Czy mogę złożyć wniosek o umorzenie części długu względem Funduszu Alimentacyjnego?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy mogę złożyć wniosek o umorzenie części długu względem Funduszu Alimentacyjnego?
Hubo zapytał 1 rok temu

Czy mogę złożyć wniosek o umorzenie części długu względem Funduszu Alimentacyjnego? Opiszę sytuację: mianowicie w 2007 roku przyznane zostały alimenty dla mojego syna w wysokości 650 zł, ponieważ wtedy moja sytuacja finansowa nie pozwalała mi na regularne płacenie przyznanych alimentów, w 2008 roku matka syna zwróciła się do funduszu alimentacyjnego o pomoc.

Matka dziecka złożyła wniosek do Funduszu Alimentacyjnym, po którym Fundusz przyznał jej na syna środki w wysokości 500 zł. Zadłużenie, jakie powstało z tego tytułu, zostało przekazane do komornika.

Po otrzymaniu pisma od komornika w roku 2008 o powstałym zadłużeniu względem Funduszu Alimentacyjnego zacząłem regularnie spłacać je do komornika. W roku 2018 za porozumieniem się z matką dziecka wpłacałem 650 zł na konto podane przez matkę, aż do stycznia 2021 oraz dalej spłacałem zadłużenia do komornika w kwocie 500 zł, które komornik jak się okazało, przekazywał do wierzyciela, w efekcie tym wynika, iż wierzyciel otrzymywał przez ponad 2 lata większe alimenty, niż mu zasadzono.

Obecnie syn jest pełnoletni i już od ponad roku nie podejmuje żadnej nauki, co w świetle prawa zwalnia mnie z dalszego płacenia alimentów. Dług z tytułu funduszu alimentacyjnego spłacam do dziś regularnie.

Pytanie:

Czy biorąc pod uwagę to, że spłacam regularnie swoje zadłużenie względem Funduszu Alimentacyjnego już od kilku lat oraz to, że matka nie zgłosiła tego faktu, iż ojciec zaczął regularnie płacić alimenty 650 zł od 2018 i pobierana one były z dwóch źródeł, mogę ubiegać się o częściowe lub całkowite umorzenie długu względem Funduszu Alimentacyjnego?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

oczywiście każdy dłużnik Funduszu Alimentacyjnego ma prawo złożyć wniosek o umorzenie lub częściowe umorzenie zadłużenia. Niemniej jednak należy zdać sobie sprawę, że wniosek ten nie musi zostać przez organ uwzględniony.

W Pana sytuacji nie zachodzi bowiem przesłanka ubóstwa, czy niemożności spełnienia świadczenia. Wnosząc o umorzenie zadłużenia w FA, będzie Pan powoływał się na uregulowanie zadłużenia. Powyższe nie powinno jednak Pana zniechęcać. Dlatego jak najbardziej radzę przygotować wniosek o umorzenie długu w Funduszu Alimentacyjnym, wzór takiego wniosku załączam poniżej:

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Odniosę się jednak do okoliczności podwójnej alimentacji. Jeśli ta faktycznie miała miejsce, a matka dziecka w jednym czasie pobierała świadczenie od Pana i z Funduszu Alimentacyjnego to kwestię tę należy wyjaśnić, bowiem będzie miała ona wpływ na wysokość Pana zadłużenia.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że jeśli matka dziecka pobrała nienależnie świadczenie, powinna zostać zobowiązana do jego zwrotu, natomiast Pana dług powinien zostać zmniejszony o nienależnie wypłacone zaliczki.

Radzę więc podjąć kontakt z właściwym urzędem i sprawę tę wyjaśnić, a następnie starać się o umorzenie reszty zadłużenia w funduszu alimentacyjnym.

Życzę powodzenia!

Marzena odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam. Chciałabym złożyć wniosek w funduszu alimentacyjnym. Komornik przez 5 lat pobierał mi z wypłaty 1100 zł na bieżące i zaległe alimenty. W marcu tego roku była ostatnia rata. Dziś dostałam ponownie list od komornika, że wszczęto egzekucje na rzecz ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH NA KWOTĘ 7140 ZL. DZWONIĄC DO KOMORNIKA, PANI ZAPROPONOWAŁA MI, ABYM ZŁOŻYŁA WNIOSEK O UMORZENIU DŁUGU. BARDZO PROSZĘ O POMOC W PRZYGOTOWANIU WNIOSKU.

Twoja odpowiedź

2 + 2 =