Zajęcie komornicze z umowy zlecenie ŹLE WYLICZANE?!

Mam zajęcie komornicze i pracuje na umowę zlecenie, jednak jest to moje jedyne źródło dochodu, a wynagrodzenia są stałe i cykliczne. Złożyłam do komornika wniosek o ograniczenie zajęcia do 50%. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Mój problem polega na tym, że mój pracodawca dokonuje potrąceń w następujący sposób, kwotę brutto mojego wynagrodzenia dzieli na połowę i z mojej połowy pobiera mi jeszcze wszystkie koszty pracy, twierdząc, że komornik nie wyraził zgody na ograniczenie kosztów pracy.

Z kolei komornik tłumaczy się, że pani kadrowa niepoprawnie dokonuje potrąceń i tak koło się zamyka. Nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji, bardzo proszę o radę.


Zajęcie komornicze z umowy zlecenie

Jeśli pracujesz na umowę zlecenie i komornik zajmuje całe Twoje wynagrodzenie, to składa się wtedy tylko oświadczenie, że wynagrodzenie, które otrzymujesz z umowy zlecenie, jest Twoim jedynym źródłem dochodu i, że ma ono charakter powtarzalny. Wzór takiego wniosku znajduje się w dziale WZORY PISM (jeśli ktoś by potrzebował).

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Jak obliczyć potrącenia niealimentacyjne z pensji dłużnika? podstawą dokonania potrącenia komorniczego jest oczywiście pensja netto pracownika! a więc wysokość pensji brutto, po odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, a także zaliczki na podatek dochodowy.

Czyli jeśli powiedzmy, że wynagrodzenie pracownika wynosi 2.000 zł brutto, to najpierw odejmujemy od niego:

 1. pełną składkę zdrowotną,
 2. zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych,
 3. składkę na ubezpieczenie społeczne, które finansowane jest z przychodu pracownika.

Następnie należy ustalić, jaka jest kwota wolna od potrącenia komorniczego. Jeśli chodzi o należności niealimentacyjne, to kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia równa się kwocie minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 1634 zł.

Jeśli kadrowa nie potrafi zgodnie z prawem obliczyć kwoty zajęcia komorniczego, to powinna dokształcić się, chociażby czytając artykuły opublikowane w znanych portalach księgowych. Wystarczyłoby, aby Twoja kadrowa poszukała materiałów do edukacji, wpisując hasła:

 • potrącenie komornicze krok po kroku,
 • potrącenia z wynagrodzenia za pracę przykłady,
 • kalkulator potrąceń komorniczych z wynagrodzenia,
 • kalkulator zajęć komorniczych itd.

W internecie jest mnóstwo przykładów jak obliczyć zajęcie komornicze z wynagrodzenia. Spróbuj porozmawiać z kadrową i przekonaj ją, że popełnia błąd i zamierzasz wyciągnąć z tego konsekwencje. Poradź, aby księgowa przeczytała także:

Art. 833. § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

a następnie:

Art. 87. Kodeksu pracy:

§ 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

i…

Art. 87[1]. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Podsumowanie

Jeśli w ten sposób nic nie zdziałasz, to pozostaje Ci złożenie skargi do komornika. Dopiero, jeśli nadasz sprawie formalny bieg, to być może dopiero wtedy coś wskórasz. Wzór skargi na komornika znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Życzę Ci powodzenia, daj znać czy udało Ci się wywalczyć prawidłową kwotę zajęcia komorniczego. Trzymam za Ciebie kciuki!

Artykuły, które warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Zajęcie komornicze z umowy zlecenie ŹLE WYLICZANE?!”
 1. Witam, komornik zajął mi wynagrodzenie z umowy zlecenie, nie wiem dlaczego tak zrobił, skoro wie, że jest to moja jedyna wypłata i nie osiągam innych przychodów, czyli w takim razie muszę wysłać komornikowi to oświadczenie tak? że jest to moje jedyne źródło dochodu i ma charakter powtarzalny?

  Czyli jakbym miała zwykłą umowę o pracę, to komornik bez żadnych komplikacji zostawiłby mi kwotę wolną od zajęcia komorniczego w wysokości minimalnej krajowej?

  … to jest jakaś dyskryminacja.

 2. również mam zajęcie komornicze umowy zlecenie, wypłata trafia na moje konto bankowe i komornik zajmuje wszystko ponad kwotę wolną na rachunku bankowym, tj. jakieś 1600 zł. Czy komornik ma do tego prawo?

 3. Witam, chciałam zapytać ile komornik może zabrać z umowy zlecenia? jeśli to moja jedyna praca a wypłatę dostaję co miesiąc, to komornik powinien zastosować kwotę wolną w wysokości minimalnego wynagrodzenia? w tej pracy zatrudniona jestem od 3 lat. Jak odzyskać wypłatę którą zajął komornik w całości?

  1. Grzegorz Szwaciński

   Witaj, musisz wysłać komornikowi oświadczenie, którego wzór znajduje się w powyższym artykule, jeśli natomiast chodzi o odzyskanie pieniędzy zajętych przez komornika, to musisz wysłać do komornika formularz: wniosek do komornika o zwrot pieniędzy <- który pobierzesz tutaj.

Comments are closed.