Czy przysługuje mi zwrot zaliczki za samochód?

Kategoria: RóżneCzy przysługuje mi zwrot zaliczki za samochód?
wew zapytał 7 miesięcy temu

Dzień Dobry, chciałam kupić samochód od prywatnej osoby. W związku ze zbliżającymi się Świętami nie mogłam od razu pojechać i obejrzeć samochód (miałam do niego 300 km) i poprosiłam sprzedającego o przetrzymanie samochodu w zamian za zaliczkę. Byłam gotowa go kupić, jednak dla pewności sprawdziłam VIN samochodu. Jak się okazało, samochód sprowadzony z Francji do Polski był w stanie całkowitej szkody.

Sprzedający nic mi o tym nie wspomniał. Stwierdził, że nic o tym nie wie i że, nawet jeśli tak było, to jest on teraz w idealnym stanie. Jednak zdecydowałam zrezygnować z samochodu i poprosiłam o zwrot zaliczki. Sprzedający nie chce mi jej oddać, ponieważ uważa, że w tym czasie miał już dwa telefonu i mógł stracić potencjalnego klienta.

Chce wspomnieć, że ze sprzedającym umówiliśmy się, że po samochód przyjadę w poniedziałek (05.04.2021), a zaliczkę wpłaciłam dzisiaj (piątek 02.04.2021 o godz. 9-10) i również dzisiaj (piątek 02.04.2021 o godz. 16-17) poinformowałam go o tym, że rezygnuję z chęci kupna samochodu.

Chciałam dogadać się ze sprzedającym, że rozumiem jego sytuację i sprawiedliwie będzie, jeśli odda mi połowę kwoty (250 zł). Sprzedający zdecydowanie odmówił, twierdząc, że zaliczka jest w pełni dla niego. Pomimo chęci i prób dogadania się ze sprzedającym nie przystał na żadną ofertę. W związku z tym chciałabym odzyskać całą zaliczkę za samochód. Czy jest to możliwe?

Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź