Czy komornik może zająć PayU ??

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć PayU ??
AvatarDariusz zapytał 10 miesięcy temu

Witam,

czy komornik może zająć PayU? prowadzę sklep internetowy, gdzie klienci płacą czasem przez błyskawiczne płatności PayU. Komornik jak do tej pory zajął mi konto bankowe, zastanawiam się co z pieniędzmi, które znajdują się na koncie w PayU? czy komornik je też może zająć?

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

co do zasady komornik może dokonać zajęcia środków, które dla Ciebie „przetrzymuje” PayU.

Dzieje się tak dlatego, że wierzyciel ma prawo we wniosku egzekucyjnym wnosić również o przeprowadzenie egzekucji z przysługujących dłużnikowi wierzytelności.

Skoro handlujesz w Internecie, to kupujący, płacąc cenę, jest Twoim wierzycielem, a cena wierzytelnością, która mogłaby zostać zajęta na poczet spłaty długu w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika.

Jednakże komornik sam z siebie nie będzie się aż tak bardzo trudzić, by ustalić, że korzystasz z PayU. Zresztą nie posiada takich narzędzi, by jak to jest z rachunkami bankowymi (OGNIVO) w mgnieniu oka ustalić, że na pewno z PayU korzystasz.

Myślę, że jeśli Twoi wierzyciele nie zlecą komornikowi zajęcia PayU, to Twoje pieniądze na tym koncie będą bezpieczne.

Nie możesz jednak nie doceniać wierzycieli, tym bardziej jeśli zajmują się tak jak Ty handlem i znają się na systemach płatności za transakcje internetowe, lub jeśli wiedzą, że prowadzisz sklep internetowy, co nie jest przecież informacją poufną.

AvatarKarol P. odpowiedział 10 miesięcy temu

Mnie komornik zajął konto bankowe, ale subkonta w PayU nie zajął, także prowadzę sklep internetowy. Komornik od pół roku zajmuje konto bankowe i o PayU nic nie ma mowy, mam tam zgromadzone kilka tysięcy złotych, ale nie wypłacam ich, póki co, bo boję się, że komornik zaraz je mi zajmie.

Najbardziej obawiam się, jak dostanę pismo o wyjawieniu majątku, wtedy trzeba pisać prawdę pod groźbą prawnych konsekwencji i o koncie w PayU będę musiał chyba napisać – nie wiem.

AvatarIga odpowiedział 10 miesięcy temu

A co z kontem PayPal, czy je może zająć komornik?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj Iga,
pisaliśmy już na temat konta PayPal, zachęcam Cię do odwiedzenia wątku na forum: Czy komornik może zająć PayPal?

AvatarDarius Salamon odpowiedział 4 tygodnie temu

Spokojnie możesz sobie sprowadzić na swoje zajęte przez komornika konto pieniądze z PAYu czy skądkoliwek indziej bo masz kwotę wolną od zajęcia, która na dzisiaj wynosi niemal 2.000 zł na MIESIĄC a wiec do tej kwoty kornik nic ci nie ruszy, chyba że zalegasz z takimi długami jak alimenty, wówczas takiej ochrony już nie ma.
Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź