Czy brat ODPOWIADA majątkiem za moje długi? [SPRAWDŹ!] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy brat ODPOWIADA majątkiem za moje długi? [SPRAWDŹ!]

Mam pożyczkę, którą przestałem spłacać i od banku się dowiedziałem, że sprawa jest u komornika. Związku z tym mam pytanie: Czy komornik może położyć rękę na gospodarstwie brata? ja jestem tylko u jego zameldowany i nic nie jest moją własnością.

Jestem tu zameldowany lecz nie przebywam w miejscu zamieszkania a posiadłość gdzie przebywam, należy do brata ja mam tam tylko meldunek…


Długi w rodzinie i odpowiedzialność za nie

Popadnięcie w długi któregoś z członków najbliższej rodziny, zawsze budzi niepokój wśród domowników, ponieważ nie znająca prawa rodzina, boi się o swój dorobek życia, i nie ma się co temu dziwić prawda?

Odpowiedzialność za długi – rodzeństwo

Jeśli jesteś pełnoletni, to absolutnie nikt inny oprócz Ciebie samego, nie będzie odpowiadać za Twoje długi! To, że łączą Cię z bratem więzy krwi, to nie ma znaczenia w dzieleniu się odpowiedzialnością za długi.

Dopiero gdyby zdarzyło się tak, że zginąłbyś w nieszczęśliwym wypadku (odpukać w niemalowane), to dopiero wtedy, w ruch idzie dziedziczenie długów. Jednak tutaj też nie ma czym się martwić, ponieważ  zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, można odziedziczyć dług z dobrodziejstwem inwentarza lub też spadek całkowicie odrzucić.

Na decyzję jest 6 miesięcy.

art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

…natomiast

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Czym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to odziedziczenie po zmarłym zarówno majątku, jak i ewentualnego długu, ale za długi odpowiada się wtedy tylko do wysokości odziedziczonego przez Nas majątku (majątek spadkowy). Spisu wartości całego spadku dokonuje komornik.

art. 1031 k.c.
§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Wyselekcjonowane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

  1. Avatar

    on54

    Przecież to by było bez sensu gdyby brat czy siostra dziedziczyli długi po swoim rodzeństwie. Jedynie odpowiedzialność za długi przechodzi z męża na żonę i z żony na męża – pod warunkiem, że oboje wiedzą o zaciąganych przez siebie długach!

  2. Avatar

    Wiślaczek33

    Dopiero od roku lub dwóch weszło w życie to dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli ktoś z rodziny miał długi i jesteśmy następni w kolejności do dziedziczenia, to najgorzej jest przyjąć spadek wprost z długami.

NAPISZ KOMENTARZ