Darowizna a dług alimentacyjny

Kategoria: AlimentyDarowizna a dług alimentacyjny
Ewa zapytał 4 miesiące temu

Witam, proszę o poradę: darowizna a dług alimentacyjny. Na moim ojcu ciąży dług alimentacyjny w Funduszu Alimentacyjnym a chciałby przepisać dom w formie darowizny na mnie i siostrę. Czy w przypadku darowizny dłużnika alimentacyjnego ten dług przechodzi na nas w tym momencie, czy jednak zostaje tylko i wyłącznie na naszym ojcu? Proszę o pomoc. Dług wynosił około 20 tysięcy w roku 2019.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeżeli chodzi o samą darowiznę domu, to nie musicie obawiać się ewentualnej konsekwencji w postaci obowiązku zapłaty ojca długów, które posiada względem Funduszu Alimentacyjnego, ponieważ dług ten nie jest dziedziczny i nie przechodzi na inne osoby.

Należy jednak pamiętać o możliwościach, jakie posiadają wierzyciele. Mam na myśli powództwo z tzw. skargi pauliańskiej. W przyszłości jeśli długi ojca trafią do egzekucja, a ta okaże się nieskuteczna, wierzyciele mogą wystąpić do sądu o uznanie umowy darowizny za nieważną.

Takie roszczenie może zostać złożone w terminie do pięciu lat od daty dokonania darowizny. Należy dodać, że stroną pozwaną są właśnie obdarowani, którzy w ewentualnym sporze sądowym narażają się na dodatkowe koszty.

Uważam więc, że przed dokonaniem darowizny ojciec powinien podjąć kontakt z właściwym organem i ustalić w jakiej wysokości są jego długi. Dodatkowo może podjąć starania celem ich spłaty, występując wcześniej z wnioskiem o umorzenie części długu lub rozłożenie jego płatności na raty.

Twoja odpowiedź