Czy komornik może zająć PayPal ??

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć PayPal ??
Łukasz zapytał 4 lata temu

Dzień dobry,

czy komornik może zająć paypala? trzymam tam trochę pieniędzy, a toczy się wobec mnie postępowanie egzekucyjne i komornik wszedł mi na konto bankowe.

Z tego, co wiem, PayPal jest zagranicznym kontem i powinien być wolny od komornika, ale z drugiej strony PayPal ma chyba jakiś oddział w Polsce.

Powstaje pytanie, czy PayPal jest kontem wolnym od komornika, czy nie jest? no i jak komornik dowie się o koncie PayPal, skoro ja sam nic o tym koncie nie wspominałem komornikowi?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, PayPal nie jest bankiem, ale systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności, również tych bankowych.

Usługę świadczy spółka z siedzibą w Luxemburg z firmą PayPal, na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności w formie banku i instytucji kredytowych.

Siedziba spółki nie znajduje się w Polsce, dlatego już przez sam ten fakt polski komornik nie “współpracuje” z PayPal.

Co więcej, Paypal nie jest polskim bankiem, dlatego komornik podlegający polskiej jurysdykcji nie ma możliwości zlokalizowania Twoich oszczędności, a w konsekwencji nie  może dokonać zajęcia pieniążków, które udało się dłużnikowi zgromadzić na koncie PayPal.

Możesz więc spać spokojnie, wiedząc, że władztwo komornika nie sięgnie PayPal.

Chcę żebyś miał świadomość, że komornik, jako sądowy organ egzekucyjny może działać jedynie w Polsce, dlatego jeśli w przyszłości zdecydujesz się założyć prawdziwe konto bankowe, ale nie w polskim banku, lecz w którymś z zagranicznych banków np. w Anglii, czy w Czechach, to o nim również komornik się nie dowie.

Póki co, na zagranicznych rachunkach bankowych pieniądze dłużnika są chronione przed polskim komornikiem.

Warto przeczytać:

Jacek odpowiedział 4 lata temu

Czy działa to w drugą stronę? Jeśli mam ujemne saldo na PayPal, to czy mogą bez mojej zgody ściągnąć mi pieniądze z konta?