Czy możliwe jest prowadzenie egzekucji, kiedy dłużnik przebywa w stanie śpiączki?

Kategoria: KomornikCzy możliwe jest prowadzenie egzekucji, kiedy dłużnik przebywa w stanie śpiączki?
dew9 zapytał 7 miesięcy temu

Dzień dobry,

Mój przyjaciel miał wylew krwi do mózgu i obecnie przebywa w stanie śpiączki farmakologicznej w szpitalu. Jego partnerka i rodzina przy tej okazji dowiedzieli się o długach, jakie zaciągnął w firmach pożyczkowych. Nie wiemy jeszcze, jaka jest skala tych długów i na jakim etapie są postępowania windykacyjne, wiadomo tylko, że zobowiązania nie były spłacane zgodnie z umowami.

Firmy oczywiście nie chcą udzielać żadnych informacji na temat zadłużenia. Zastanawiamy się wspólnie czy osoba znajdująca się w takim stanie nie jest w jakiś sposób chroniona prawem przed konsekwencjami ewentualnej egzekucji, np. licytacji nieruchomości itd.

Co można teraz zrobić, żeby kolejne zobowiązania w tym odsetki karne, nie narastały? Czy w takim przypadku można ustanowić pełnomocnika do działania w imieniu dłużnika, który nie ma możliwości wykonywania swoich praw, ponieważ jest nieprzytomny?

W imieniu swoim i rodziny będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek poradę. Pozdrawiam serdecznie

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety nie istnieje żadna instytucja, która mogłaby objąć ochroną prawną osobę w śpiączce. Dlatego to po stronie rodziny leży obowiązek albo konieczność zadbania o interesy chorego. Wydaje mi się, że najrozsądniej będzie złożyć do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie.

Jeśli rodzina posiada odpowiednią dokumentację lekarską lub może takową zgromadzić, powinna złożyć do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe. Ważne, aby sąd ustanowił zarządcę majątku osoby, która nie może reprezentować swoich praw.

Dodam jeszcze, że opiekun osoby ubezwłasnowolnionej będzie mógł starać się o umorzenie długów. Jednak do umorzenia zaległości nie wystarczy kontakt z bankiem, czy firmą pożyczkową – chyba że kredyty były ubezpieczone na wypadek choroby lub utraty pracy. Wydaje mi się, że w grę może wchodzić złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jak widzisz, aby chronić majątek chorego, należy podjąć szereg działań. Dlatego nie warto odkładać sprawy na później. Pierwszym krokiem, który należy podjąć to rozmowa z lekarzami w kwestii ubezwłasnowolnienia. Następnie należy złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie, a potem ewentualnie wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Twoja odpowiedź