Czy komornik może zająć dopłaty bezpośrednie??

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć dopłaty bezpośrednie??
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Dobry wieczór, czy komornik może zająć dopłaty bezpośrednie? komornik zablokował mi konto bankowe, a międzyczasie na konto wpłynęła zaliczka na dopłaty bezpośrednie.

Czy komornik może je zająć? w środę dostałem pismo o blokadzie konta i nakazaniu bankowi by ten przekazał zajęte pieniądze na konto komornika. Co mogę zrobić w tym temacie?

Czy mam pisać skargę na czynności komornika? czy dopłaty bezpośrednie podlegają egzekucji?

Imię:
Paweł

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

dopłaty bezpośrednie nie podlegają zajęciu przez komornika. Powyższe wynika z zapisu ustawy z dnia 9 maja 2008 roku o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa art. 32 w związku z art. 831 kodeksu postępowania cywilnego.

Niestety, kiedy pieniądze trafiają na zajęty przez organ egzekucyjny rachunek bankowy dłużnika, może dojść do “błędnego” potrącenia.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto skontaktować się z bankiem – nawet telefonicznie, przez infolinię i zażądać zwiększenia wolnego od zajęcia salda o kwotę przekazaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołując się na okoliczność, że dopłaty bezpośrednie wyłączone są spod egzekucji.

W przypadku, kiedy bank dokonał potrącenia i pieniądze trafiły już na konto komornika, zasadnym będzie szybki kontakt i żądanie zwrotu pieniędzy, w tym celu należy wysłać do komornika pisemny wniosek:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Braku reakcji komornika nie należy bagatelizować, lecz natychmiast złożyć skargę na czynność komornika w przedmiocie zajęcia środków zwolnionych spod egzekucji.

Pamiętaj również, że możesz wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie rachunku bankowego, jeżeli służy on wyłącznie wpłatom, których komornik zająć nie może.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Ilona odpowiedział 2 lata temu

Witam, chodzi o zajęcie dotacji przez komornika. 2 tygodnie temu otrzymałem zaliczkę na poczet dopłat z ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) na rachunek bankowy i środki te zajął mi komornik, czy miał do tego prawo? skoro środki pochodzące z Unii Europejskiej są wolne od zajęcia komorniczego? posiadam na rachunku wyciąg, że była to płatność z dotacji unijnej – jak rozwiązać ten problem?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Ilona,

w kwestii dopłat bezpośrednich polecam Ci przeczytać również ten wpis: Czy dopłaty bezpośrednie podlegają egzekucji?

Twoja odpowiedź

6 + 5 =