Komornik wszedł mi na konto bankowe, a mam inne zobowiązania?!

Witam, prowadziłem działalność gospodarczą, jednak sytuacja zmusiła mnie do jej zamknięcia. W chwili obecnej jestem na etapie podpisywania umowy zlecenia na dłuższy czas. Niestety komornik wszedł mi na konto bankowe.

Mam zaciągnięte dwie pożyczki ratalne i regularnie spłacam kredyt. Łącznie moje miesięczne zobowiązania to ok. 1300 zł. Czy komornik może pozbawić mnie środków do spłaty rat pożyczek i kredytu? Zaznaczam, że moje zarobki będą oscylować w granicy 2500 zł.


Niestety taka sytuacja jest dość powszechna. Wiele osób mimo zamknięcia działalności pozostało z długami, których spłata nie była możliwa lub też wierzyciele nie chcieli umożliwić spłaty ratalnej.

Nie dziwi mnie, że odezwał się komornik, ponieważ dzisiaj uzyskanie tytułu egzekucyjnego za długi powstałe podczas prowadzenia firmy, jest bardzo proste.

Wierzyciele mogą nawet założyć sprawę przez e-sąd i uzyskać wyrok w kilkanaście dni. Szkoda jednak, że nie udało się wcześniej porozumieć z wierzycielami i sprawa trafiła do komornika, bo ten będzie już działał stanowczo w celu odzyskania długu.

Zajęcie rachunku bankowego

Skoro kolokwialnie mówiąc, komornik wszedł na rachunek bankowy, to znaczy, że otrzymał tytuł egzekucyjny na zajęcie rachunku bankowego. Na mocy artykułu 889 Kodeksu Postępowania Cywilnego o Egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego, komornik może zająć pieniądze znajdujące się na rachunku bankowym.

Warto wiedzieć, że bank musi się podporządkować i dokonać „zamrożenia” środków na koncie na wniosek komornika, bo inaczej bank zapłaci komornikowi grzywnę. Najczęściej jest tak, że zajęte są wszystkie środki na koncie bankowym niezależnie od tego, z jakiego tytułu wpłynęły i czy na koncie ustanowione są tak zwane przelewy stałe.

W Twoim wypadku byłyby to przelewy na pożyczki i kredyt. Komornik nie ma dostępu do takich danych, więc zajmuje po prostu całe konto bankowe lub wszystkie konta bankowe, nie patrząc na to, czy spłacasz z nich jakieś inne zobowiązania…

Teoretycznie te dane są anonimowe, a komornik kieruje do banku pismo o zajęciu środków i to bank zajmuje się całą procedurą. W Twoim interesie jest wykazanie, że komornik zajął coś, czego nie powinien.

Jeszcze jedna sprawa warta uwagi. W każdym miesiącu bank liczy wpływy na konto. Zatem komornik w ujęciu miesięcznym dowiaduje się o wpływach. Na Twoim koncie każdego miesiąca pozostanie kwota wolna od zajęcia w wysokości 1575 zł (na rok 2018) liczona wedle kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zatem nawet jeśli kwota 2500 zł z umowy zlecenie będzie wpływać na konto, to komornik musi Ci to 1575 zł zostawić do dyspozycji.

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem i tutaj byłoby pismo z wnioskiem o umorzenie postępowania co do przedmiotów wolnych od zajęcia. Możesz też to obejść w ten sposób, że pieniądze z tytułu pracy na umowę zlecenie będziesz mieć wypłacane gotówką do ręki. Ale zadziała to tylko wtedy, gdy komornik ma jedynie tytuł na zajęcie konta bankowego. Gorzej jeśli ma też tytuł na zajęcie wynagrodzenia.

Zajęcie środków z umowy zlecenie

I teraz tak, z reguły komornik może zająć całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie, chyba że wykażesz, że jest to Twój jedyny dochód i ma on charakter powtarzalny. Tak jakbyś pracował na umowę o pracę i co miesiąc dostawał pensję.

O zajęciu wynagrodzenia za pracę mówi artykuł 881 Kodeksu Postępowania Cywilnego, a artykuł 882 mówi o obowiązkach pracodawcy wobec komornika, ponieważ tutaj komornik zawiadamia pracodawcę i to pracodawca musi dokonać potrąceń i odprowadzić kwotę dla komornika, a pozostałą kwotę przelać czy wypłacić gotówką dla Ciebie.

Na mocy artykułu 87 Kodeksu pracy, pracodawca nie musi Cię informować o potrąceniach dla komornika. Jeśli jednak ich nie dokona, to komornik może nałożyć na pracodawcę karę grzywny w wysokości 2.000 złotych.

Kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia

Potrącenia w Twoim wypadku będą wynosić do 50% kwoty wynagrodzenia zgodnie z artykułem 87 Kodeksu Pracy. Ale istnieje też kwota wolna od potrąceń w wysokości minimalnej krajowej pensji, czyli aktualnie 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto.

A więc, jeśli dobrze zakładam, że z nowej umowy zlecenie dostaniesz 2500 zł na rękę, czyli netto, to komornik musi Ci zostawić 1530 złotych, a więc z wynagrodzenia zajmie 970 złotych.

Kredyt konsolidacyjny

Na spłatę rat Ci wystarczy, ale szczerze polecałabym pomyśleć nad kredytem konsolidacyjnym na obecne zobowiązania, aby zmniejszyć ich miesięczną wysokość i choć przez dłuższy czas, to spłacać je w niższej kwocie, przez co zostałoby Ci coś „na życie”.

Podsumowując

Komornik może zająć Ci konto bankowe, bez względu na to, jakie masz miesięczne wydatki, niestety komornika to nie interesuje i będzie on dążył do zajęcia jak największej kwoty, aby jak najszybciej wyegzekwować od Ciebie należności dla Twojego wierzyciela.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Komornik wszedł mi na konto bankowe, a mam inne zobowiązania?!”
  1. Witam, mam egzekucje na kwotę 1246,- , komornik zablokował mi całość środków na koncie bankowym w wysokości ok 4300, czy nie powinien mi zablokować tylko kwoty potrzebnej do spłaty wierzytelności wraz ze wszystkimi opłatami (1246) zamiast wszystkich środków? Na chwile obecną nie mam jak wypłacić nawet w kasie, bo nie ma oddziału w miejscu w którym przebywam…

Comments are closed.