Dług alimentacyjny, a założenie działalności gospodarczej

Forum prawneKategoria: AlimentyDług alimentacyjny, a założenie działalności gospodarczej
we34 zapytał 9 miesięcy temu

Witam, problem polega na tym, że widnieję jako dłużnik alimentacyjny u komornika na 60 tys. zł zaległe alimenty, od dwóch lat mam ściągnięte alimenty, ponieważ wychowuje syna, wróciłem do matki dziecka, mam propozycje wyjazdu za granicę, ale muszę mieć założoną swoją działalność.

Chciałbym spłacać zadłużenie po 5 tys. miesięcznie. A dzwoniłem do komornika do Funduszu Alimentacyjnego i mówią mi, że nie rozłożą długu alimentacyjnego na raty, mówią, że z konta zabiorą wszystko, a swoje konto muszę mieć.

A ja muszę mieć na księgowego, na życie tam i tu, dla rodziny narzeczonej i dwójkę dzieci, gdzie jeszcze wynajmujemy mieszkanie, a narzeczona nie pracuje. Co mogę zrobić?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście – jeśli dłużnik alimentacyjny posiada rachunek bankowy, musi liczyć się z faktem, że w razie jego zajęcia na poczet zadłużenia alimentacyjnego blokowane są wszystkie środki.

Dodatkowo zajęciu podlegają również wszystkie środki zgromadzone na rachunku firmowym bez względu na pochodzenie egzekwowanego długu.

Zatem jeśli założysz konto osobiste lub firmowe, musisz liczyć się z zajęciem całego salda na rachunku. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że nie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania konta bankowego.

To, czy działalność, którą chcesz zarejestrować, będzie wymagać od Ciebie posiadania rachunku bankowego, można ustalić, pytając np. księgowej. Jeśli uda Ci się uniknąć takiego obowiązku, możesz rozważyć założenie rachunku w banku zagranicznym. Konta w zagranicznym banku komornik nie będzie mógł zająć.

Wspominasz, że praca będzie świadczona poza Polską więc jeśli tylko znajdziesz taką sposobność, spróbuj otworzyć konto w kraju wykonywania zleceń.

Dodam jeszcze, że składki ZUS i należności względem US możesz regulować m.in. przekazem pocztowym. Zatem możesz poprosić osobę Ci bliską np. narzeczoną, by dokonywała tych płatności za Ciebie. W taki też sposób możesz rozliczać się z księgową.

Na koniec muszę napisać, że jeśli udałoby Ci się dokonać kilku wpłat, to być może wówczas będziesz miał szansę na zawarcie ugody w przedmiocie spłaty ratalnej długu. Poniżej zamieszczam wzór wniosku o umorzenie zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego:

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

przydać Ci się może również:

Wniosek o umorzenie odsetek z Funduszu Alimentacyjnego wzór

wniosek-o-umorzenie-odsetek-z-funduszu-alimentacyjnego-wzor-doc-pdf

Wniosek o umorzenie odsetek z funduszu alimentacyjnego wzór

Twoja odpowiedź

19 + 11 =