Czy musze odpowiadać na pozew o alimenty, skoro się dogadaliśmy?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy musze odpowiadać na pozew o alimenty, skoro się dogadaliśmy?
AvatarŁukasz S. zapytał 6 miesięcy temu

Czy jeżeli dostałem pozew o alimenty, ale po kilku dniach dogadaliśmy się z matką dziecka co do wysokości alimentów, muszę złożyć odpowiedź na pozew o alimenty w terminie tych dwóch tygodni?

Matka dziecka będzie chciała podpisać oficjalną ugodę alimentacyjną, ale chodzi mi tylko o to, czy ja w takim razie mam cokolwiek odpisywać na ten pozew sądowi.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Łukasz S.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witaj Łukaszu,

z uwagi na pewne „trudności” w sądach, związane z pandemią koronawirusa warto poinformować sąd o poczynionych z matką małoletniego powoda ustaleniach.

Zasadne więc będzie przygotowanie odpowiedzi na pozew o alimenty i zawarcie w niej informacji o uznaniu roszczenia do wskazanej kwoty (na którą wyrażasz zgodę) oraz podjętych z matką dziecka rozmowach o ugodowym zakończeniu sprawy poprzez zawarcie ugody sądowej.

Odpowiedź na pozew o alimenty wzór

Podobne stanowisko w piśmie procesowym zawrzeć powinna matka chłopca, tak by sąd mógł podjąć kolejne kroki związane z wyznaczeniem rozprawy.

Należy więc poprosić matkę dziecka, by i ona wystosowała do sądu pismo i zawarła w nim informację o ustalonym stanowisku, formułując np. zapis, że pozwany wyraża zgodę na ustalenie wysokości alimentów w kwocie ….., co spotkało się z akceptacją przedstawicielki ustawowej małoletniego dziecka.

Jeśli oboje zajmiecie takie samo stanowisko, a jednocześnie złożycie wniosek o rozpoznanie sprawy pod waszą nieobecność zyskacie szansę na szybkie zakończenie sprawy alimentacyjnej bez waszego udziału – sąd wyda wyrok bez waszej obecności na rozprawie, który będzie miał taką samą moc, jak ugoda sądowa i który oczywiście można będzie zaskarżyć. Jest to moim zdaniem najprostsza droga, a co ważne bez potrzeby osobistego stawiennictwa się w sądzie.

AvatarŁukasz odpowiedział 6 miesięcy temu

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź.

Twoja odpowiedź