Czy mam możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką z tymi długami?

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaCzy mam możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką z tymi długami?
AvatarAgnieszka zapytał 4 tygodnie temu

Witam serdecznie.

W chwili obecnej mam kredyt gotówkowy z rata 1760 zł miesięcznie. Kredyt zaciągnięty ok. półtora roku temu. Dodatkowo mam kartę kredytową na kwotę 15000 zł oraz limit w koncie na 7400.

W tym miesiącu nie jestem już w stanie spłacić raty kredytu. Zarabiam około 3700 zł na rękę. Jestem samotną mamą, mam 3 dzieci, od 1.5 roku jedno mieszka z tatą, 2 ze mną.

Otrzymuje alimenty w wysokości 1200 zł na miesiąc oraz 500 plus. Nie mam żadnego majątku oprócz samochodu 10-letniego. Wynajmuje mieszkanie. Czy mam możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką?

Bardzo dziękuję. Agnieszka

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 tygodnie temu

Witaj Agnieszko!

W pierwszej kolejności pragnę Ci wyjaśnić, że wśród pozytywnych przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej pozostaje niewypłacalność dłużnika, rozumiana jako utracenie zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

W myśl ustawy regulującej upadłość konsumencką (ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe) domniemywa się, że niewypłacalność istnieje, jeśli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące – tak. art. 11 ust. 1 i 1a.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć dłużnik niezależnie od wysokości zobowiązań i liczby wierzycieli.

Zatem, jak widzisz, co do zasady masz możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zastanów się jednak, czy jest to jedyna droga wyjścia z długów.

Zauważ, że Twoje miesięczne dochody nie są małe. Zarabiasz dwa razy więcej niż człowiek pracujący za najniższą krajową. W dodatku masz pieniądze na dzieci. Moim zdaniem powinnaś podjąć starania, by spłacić swoje długi w normalnym trybie. Być może konsolidacja kredytów byłaby dobrym rozwiązaniem.

Musisz wiedzieć, że jeśli sąd uwzględni Twój wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przez trzy lata będziesz musiała żyć z „okrojonej” pensji. Do dyspozycji pozostanie Ci kwota odpowiadająca najniższej pensji – w tym momencie nieco ponad 1 600 zł.

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zamkniesz sobie również drogę do kredytu hipotecznego. Piszesz, że nie masz mieszkania – może warto to zmienić. Zamiast płacić obcym ludziom za wynajmowane mieszkanie, kwotę czynszu można zamienić na ratę kredytu za własne M.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Jednak musisz zdać sobie sprawę również z tego, że sąd może oddalić Twój wniosek o ogłoszenie upadłości. Zastanów się więc jeszcze raz, czy rzeczywiście nie ma już żadnych szans na spłatę zobowiązań lub ich konsolidację.

Twoja odpowiedź