Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze z konta?

Kategoria: KomornikCzy komornik może zająć wszystkie pieniądze z konta?
Oblivion zapytał 4 miesiące temu

Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze z konta? mam w Polsce długi, posiadam konto walutowe w polskim banku na które wpłaciłam pieniążki, po czym wszystko zabrał komornik, czy to jest zgodne z prawem?

Na konto przychodzą alimenty na dziecko i to zostało nieruszone, ale czytałam, że komornik nie może wszystkiego zabrać z konta? bardzo proszę o odpowiedź. Z poważaniem. Ilona K.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

w praktyce wszystkie środki z konta mogą zostać zajęte jedynie w dwóch sytuacjach:

  1. komornik egzekwuje zadłużenie alimentacyjne
  2. zajęte konto jest tzw. rachunkiem firmowym.

Jeśli Pani długi nie są nieuregulowanymi świadczeniami alimentacyjnymi, ani rachunek nie jest kontem firmowym, na zajętych koncie powinno zostać kwota 2 100 zł.

Taka też kwota powinna zostać Pani udostępniona. Natomiast wszystkie środki ponad tę kwotę podwyższoną o wysokość alimentów bank mógł zablokować celem przekazania komornikowi.

W tym momencie to, co Pani może zrobić, to złożyć reklamację w banku. Najłatwiej będzie wykonać telefon na infolinię banku celem złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przez bank błędu w przedmiocie wyliczenia kwoty wolnej od zajęcia.

Natomiast jeżeli bank przekazał już zajęte środki na konto komornika, zasadnym będzie kontakt z organem egzekucyjnym. Być może trzeba będzie złożyć skargę na czynność komornika, której wzór pobierzesz poniżej:

Wcześniej jednak radzę wykonać telefon do banku i ustalić, w jaki sposób zostało wyliczone zajęcie i czy faktycznie bank nie zastosował kwoty wolnej.

Twoja odpowiedź