018r. Moja mam otrzymała pismo z śladu o posiedzeniu mającym na celu nabycie i stwierdzenie spadku, wniosek złożył ojciec biologiczny syna matki który mieszkał w Niemczech, we wniosku min podawał że moja mam nie interesowała się synem miała prawa rodzicielskie odebrane itp, z wniosku sugeruje że ojciec biologiczny chce przejąć cały spadek. Lecz wg prawa mimo wszystko nie wiem czy dobrze myślę spadek będzie dzielony po połowie tak? Na jedynych dwóch spadkobierców? Pani Joanno mam parę pytań gdyż moja mam doznała ciężkiego życia i nie jest osobą zapozna natomiast chce jej pomóc co ona ma zrobić? 1. Z założenia ma czas od momentu odebrania pisma z sądu w którym podziela informacje o śmierci spadkodawcy czyli pół roku od odebrania pisma? A było to 5 lipca więc czas na podjęcie decyzji ma do 5 stycznia 2019r? 2. moja mama nic nie wie o sytuacji majątkowej syna nie wiadomo czy ma. Nieopłacony czynsz , czy miał długi nie zna jego sytuacji majątkowej, prawdopodobnie ma nieruchomość w postaci mieszkania własnościowe. 3. Jak Zrobić ? Spis inwentarza przez komornika nie wchodzi w grę gdyż koszty są horrendalne mamy nie stać na to ale hipotetycznie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Jeśli po połowie jak to technicznie wygląda? Czy wówczas ewentualny dług dzielony po połowie? Gdzie powinno się iść po otrzymaniu przyjęcia spadku? Do notariusza? Piszę pani że poi przyjęciu spadku należy go wycenić ile to kosztuje? Czy obaj spadkobiercy razem muszą złożyć taka dyspozycję? Co zrobić? Co zrobić jeśli ojciec biologiczny wyjedzie do Niemiec nie będzie się interesował spadkiem a jakiś dług będzie ale nie będzie możliwości uregulowania tego bez obecności drugiego spadkobiercy który np nie wykaże dobrej woli przyjazdu do kraju i uregulowania kwestii? Jeśli mieszkanie jest przedmiotem spadku kto ma klucze do mieszkania? Jak dzielić materiały trwałe wyposażenia mieszkania? Proszę o pomoc i odp na email dość skomplikowana sprawa

  4. I jeszcze pani Joanno czy. Moja mam może sprzedać komuś swoją część spadku od razu? Jeśli tak kto skupuje spadki?

  5. Na innej stronie czytałem że niby można zrobić coś takiego : Chcąc sprawdzić, czy spadkodawca miał długi, możemy również złożyć w sądzie wniosek dotyczący wykonania tak zwanego spisu inwentarza. Czy złożenie takiego wniosku jest kosztowne? Czy czy oczekiwanie na taki śpi wstrzymuje czas 6 miesięczny okres przyjęcia spadku?

  6. Dzień dobry
    Zmarł mój mąż. Wiem, ze często brał kredyty bez mojej wiedzy. Chciałabym przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Mieliśmy rozdzielność majątkowa, nie wiem czy to ma znaczenie. Mąż był właścicielem połowy mieszkania, połowy samochodu, na koncie zostawił pewna kwotę i ma zgromadzone składki na koncie emerytalnym w OFE i w ZUS. Chciałabym przejąć majątek na samą siebie żeby uniknąć problemów w przyszłości. Chodzi o 2 dzieci: dorosła 21 letnia córkę i 12 letniego syna. Czy jest to możliwe żeby dzieci się zrzekły i żebym ja dziedziczyła. Proszę o odpowiedź.

  7. Witam, w marcu 2018 roku zmarł mój brat, nie pracował, nie miał zabranego majątku, podejrzewam natomiast ze mógł mieć zobowiązania co do niezapłaconych rachunków za media. Na pewno nie płacił alimentów na swoje dzieci, i jako bezrobotny robił to za niego fundusz alimentacyjny. Rodzina po kolei zrzeka się dziedziczenia długów w formie aktów notarialnych, nie wiem czy jest sens iść tą drogą?

    Jestem żonaty i mam dwoje dzieci które maja już swoje dzieci (nieletnie), mieszkamy w różnych częściach Europy. Chciałbym zapobiec eskalacji procesu zrzekania się spadku, bo jest to dla nas trudne technicznie do wykonania. Czy jeśli „wyłamię„ się z tego procesu i przyjmę spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to będę musiał spłacać ewentualne długi brata?

    Jak mogę przebywając za granicą sprawdzić czy brat był/jest zadłużony?
    Pozdrawiam
    Michał

    1. Janina Gołębiecka

      Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza nie będziesz odpowiedzialny za długi zmarłego brata w całości, a jedynie przyjmiesz odpowiedzialność za spłatę długów tylko do wysokości wartości spadku jaki po sobie pozostawił Twój zmarły brat. Więc to rozwiązanie wydaje się sensownym.

  8. Dwa lata temu kupiliśmy małe mieszkanie za 30 tys. zł, mąż zmarł tydzień temu, zostawił dług bankowy, na który ja jako żona się nie zgodziłam, mam po mężu emeryturę rodzinną, mam pytanie Pani Joanno: czy ja muszę spłacać ten kredyt w banku po mężu? jeśli go będę spłacać, zostanę bez środków do życie, bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie, nadmieniam, że mąż zmarł nagle.

Comments are closed.