Czy brat ODPOWIADA majątkiem za moje długi? [SPRAWDŹ!]

Witam, czy długi brata przechodzą na rodzeństwo? Mam pożyczkę, którą przestałem spłacać i od banku się dowiedziałem, że sprawa jest u komornika.

W związku z tym mam pytanie: Czy komornik może położyć rękę na gospodarstwie brata? ja jestem tylko u niego zameldowany i nic nie jest moją własnością.


Długi rodzeństwa

Popadnięcie w długi któregoś z członków najbliższej rodziny, zawsze budzi niepokój wśród domowników, ponieważ nieznająca prawa rodzina, boi się o swój dorobek życia, i nie ma się co temu dziwić prawda?

Odpowiedzialność za długi – rodzeństwo

Jeśli jesteś pełnoletni, to absolutnie nikt inny oprócz Ciebie samego, nie będzie odpowiadać za Twoje długi! To, że łączą Cię z bratem więzy krwi, to nie ma znaczenia w dzieleniu się odpowiedzialnością za długi.

Dopiero, gdyby zdarzyło się tak, że zginąłbyś w nieszczęśliwym wypadku (odpukać w niemalowane), to dopiero wtedy, w ruch idzie dziedziczenie długów. Jednak tutaj też nie ma czym się martwić, ponieważ  zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, można odziedziczyć dług z dobrodziejstwem inwentarza lub też spadek całkowicie odrzucić.

Na decyzję jest 6 miesięcy.

art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

…natomiast

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Czym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to odziedziczenie po zmarłym zarówno majątku, jak i ewentualnego długu, ale za długi odpowiada się wtedy tylko do wysokości odziedziczonego przez nas majątku (majątek spadkowy). Spisu wartości całego spadku dokonuje komornik.

art. 1031 k.c.
§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Podsumowanie

Odpowiadając na Twoje pytanie: czy siostra lub brat odpowiada za długi żyjącego brata? odpowiedź brzmi: NIE.  Rodzeństwo nie może być odpowiedzialne za długi pełnoletniego brata. W związku z tym nic nie grozi Twojemu bratu.

A jeśli doszłoby do sytuacji, w której komornik zajął rzeczy nienależące do dłużnika, to właściciel tychże przedmiotów może wszcząć postępowanie przeciwegzekucyjne <- tutaj dowiesz się, jak to wygląda krok po kroku.

Wyselekcjonowane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Czy brat ODPOWIADA majątkiem za moje długi? [SPRAWDŹ!]”
  1. Przecież to by było bez sensu gdyby brat czy siostra dziedziczyli długi po swoim rodzeństwie. Jedynie odpowiedzialność za długi przechodzi z męża na żonę i z żony na męża – pod warunkiem, że oboje wiedzą o zaciąganych przez siebie długach!

  2. Wiślaczek33

    Dopiero od roku lub dwóch weszło w życie to dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli ktoś z rodziny miał długi i jesteśmy następni w kolejności do dziedziczenia, to najgorzej jest przyjąć spadek wprost z długami.

Comments are closed.